Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Očkovovanie v hornom Zemplíne príliš neodmietajú

Odhaduje sa, že „bezpečná“ úroveň zaočkovanosti populácie je vo všeobecnosti okolo 95 percent.

(Zdroj: ilustračné - fnt)

Celoslovenské výsledky zaočkovanosti pri všetkých druhoch pravidelného povinného očkovania podľa najnovších údajov prekročili túto hranicu. Okresy horného Zemplína Humenné, Snina a Medzilaborce sa z priemeru nevymykajú. Ani v jednom z nich a pri žiadnom povinnom očkovaní hranica zaočkovanosti nekleslo pod túto úroveň.

HORNÝ ZEMPLÍN. V celoslovenskom meradle v porovnaní s predchádzajúcim obdobím klesla zaočkovanosť pri všetkých druhoch pravidelného povinného očkovania. V regióne však takéto tendencie nebadať.

Očkovanie slúži na ochranu pred infekčnými chorobami. Princíp očkovania je naučiť imunitu, aby začala telo brániť.

Robí sa to však spôsobom, pri ktorom organizmu prakticky nehrozí skutočné nebezpečenstvo. Vakcíny obsahujú antigény, ktoré simulujú domnelý útok baktérií či vírusov na telo.

„Infekčné ochorenia vedúce k rozsiahlym epidémiám predstavujú riziko nielen pre občanov, ale aj pre štát. V prípade, že zaočkovanosť v populácii klesne pod 95 %, napríklad v dôsledku odmietania očkovania detí rodičmi, je ohrozená kolektívna imunita,“ vysvetľuje Lenka Lesňáková, vedúca oddelenia epidemiológie a podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Humennom.

„Kolektívna imunita je stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. Aké to môže mať dôsledky? Prepuknutie epidémií osýpok, záškrtu, detskej obrny, čierneho kašľa,“ dopĺňa.

Na Slovensku sa povinne očkuje už vyše 60 rokov

Na Slovensku sa povinné očkovanie vykonáva od päťdesiatych rokov minulého storočia.

Vďaka tomu sa u nás nevyskytujú ochorenia ako detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov a mladistvých a situácia vo výskyte ďalších ochorení, proti ktorým sa povinne očkuje, je dlhodobo priaznivá.

Očkovanie je jeden z najúspešnejších výdobytkov medicíny.

„Rozširovanie tvrdení o tom, že očkovanie nie je účinné a bezpečné, môže byť pre zdravie verejnosti veľmi škodlivé. Pravidelné povinné očkovanie detí, ktoré je v SR bezplatné, sa vykonáva v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti, “ hovoria odborníci.

Lekárka: S očkovaním nemáme problémy

Humenská lekárka pre deti a dorast Edita Olšová sa vo svojej lekárskej praxi ešte nestretla s tým, že by rodič odmietol dať dieťa zaočkovať.

„Občas sa stane, že musíme očkovanie pozdržať zo zdravotných dôvodov dieťaťa, ale neskôr ho vykonáme. Nemám vo svojom obvode ani veľa rómskych detí, takže tento problém nevnímam. Ale ak sa predsa len stane, že niektorá mamička zabudne prísť dať svoje dieťa zaočkovať, spolupráca s terénnymi pracovníkmi je veľmi dobrá. Vždy sa to dorieši k všeobecnej spokojnosti. K dnešnému dňu nemáme malého pacienta, ktorý by nebol v riadnom termíne zaočkovaný,“ hovorí pediatrička

Dodáva, že sama má vnúčatá a všetky sú zaočkované. Deklaruje tým presvedčenie, že je to správne a v dnešnej dobe, keď je migrácia ľudí v rámci jednotlivých krajín neobmedzená, priam nevyhnutné.

Hlasy proti očkovaniu sú čoraz silnejšie

Na jednej strane odborníci z oblasti medicíny a epidemiológie bojujú o každého zaočkovaného jedinca, na druhej je internet plný aktivít, ktoré od povinného očkovania odrádzajú, upozorňujú na jeho riziká, následky.

Dokonca sa objavili aj snahy zmeniť povinné očkovanie na dobrovoľné. Najvyššia miera odmietania očkovania je zaznamenaná v Bratislavskom kraji, najnižšie v Prešovskom.

Mamička Adriana má tri deti, najmladšie má len pár týždňov. „Čo je povinné, to absolvujeme, ale nič naviac sme zatiaľ neriešili,“ hovorí.

Nikdy ani len nezapochybovala o tom, či je jej rozhodnutie zaočkovať deti správne.

„Keď sa to má, je to povinné, tak odborníci zrejme dobre vedia, prečo je to tak. Proti chrípke alebo kliešťovej encefalitíde sa nedávame očkovať ani my dospelí. Priznávam, že tie kliešte sú teraz dosť aktuálne, ale človek je tvor taký, že niektoré veci rieši, až keď horia, keď je už problém na svete,“ vraví.

V čom vidia príčiny nezaočkovanosti odborníci

Očkujúci lekári sú povinní hlásiť odmietnutie povinného očkovania v súlade s platnou legislatívou príslušnému RÚVZ, ktorý si pozýva rodičov na prerokovanie odmietnutia povinného očkovania.

V mnohých prípadoch však napriek snahe epidemiológov a pediatrov rodičia trvajú na odmietnutí povinného očkovania a dieťa zostáva nezaočkované.

RÚVZ majú možnosť riešiť odmietnutie očkovania priestupkovým konaním a uložením sankcií. Teda ak sa bez preukázania závažných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadov nepodrobíte povinnému očkovaniu, dopustíte sa priestupku, za ktorý hrozí pokuta v súhrnnej výške 331 eur.

„Rodič zaplatí sankciu, ale dieťa aj tak nedá zaočkovať. Potom to celé stráca základný zmysel. Podstatné je očkovanie, nie pokuta,“ dodáva Lenka Lesňáková.

Dobré rady

Kedy a proti čomu

Zdravé dieťa do 1 roka života je očkované 3 dávkami jednej vakcíny proti šiestim závažným chorobám naraz (záškrt, čierny kašeľ, tetanus, detská obrna, vírusová hepatitída B a hemofilové invazívne infekcie) so súčasne podávanými 3 dávkami vakcíny proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam.

V 15. mesiaci života je dieťa očkované proti ružienke, osýpkam, mumpsu, v 6. roku života proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu a detskej obrne. V 11. roku je dieťa preočkované proti osýpkam, mumpsu a v 13. roku proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu a detskej obrne.

Povinné pravidelné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze bolo na Slovensku zrušené k 1. 1. 2012.

Dospelí sú preočkovaní každých 15 rokov proti záškrtu a tetanu. Prvé preočkovanie dospelých sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde a chrípke je nepovinné. Očkovanie proti rakovine krčka maternice je hradia zdravotné poisťovne výlučne 12–ročným dievčatám.

Za hranicami

Očkovanie je dôležité

Nezaočkovanie dieťaťa môže neskôr znamenať, že bude mať problém pri vycestovaní do zahraničia. Niektoré krajiny totiž očkovania vyžadujú, do iných je dobre zaočkovať sa preventívne.

„Cestovná kancelária nám dala zoznam všetkého, čo by sme mali so sebou mať, keď ideme do tejto krajiny,“ hovorí Milan Kuruc o ceste do Indie. „Boli tam aj predpísané očkovania. Povinné mám, brušný týfus a žltačku som si doplnil,“ dodáva.

Cestovateľ Ján Kerekeš, ktorý za posledných desať rokov precestoval vyše stovky krajín, hovorí, že niekedy očkovanie kontrolujú aj na hranici.

„Osobne mám očkovanie proti žltačke A, B, klasické povinné očkovania, som očkovaný proti žltej zimnici. Určite treba poznať svoj zdravotný stav a vedieť, aké očkovania máte. Pri cestovaní je to veľmi dôležité.“

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako zvládnuť prechod?
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  1. Ako zvládnuť prechod?
  2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
  3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 818
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 519
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 886
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 359
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 205
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 831
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 638
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 160

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Prečo napriek peknému výsledku nevyhralo Progresívne Slovensko
  2. Ján Šeďo: Keď si dievča nevie rady a chce byť chlapcom.
  3. Irena Šimuneková: Dražovce Barohať – Zobor – Pyramída - Svoradova jaskyňa – Barohať.
  4. Ján Valchár: Povolebný blog
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Šéf NAKA napísal na súd. Hlási sa ako svedok korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika
  6. Martin Pollák: Generácia Alfa
  7. Miroslav Pollák: Po voľbách
  8. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 463
  2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 49 837
  3. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 606
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 24 758
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 190
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 14 627
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 13 338
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 840
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazi volieb 2023 podľa obcí a miest

Dominancia Smeru na vidieku je mýtus.


2 h
Šéf PS Michal Šimečka a prezidentka Zuzana Čaputová.

Neformálne rokovania nevedie len Smer, ale aj PS.


1 h
Predseda KDH Milan Majerský s podpredsedami Martinou Holečkovou a Jozefom Hajkom v Prešove krátko pred voľbami

Denník SME hovoril s členmi KDH z vedenia a krajov.


1 h
Peter Schutz

Kritika, že maďarská menšina opäť nebude mať zastúpenie, mieri do vlastných radov.


57m

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Prečo napriek peknému výsledku nevyhralo Progresívne Slovensko
  2. Ján Šeďo: Keď si dievča nevie rady a chce byť chlapcom.
  3. Irena Šimuneková: Dražovce Barohať – Zobor – Pyramída - Svoradova jaskyňa – Barohať.
  4. Ján Valchár: Povolebný blog
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Šéf NAKA napísal na súd. Hlási sa ako svedok korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika
  6. Martin Pollák: Generácia Alfa
  7. Miroslav Pollák: Po voľbách
  8. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 463
  2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 49 837
  3. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 606
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 24 758
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 18 190
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 14 627
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 13 338
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 840
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu