Oľka, Ruská Poruba a Smilno. Na tieto obce na severovýchode Slovenska sa sústredil záujem zahraničných ťažobných spoločností. Ropu a zemný plyn hľadajú u nás už od roku 2006. Prvé dva prieskumné vrty plánujú urobiť do dvoch až troch mesiacov.
HORNÝ ZEMPLÍN. Na čele zoskupenia troch spoločností stojí Alpine Oil & Gas. V súčasnosti vlastní tri koncesie na prieskum územia, na získaní štvrtej pracuje. Úrady predĺžili lehotu na prieskum a hľadanie nových nálezísk do 1. augusta budúceho roka.
„Koncesie sme získali od spoločnosti Aurelian v máji minulého roku,“ hovorí zástupca spoločnosti Ron Crow.
Prieskumné vrty plánujú urobiť v obciach Oľka, v časti Krivá Oľka, Ruská Poruba a Smilno, prvé dva už do 60 až 90 dní.
„Vrt bude v časti Krivá Oľka mimo intravilánu obce, v chránenom území, v blízkosti cesty. Bude hlboký asi 1 200 metrov. Potom budú nasledovať vrty v Ruskej Porube a v Smilne. Dnes ešte nevieme povedať, v akom poradí,“ dodáva.
Práve v Oľke narazili na odpor verejnosti. Skúsený ťažiar uznáva, že v tomto prípade zanedbali komunikáciu a tiež umiestnili vrt blízko domov.
„Inde sme podobný problém nemali. To nás poučilo, že musíme s miestnych ľuďmi komunikovať ešte oveľa skôr, ako začneme s prvotnými aktivitami. Môžeme poskytnúť zjednodušené nákresy toho, čo plánujeme robiť, i dodať krátke video s nahrávkou procesu vŕtania,“ vysvetľuje Ron Crow, ktorý sa tejto práci venuje už 38 rokov.
Pracoval prakticky po celých Spojených štátoch, na Sibíri, sedem rokov v Kolumbii, ostatných osem rokov v Európe. „Zmanažoval som už približne 50 vrtov,“ spresňuje.
Crow: Technológia je bezpečná a šetrná
Dodáva, že technológia nikdy doposiaľ nebola taká bezpečná a šetrná k životnému prostrediu ako v súčasnosti.
„Budeme robiť to, čo v Mikovej pred rokmi, len oveľa technologicky vyspelejším a sofistikovanejším spôsobom. Vyvŕtame konvenčné vrty, ktoré sa veľmi nelíšia od vŕtania studní,“ hovorí.
Uisťuje, že nekonvenčné vrty s použitím metódy frakovania, ktorých sa ľudia tak obávajú, na našom území robiť neplánujú.
„Nebudeme používať žiadne nebezpečné chemické látky. Zosuvy pôdy sú pri našich aktivitách vylúčené. Ideme do hĺbky, ale na veľmi malej ploche s rozmermi približne 100 krát 80 metrov. Máme povinnosť chrániť prostredie, v ktorom sa nachádzame, ale musíme si chrániť aj vlastnú investíciu, keďže vrt je veľmi drahý. Ak by sme spôsobil čokoľvek, čo by poškodilo vrt, neboli by sme veľmi rozumní. Ak vrt nebude úspešný a produktívny, sme povinní vrátiť územie do pôvodného stavu podľa fotografií vrátane prístupových ciest,“ zdôrazňuje Ron Crow.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín