Do pilotného projektu zameraného na podporu a integráciu prisťahovalcov sa zapojila spolu s ďalšími šiestimi mestami zo Slovenska samospráva Sniny. Financuje ho Európska únia (EÚ) v rámci programu Solidarita pri riadení migračných tokov.
SNINA. Jednou z aktivít projektu, ktorú zorganizovala v týchto dňoch radnica v Snine v spolupráci s tamojších gymnáziom a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), bol informačný deň s názvom Snina - mesto otvorené všetkým.
Študenti, pracovníci Mestského úradu, ale aj pozvaní zahraniční hostia diskutovali na pôde gymnázia o utečencoch, rôznych druhoch migrácie, ale aj o problémoch, s ktorými sa stretávajú cudzinci pri vstupe do prijímajúcich krajín.
"Hlavnou časťou podujatia boli prezentácie troch štátov, a to Sýrie, Vietnamu a Ukrajiny, v podaní študentov gymnázia. Priblížili ich prostredníctvom život, prírodu, kultúru, gastronómiu a zaujímavosti týchto krajín. Spestrením programu bola aj báseň, ktorú v ukrajinskom jazyku predniesla študentka gymnázia pochádzajúca z Ukrajiny," informovala hovorkyňa mesta Snina Eva Mihaliková.
Prišli aj Sýrčania
Pozvanie na podujatie prijali okrem zástupcov ZMOS aj hostia zo Sýrie, konkrétne sninská rodáčka Veronika a jej manžel Abdul Rahman.
Vo svojom vystúpení uviedli dôvody opustenia spomenutej krajiny aj to, aké byrokratické prekážky teraz musia prekonávať.
Priblížili i svoje skúsenosti s občianskou vojnou v Sýrii, pre ktorú sa rozhodli krajinu opustiť.
Výtvarná súťaž
Projekt, do ktorého sa zapojila Snina ležiaca v blízkosti hraníc s Ukrajinou a Poľskom, nesie názov Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy v oblasti integračnej politiky.
Jeho najbližšou aktivitou bude podľa Mihalikovej vyhodnotenie výtvarnej súťaže Cudzinci medzi nami, do ktorej sa zapojili aj žiaci sninských škôl.
"Na júnovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Snine bude predložený dokument, ktorý by mal pomôcť cudzincom pri ich štarte na novom mieste. Dokument s názvom Stratégia zavádzania integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín v meste Snina je výstupom spomínaného projektu," dodala hovorkyňa radnice.
Cudzinci len jedno percento
V Snine predstavujú cudzinci v súčasnosti iba necelé jedno percento z celkového počtu obyvateľov.
K februáru tohto roka sa na území mesta zdržiavalo 130 štátnych príslušníkov iných krajín, pričom 61 bolo s udeleným trvalým a 69 s udeleným prechodným pobytom.
Najčastejšie išlo o príslušníkov Ukrajiny (106).
V menšom počte boli zastúpené Ruská federácia, Čína, Vietnam, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Kanada, Keňa, Palestína či Kuba.
Išlo väčšinou o ľudí v produktívnom veku, detí do 18 rokov bolo 12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín