Aj na humenskom cintoríne horela Sviečka vďaky. Zapálili ju hodinu pred poludním v Deň víťazstva nad fašizmom.
HUMENNÉ. 8. mája pred 70 rokmi sa v Európe skončila 2. svetová vojna.
V tento deň prišli na vojenské cintoríny po celom Slovensku predstavitelia štátu, samosprávy, priami účastníci odboja a ich rodinní príslušníci, ale aj verejnosť, aby si pripomenuli túto udalosť.
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska oslovil listom niekoľko dní pred výročím samosprávy vybraných miest a požiadal ich o súčinnosť pri napĺňaní myšlienky, aby práve 8. mája zapálili sviečku na hroboch padlých vojakov od Dukly až po bratislavský Slavín.
Na hroboch, v ktorých sú pochovaní vojaci Červenej armády, Rusi, Ukrajinci, ale aj vojaci Československej armády, Rumuni, Francúzi, partizáni a mnohí ďalší, často bez mena.
Andrej Kiska už krátko po ôsmej hodine ráno zapálil sviečku vďaky na Dukle, pokračoval do Liptovského Mikuláša, Zvolena, Štúrova a Bratislavy.
Zástupcovia jeho kancelárie tak urobili o 11. hodine predpoludním v ďalších siedmich mestách. Humenné bolo jedno z nich.
Sviečka pre každého
Za účasti čestnej stráže prezidenta, primátorky Jany Vaľovej (Smer) a niekoľkých desiatok zamestnancov samosprávy, predstaviteľov spoločenských organizácií i odbojárov Peter Rusiňák, riaditeľ osobného úradu Kancelárie prezidenta SR, položil kvety k Pamätníku padlých, kde zapálil aj prvú sviečku vďaky.
Vzápätí sa pridali aj ďalší účastníci stretnutia tak, aby ani jeden hrob na vojenskom cintoríne nezostal v ten deň bez zažatej sviečky.
„Milióny ľudí, ktoré sa pred 70 rokmi po strašnom utrpení a naprieč celou Európou tešili z konca vojny, by od nás pri takomto výročí určite očakávali, že nielen oslávime víťazstvo a mier, ale že budeme pozorní ku všetkému, čo môže pripomínať príčiny tejto vojny, všetkých jej krutostí a že ich budeme pravdivo pomenúvať. Aby sa ich minulosť nestala našou budúcnosťou,“ odkázal prezident Andrej Kiska pri príležitosti 8. mája všetkým Slovákom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín