Netradičný návrat do doby, keď bolo mesto známe tým, že sa v ňom dali kúpiť všetky druhy piva vyrábané v Československu, prebiehal v Humennom počas uplynulého predĺženého víkendu. Švejkove pivné dni sa konali už druhýkrát. Na 1. mája odhalili aj sochu Švejka, ktorú mestu pred rokom venoval ukrajinský umelec.
HUMENNÉ. Tekutého chleba si mohli návštevníci dopriať, koľko hrdlo ráčilo a peňaženka stačila. V ponuke boli pšeničné, tmavé, svetlé, nealkoholické, dokonca aj kvasinkové či medové pivá. Dokopy ich bolo 52 druhov z 20 pivovarov.
Pivo má vraj blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Pomáha pri nespavosti, obličkových kameňoch, zlepšuje chuť do jedla, pomáha pri vysokom tlaku, vylepšuje pamäť, ničí infekcie, zlepšuje pleť a vlasy.
Hoci Slovensko nie je stereotypne označované za „pivársku“ krajinu, pitie piva tu má pevnú tradíciu. Tradičné väzby s Českom, ako aj odveký nemecký kultúrny vplyv, sú jedna z príčin, prečo sa pivo u nás pije bežne.
Práve z Nemecka dorazila do mesta hudobná hostka tohtoročného sviatku piva Eva Máziková.
Spoločne s primátorkou Janou Vaľovou (Smer) narazila symbolicky prvý sud piva a následne ním „pokrstila“ novú sochu dobrého vojaka Švejka. „Nikdy som nebola veľmi pivková, ale keď je taký sviatok, tak si rada dám,“ povedala Máziková.
Sochu poliali pivom. Foto: Miroslava Masicová
Švejk je stojan na bicykle
Sochu dobrého vojaka Švejka venoval Humennému ukrajinský Užhorod. Jej autorom je Mikhaylo Kolodko a je to už jeho tretí podobný umelecký počin.
Podobnú sochu už totiž majú nielen v jeho rodnom Užhorode, ale aj v českej Lipnici nad Sázavou. Ide v podstate o akýsi bronzový stojan na bicykle, na ktorom si pokojne hovie malilinký vojak Švejk s knedľou v ruke.
„Pýtate sa, prečo s knedľou? Užhorodčania tvrdia, že kým v ich meste nebol Švejk, nepoznali túto parenú dobrotu, ktorá je dnes bežnou a veľmi obľúbenou súčasťou ich jedálnička. Švejk je teda ten, kto do Užhorodu doniesol knedľu, tak hovorí tradícia,“ vysvetlil pri minuloročnej návšteve Humenného Kolodko.
„Krstné mamy“ za asistencie dvoch náhodne vybraných Humenčanov, ktorí na krst dohliadali v úlohe svedkov, za výdatnej podpory dažďových kvapiek Švejka sediaceho na stojane poliali pivom a zaželali mu dlhý život a dobrý výhľad na mesto.
Kto príde do mesta na pivo, auto nechá doma a bicykel zaparkuje do stojana, vysvetlila rozhodnutie radnice umiestniť netradičný stojan do humenskej pešej zóny, čo by kameňom dohodil od Fontány lásky, primátorka Vaľová.
Hoci pivo k Švejkovi neodmysliteľne patrí, pravda je taká, že v Humennom sa slávna románová postava piva nenapila.
Švejk sa opil zo „železitej vody“ zo staničnej studne, ktorá bola v skutočnosti koňak kúpený na železničnej stanici od Žida.
Mažoretky.
Sviatok piva a hokeja
Aby nebolo počas majstrovských zápasov pod stanmi na námestí ľudoprázdno, organizátori tieto dve témy spojili a na sobotu odpoludnia pripravili prekvapenie nielen pre fanúšikov hokeja.
Na námestí bola nainštalovaná veľkoplošná obrazovka, na ktorej si milovníci piva a hokeja mohli vychutnať moderované Majstrovstvá sveta v hokeji pri zápase Slovensko - Dánsko.
O hlavný večerný program sa postarala hudobná skupina No Name.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín