Uzamykateľné kontajnerové stanovištia na sninských sídliskách pribúdajú. Do polovice augusta by ich malo byť vo všetkých lokalitách mesta 244. Hlavným zámerom ich výstavby je zabrániť rozvláčaniu odpadu a zvýšiť tak čistotu v meste. Kritické hlasy obyvateľov sa týkajú hlavne vzhľadu „klietok“ a ich umiestnenia. Samospráva argumentuje dostupnosťou miest pre zberné vozidlá a obyvateľov. Za pozitívne pokladá zvýšenie počtu kontajnerov a možnosť v budúcnosti používať na zamkýnanie čipovú kartu.
SNINA. Výstavbu kontajnerových stanovíšť „klietok“ financuje samospráva z prostriedkov Európskej únie z Operačného programu životného prostredia. Celková suma je 649 000 eur.
Z týchto peňazí sa do polovice augusta na území mesta vybuduje 244 uzamykateľných stanovíšť, z toho 28 osemmiestnych, 107 štvormiestnych a 109 dvojmiestnych.
Ide o oceľovú konštrukciu s opláštením. V rámci projektu bolo zakúpených 543 veľkokapacitných kontajnerov na plasty, sklo, papier a tetrapakové obaly a jedno zberové vozidlo.
Po dokončení kontajnerových stanovíšť by mesto malo byť čistejšie. V poslednom čase sa množia rôzne kritické pripomienky jednotlivých obyvateľov ku „klietkam“.
Týkajú sa prevažne vzhľadu a umiestnenia stanovíšť, vyspádovaniu spevnených plôch a silnejú obavy z nedodržiavania uzamkýnania stanovíšť, následného vandalizmu a kontajnerizmu neprispôsobivých občanov.
Musia byť na pozemkoch mesta
Odozvy občanov na výstavbu kontajnerových stanovíšť sú podľa sov hovorkyne radnice Evy Mihalikovej rôzne.
„Niektorí hovoria, že je to dobré a že už konečne bude poriadok, druhí kritizujú. Prekáža im umiestnenie, vzhľad, ale i to, že sa budú zamykať kľúčom,“ hovorí.
Podnety, ktoré zaevidoval mestský úrad, sa týkali predovšetkým situovania jednotlivých stanovíšť.
„Požiadavkám obyvateľov bytových domov sa mesto snažilo vyhovieť, no nie vždy to bolo možné. Kontajnerové stanovištia musia byť totiž umiestnené na pozemkoch mesta, na miestach, ktoré sú bezpečne dostupné zbernými vozidlami a tiež sú ľahko dostupné obyvateľom dotknutého bytového domu. Niektorým prekáža blízkosť kontajnerového stanovišťa, iným vzdialenosť, kam budú musieť vynášať koše,“ vysvetľuje Mihaliková.
Podľa dokumentácie z roku 2009
Radnica pripúšťa, že vzhľad kontajnerových stanovíšť nie je zanedbateľný, ale podľa slov hovorkyne v prvom rade treba brať do úvahy účel a cenu.
„Sme si vedomí, že by tieto naše stojiská určite nevyhrali prvú cenu v kráse. Projekt, podľa ktorého sa realizujú, mal však určitý finančný limit. Projektová dokumentácia kontajnerových stanovíšť bola spracovaná začiatkom roku 2009, finančný príspevok z prostriedkov EÚ sme získali až v roku 2014. Vývoj, stavebné materiály a spôsob nakladania s odpadmi napredujú a každý rok sa nám ponúkajú nové technológie. Mesto však musí stavbu realizovať podľa projektovej dokumentácie schválenej v rámci žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ argumentuje Eva Mihaliková.
Kontajnerové stanovištia budú uzamykateľné kľúčom.
„V rámci stavby sa realizuje aj predpríprava na elektronickú zámku. Záleží predovšetkým od jednotlivých spoločenstiev, ako budú kontajnerové stanovištia užívať. Spoločenstvá si môžu po odovzdaní stavby následne zrealizovať aj otváranie na čipové karty tak, ako majú otváranie vchodových dverí,“ dopĺňa.
Zvýši sa počet kontajnerov
Samospráva pokladá za veľké plus 534 veľkokapacitných kontajnerov na separovaný zber, zberový automobil s lisovaním s nadstavbou a tiež informačné letáky, ktoré boli súčasťou projektu.
„Vybudovaním samostatných kontajnerových stanovíšť pre jednotlivé bytové domy a organizácie sa zvýši aj počet samotných kontajnerov na separovaný a komunálny odpad. Zároveň by sa mali docieliť poriadok a čistota pri nakladaní s odpadmi v našom meste,“ uzatvára hovorkyňa Mihaliková.
Autor: pa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín