Na poriadok v uliciach Medzilaboriec budú počas vyplácania sociálnych dávok pravdepodobne dohliadať esbéeskári. Náklady na ňu odhaduje na stotisíc eur. Súčinnosť poskytne aj štátna polícia. Tá sa zameria tiež na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky na kritických miestach, kde sú sústredené školy.
MEDZILABORCE. Nepriaznivou situáciou sa zaoberali poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Počet neprispôsobivých obyvateľov, ktorí bývajú priamo v centre mesta, stále rastie, majoritná populácia starne.
„Chvalabohu, nemáme tu vraždy, lúpeže, prepadnutia či krvavé bitky. Dospelí, ale najmä deti a mládež, postávajú v hlúčikoch po meste, slovne napádajú obyvateľov, opľúvajú ich, evidujeme drobné krádeže, výtržníctvo, hádzanie kameňov, rušenie nočného pokoja, neporiadok, požívanie alkoholu na verejnom priestranstve,“ vyratúva primátor Vladislav Višňovský (Smer)
.„Je to zo dňa na deň horšie,“ pridáva sa mestský poslanec Alexander Černega (Sieť).
Problémy s rušením verejného poriadku sú najmä v čase vyplácania sociálnych dávok.
Namiesto mestskej polície SBS
Medzilaborská samospráva ako jedna z mála na Slovensku nemá mestskú políciu. Jej zriadenie je momentálne vzhľadom na nedostatok peňazí nereálne.
Poslanec Adrián Kaliňák (Smer) si myslí, že riešením v súčasnej situácii by bolo najať si v čase vyplácania sociálnych dávok súkromnú bezpečnostnú službu (SBS).
Podľa slov primátora Višňovského by na SBS mohla samospráva vynaložiť 1 500 eur mesačne. „Prišli by na kritický týždeň, povedzme v čase od 14.00 do 22. 00 hod. Mohlo by ísť o dvoch, troch pracovníkov. Bolo by to vždy lacnejšie ako mestská polícia,“ hovorí.
Zriadenie mestskej polície odhaduje na približne 100 000 eur.
Hliadky a skrátenie otváracích hodín
Poslanec Ľubomír Ondrášik (Sieť) sa prihováral sa vytvorenie hliadok z radov členov komunity.
Samospráva však v minulosti premeškala výzvu získať na zriadenie, vybavenie a preškolenie rómskych hliadok finančný príspevok z úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
„Požiadali sme splnomocnenca vlády o možnosť dofinancovať hliadky. Zatiaľ nemáme odpoveď,“ zdôraznil Višňovský.
Cez úrad práce získalo mesto 6 a v druhej várke 9 pracovníkov na aktivačné práce a do komunitného centra.
Plus je aj rozšírenie a skvalitnenie kamerového systému, ktorý od 1. apríla funguje v nepretržitom 24-hodinovom režime. V chránenej dielni ho obsluhuje päť pracovníkov.
Podľa Višňovského by mohlo pomôcť tiež skrátenie otváracích hodín prevádzok, kde je možné kúpiť alkohol.
„Predložíme na niektorom z najbližších rokovaní zastupiteľstva návrh nového všeobecne záväzného nariadenia, ktorým by sme to docielili,“ spresňuje.
Spolupráca so štátnou políciou
Poslanec Černega na zastupiteľstve uznesením zaviazal vedenie mesta rokovať so zástupcami štátnej polície o súčinnosti pri zabezpečovaní bezpečnosti v uliciach i na cestách.
Stretnutie sa uskutočnilo koncom apríla. Polícia predstavila niekoľko konkrétnych návrhov.
„Pôjde predovšetkým o zintenzívnenie hliadkovej činnosti v rizikových lokalitách a zvýšený dohľad nad cestnou premávkou na Duchnovičovej ulici. Nachádzajú sa tam tri školy a ráno tadiaľ prejde tisícka detí. Nedávno sa tu stala ťažká havária,“ informuje o výsledkoch primátor Višňovský.
„Nevyhnutný predpoklad zlepšenia existujúceho stavu je efektívna vzájomná komunikácia a pomoc zo strany obvodného oddelenia pri metodickej príprave komunitných pracovníkov, pracovníkov kamerového systému a ľudí zúčastňujúcich sa aktivačných prác,“ dodáva.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín