Únia žien Slovenska (ÚŽS) v Humennom sa domácemu násiliu a jeho obetiam venuje už desať rokov. Za toto obdobie kontaktovalo okresnú predsedníčku ÚŽS Annu Capovú vyše dvesto žien. Niektoré hľadali konkrétnu pomoc, iné radu, často pomohlo aj to, že sa len vyrozprávali. Miesto prvého kontaktu je k dispozícii aj naďalej a jeho aktivity sa rozširujú.
HUMENNÉ. Mesto v rámci projektu Humenné hovorí STOP násiliu rieši prevenciu, Únia žien Slovenska už 10 rokov pomáha týraným ženám v teréne. Anonymne, ale konkrétne.
Násilie páchané na ženách a ich deťoch je jedna z najrozšírenejších foriem zásahu do ľudskej dôstojnosti a ohrozenia zdravia a ľudských práv žien. Dôsledky takéhoto násilia sa prejavujú negatívne nielen na individuálnej úrovni týraných žien a ich detí, ale aj na celospoločenskej úrovni vo forme zvýšených výdavkov na sociálne služby, právnu pomoc, poradenstvo či rast zdravotníckych nákladov na liečenie žien vystavených násiliu.
Podľa celoeurópskeho výskumu Agentúry pre základné práva (FRA) bola každá tretia žena z Európskej únie aspoň raz vo svojom živote obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia, z toho 22 % žien zažilo fyzické násilie a, resp. alebo, sexuálne násilie zo strany partnera.
Päť percent, teda jedna z 20 žien, bolo znásilnených. Väčšinu násilných činov páchajú muži z ich bezprostredného okolia, zvyčajne partneri alebo bývalí partneri.
Humenčanky sú priekopníčky
FAKTY
Ako rieši násilie štát
- Na Slovensku funguje Národný akčný plán na elimináciu a prevenciu násilia na ženách 2014 - 2019, spustená bola národná bezplatná nonstop linka.
- Novinkou je aj Ministerstvom vnútra pripravená novela Zákona 171/1993 o policajnom zbore, ktorá umožní policajtom vykázať násilnú osobu zo spoločného obydlia na 10 dní. Platný zákon hovorí o 48 hodinách, čo sa ukazuje ako nedostatočná doba na zaistenie bezpečnosti osoby ohrozenej násilím.
„V roku 2004 sme boli vybraní medzi tri okresy Slovenska, aby sme pomohli ženám. Mali sme odborníkov, ktorí vedeli, ako si s tým poradiť, blízko mesta bola zriadená aj ubytovňa pre obete domáceho násilia. Bolo to veľmi dobré obdobie, mohli sme situáciu riešiť z hodiny na hodinu,“ hovorí Anna Capová.
Prvotný projekt sa dávno skončil, ale ženy pomáhať neprestali. „Dnes je to oveľa ťažšie, lebo nemáme ubytovacie kapacity, preto musíme do značnej miery improvizovať. Neznamená to však, že nevieme nájsť alternatívu. Tento vlak sa už nedá zastaviť. Často sme pre týrané ženy jedinýé útočisko, jediná nádej. Keď zlyhá rodina, spoločnosť, sme tu ešte my,“ dodáva.
Mesto v rámci projektu Humenné hovorí STOP násiliu v uplynulých týždňoch realizovalo sériu školení pre cieľovú skupinu zostavenú z lekárov – pediatrov, zdravotných sestier, učiteľov základných škôl a zamestnancov polície spolu s terénnymi sociálnymi pracovníkmi.
Práve tieto skupiny sú dennodenne v kontakte s potenciálnymi obeťami a môžu urobiť patričné opatrenia na odstránenie domáceho násilia v jeho rannej forme. Séria školení bola zameraná na právne, ekonomické a psychologické minimum, aby účastníci lepšie porozumeli danej problematike, ktorá vyžaduje individuálny, ale najmä citlivý prístup.
Ženy trpia a zostávajú...
„Oni riešia prevenciu, my konkrétne následky,“ hovorí Capová. Sú tu pre všetkých, ktorí sa ocitnú v krízovej situácii a hľadajú odbornú či ľudskú pomoc. „Doteraz sa ako najčastejšie formy domáceho násilia u nás javia fyzické i psychické týranie, domáce väzenie, bránenie v styku s rodinou, zastrašovanie, urážanie, ponižovanie pred ostatnými, ale aj sexuálne zneužívanie. Ľudia často zdôvodňujú domáce násilie alkoholizmom a nezamestnanosťou, nedostatkom financií a vzájomným obviňovaním sa z neschopnosti zabezpečiť rodinu,“ konštatuje sa vo vyhodnotení doterajších 10 rokov fungovania Miesta prvého kontaktu.
Stále je však veľmi málo žien, ktoré z takýchto vzťahov odchádzajú, lebo tých dôvodov, prečo sa rozhodnú napriek násiliu zostať, je viac. Často nemajú prácu, vzdelanie, podporu rodiny, boja sa, že prídu o deti, že nebudú mať strechu nad hlavou. Sú presvedčené, že nemajú šancu žiť normálne.
„Ženy často nechcú odísť, ony len chcú, aby sa ich partner zmenil, ale to nie je riešenie. Keď pošlete alkoholika na liečenie, neznamená to, že keď prestane piť, tak nebude svoju ženu týrať. Takto to nefunguje. Alkoholizmus môže byť spúšťač, ale nie je to dôvod,“ myslí si právnička – členka tímu.
Kde pomôžu
Práve v týchto dňoch sa rozbieha ďalšia etapa pomoci obetiam domáceho násilia, konštituuje sa tím odborníkov, v ktorom sú prokurátorka, policajt, pracovníčky úradu práce, právnička. Pridá sa k nim ešte odborník z oblasti psychológie alebo psychiatrie. Všetci sú pripravení v medziach svojich možností a kompetencií pomôcť operatívne riešiť každý prípad, každý ľudský príbeh, ktorému sa venujú individuálne a so zachovaním anonymity.
„V týchto dňoch intenzívne pracujeme na tom, aby sme od mesta získali byt, ktorý by riešil práve takéto prípady, keď sa žena rozhodne odísť, ale nemá kam. Dočasne, kým sa situácia vyrieši, by sme jej mohli takýmto spôsobom pomôcť,“ povedala Capová.
„Domáce násilie prebieha v cykloch, ktoré majú štyri fázy. Žena môže odísť len vo fáze po útoku, len vtedy má na to silu, ale nezvládne to bez pomoci, musí vedieť, že jej niekto podá pomocnú ruku,“ posiela signál SOS všetkým obetiam domáceho násilia právnička.
Miesto prvého kontaktu bude k dispozícií v kancelárií č. 325 na druhom poschodí v Združenej prevádzkovej budove, Kukorelliho 60, vždy vo štvrtok od 10.00 do 15.30 hod. Obete akejkoľvek formy násilia môžu kontaktovať aj telefónne číslo 0915 958 822.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín