Od predškolákov až po stredoškolákov. V takom veku boli tohtoroční účastníci súťaže prvej pomoci, ktorá združila tri samostatné. Minulý utorok ju pripravil Územný spolok Slovenského Červeného kríža (ÚzS SČK).
HUMENNÉ. Dve desiatky materských škôl z mesta i okolia a sedem stredoškolských družstiev si zopakovalo, čo vedia o prvej pomoci. Súťaž zorganizoval ÚzS SČK pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža.
Námestie slobody a priľahlý park sa zmenili na pár hodín na improvizované dejisko všeličoho, čo môže ohroziť naše zdravie.
Deti sa len pozerali, vnímali, pýtali sa. Stredoškoláci mali za úlohu poradiť si so simulovanými zraneniami pred zrakom odbornej poroty.
Evička a medvedíky
VÝSLEDKY
Hliadky mladých zdravotníkov ZŠ I. stupeň: 1. miesto ZŠ Hrnčiarska, 2. miesto ZŠ SNP, 3. miesto ZŠ Podskalka.Hliadky mladých zdravotníkov ZŠ II stupeň: 1. miesto ZŠ Modra nad Cirochou, 2. miesto Koškovce, 3. miesto ZŠ M. Sopiru Radvaň nad Laborcom.
Stredné školy: 1.miesto Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, 2. miesto SOŠ technická, 3. SOŠ polytechnická
Súťažilo spolu 22 družstiev. Na prehliadke Evička nám ochorela sa zúčastnilo 20 materských škôl z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
„Tejto téme sa venujeme po celý rok. Chodievame do škôl, učíme deti poskytnúť prvú pomoc, veľmi sa nám teraz osvedčili medvedíky. Veľmi nás teší, že prišli aj škôlkari z obcí,“ hovorí Silvia Knapiková, riaditeľka ÚzS SČK v Humennom.
A nebolo ich málo. Prišli z Lackoviec, Brekova, Hažína nad Cirochou, Ľubiše, Košaroviec, Jasenova, Kamenice nad Cirochou a dokonca aj zo 42 km vzdialených Medzilaboriec.
Zahanbiť sa nedali ani domáci a humenské farby hájilo 11 škôlkarských družstiev.
„Ošetrovali sme odreté kolienko, hlavičku, popáleninu, krvácanie z nosa, ale najlepšie bolo 'oživovanie ' medvedíkov,“ tešili sa prípravkári z MŠ na Mierovej ulici.
Škôlkari oživovali medvedíkov. Foto: Miroslava Masicová
Mládežníci to mali náročnejšie
Stredoškoláci sa na súťaž pripravovali po celý rok.
Musia ovládať všetko, čo by mal vedieť dobrovoľný záchranár.
Sedem stanovíšť znamenalo preukázať znalosti i zručnosť pri oživovaní dieťaťa a dospelého, opitosti, mdlobe, poranení hrudníka, otrase mozgu, reznej rane.
Jednoducho vo všetkom, s čím sa v živote môžu kedykoľvek reálne stretnúť.
„Rozhodcovia sú vyškolení dobrovoľníci – zdravotníci. Dokonca nám prišli pomôcť aj kolegovia zo Svidníka, figurantmi sú študenti Strednej zdravotníckej školy. Dnes ich je tu 35. Pomáhajú nám aj študenti Obchodnej akadémie a naši bývalí spolupracovníci, dnes už vysokoškoláci. Dokopy asi 60 ľudí. Snažíme sa dať súťaži maximálnu dôstojnosť,“ dodáva Knapiková.
Silvia Knapiková. Súťaž sa vydarila aj vďaka pomoci dobrovoľníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín