Na poškodený poklop na kanáli nás upozornila všímavá čitateľka. Žiadala o radu, na koho sa obrátiť, aby sa vec dala do poriadku. Poškodený poklop sa totiž nachádza na trávniku v blízkosti detského ihriska, ktoré je vždy plné detí. Stačil jeden telefonát a pracovníci vodární ho provizórne opravili. Poklop patrí Spoločenstvu vlastníkov bytov (SVB) v susedstve, ktoré sa chystá kanalizačnú prípojku rekonštruovať.
HUMENNÉ. Poklop je pri detskom ihrisku medzi bytovkami na Dobrianskeho ulici v centre mesta.
„Je zhrdzavený, posunutý a prepadnutý, po obvode je asi dvojcentimetrová diera. Navyše nie je ho v tráve dobre vidieť,“ upozornila nás čitateľka Maťa Felcová.
Telefonát na príslušný dispečing Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) priniesol ovocie. Pracovníci poklop zasadili späť do rámu a informovali nás, komu patrí a že sa chystá jeho rekonštrukcia.
Rekonštrukcia už toto leto
Poklop na kanalizačnej prípojke je vo vlastníctve SVB susediacej bytovky. Obyvatelia bytovky nám potvrdili, že majú v pláne vymeniť celú svoju vetvu kanalizácie vrátane poklopov.
Na tejto krok sa podujali po tom, čo tak urobila aj neďaleká bytovka. Rozhodnutie padlo už v minulom roku, v tomto roku na bytovej schôdzi v apríli odsúhlasili dodávateľa prác i cenu. Stavebné povolenie už majú vo vrecku.
Podľa našich informácií pôjde o približne 80 metrov kanalizačného potrubia za približne 8 000 eur. Súčasťou opráv bude aj spomínaný poklop. Začiatok prác je vraj len otázkou času, najneskôr do leta by sa mali začať.
VVS iniciatívu všímavých občanov oceňuje.
„Ak občania spozorujú nedostatky na zariadeniach v našej správe, napríklad chýbajúci alebo zalomený poklop, vytekajúcu vodu na povrch v mieste, kde to nie je obvyklé či narušený objekt VVS, mali by to nahlásiť na príslušný dispečing VVS. Je zriadený na každom závode a čísla sú zverejnené na webovej stránke www.vodárne.eu,“ uviedla pre Humenské noviny PR zástupkyňa akciovej spoločnosti VVS Adriana Marušinová.
Ktorý je čí?
Hoci základné rozdelenie, že okrúhle poklopy sú vodárenské a štvorcové nie, je síce v zásade správne, ale nie jednoznačné.
„Nie je možné jednoznačne stanoviť, ktoré zariadenie patrí VVS a ktoré inému správcovi sietí ako sú telekomunikácie, teplárne, plynárne či elektrárne, lebo napríklad kruhové alebo štvorcové poklopy na vozovke používajú aj iní správcovia,“ vysvetľuje Marušinová.
„V zásade platí, že ak je na vozovke napríklad delená kanalizácia, splašková, dažďová, tak VVS neprevádzkuje dažďovú kanalizáciu. Rovnako uličné vpuste, mreže na vozovke, nepatria VVS, a. s., ale správcovi cestnej komunikácie,“ dopĺňa.
Podľa jej slov identifikovať zariadenie môže až pracovník dispečingu, ktorý je povinný preveriť každý oznam.
Ako ďalej dodala, SVB sú dôležití partneri VVS, lebo zastupujú odberateľov v rámci dodávky vody a odkanalizovania.
Spoluprácu s nimi hodnotí VVS veľmi pozitívne. Výnimkou nie je ani SVB na Dobrianskeho ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín