Výstavu A národ oboril sa na národ..., nazvanú podľa verša z Hviezdoslavových Krvavých sonetov, otvorili v Humennom len pred pár dňami. Po Bratislave je Humenné druhým a zároveň zatiaľ posledným mestom na Slovensku, kde je verejnosti sprístupnených 60 diel dvadsiatky súčasných maďarských autorov, ktorými reflektovali na udalosti spred 100 rokov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HUMENNÉ. Umenie, ktoré do konca mája vystavujú v Informačnom stredisku Klubu vojenskej histórie Beskydy v priestoroch humenského kaštieľa, nie je oslavou vojny, ale smutnou pripomienkou, keďže jej hrozba je stále živá.
Udalosti v susednej Ukrajine sú dôkazom toho, že sloboda a mier sú priveľmi krehké v každej dobe a v každej spoločnosti.
Tento projekt zainteresovaní považujú za splatený dlh našim dedom a pradedom, ktorí bojovali za slobodu.
Sú to zväčša portréty významných osobností, ktoré zohrali pozitívne alebo negatívne úlohy, bezmenných hrdinov, básnikov, spisovateľov, umelcov, ktorí prešli talianskymi a ruskými frontmi prvej svetovej vojny.
Mottom výstavy je mier
„Boli by sme radi, keby sa za štyri roky dostala výstava do čo najviac miest. Už máme dohodnutý termín v Taliansku, do Humenného sme prišli priamo z Bratislavy. Chceli by sme, aby sa v miestach výstavy k tejto myšlienke pripojili aj domáci umelci a našu kolekciu postupne rozširovali,“ povedal István Németh z Nadácie Krajczáros zo Székesfehérvaru, ktorá priniesla kolekciu 60 obrazov tematicky zameraných na prvú svetovú vojnu.
Anna Šimkuličová z Občianskeho združenia (OZ) Podvihorlatská paleta je touto myšlienkou nadšená.
„Keď som o výstave povedala našim poľským priateľkám, ihneď sadli do auta, prišli sa pozrieť a už dohodli termín v dvoch poľských mestách. Verím, že sa v Humennom nájdu umelci, ktorí chápu, že veľkosť tohto projektu presahuje význam jednej výstavy a naplnia jeho poslanie tým, že svojím dielom rozšíria zbierku,“ uviedla.
Originálna výstava o prvej svetovej vojne. Do Humenného ju priniesol István Németh z Nadácie Krajczáros zo Székesfehérvaru. Foto: mima
Humenné si výstavu zaslúžilo
Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy spolupracuje s maďarskými kolegami už niekoľko rokov.
„Sme prvou organizáciou, s ktorou na Slovensku začali spolupracovať pri obnove vojnových cintorínov. Práve István Németh z Nadácie Krajczáros organizuje dobrovoľnícke brigády študentov, ktorí prichádzajú na východné Slovensko pomáhať pri obnove vojnových cintorínov,“ hovorí Martin Drobňák, predseda KVH Beskydy.
„Považujeme za veľmi dôležité, aby každý z nás urobil všetko preto, aby sa už nikdy nezopakovali vojnové udalosti z 1914 – 1918. Okrem toho má táto výstava ešte jeden význam. Po 100 rokoch je už načase, aby sme sa naučili spoločne spomínať. V tejto vojne bojovali naši dedovia a pradedovia. Nezávisle od toho, na ktorej strane stáli. Každý bojoval za svoju vlasť,“ hovorí Németh.
Umelci z Székesfehérvaru, Budapešti, Kaposváru a Ostrihomu venovali svoje diela na výstavu zdarma.
Niektoré diela darujú tým, ktorí sa spolupodieľajú na udržiavaní a obnove vojnových cintorínov, časť zbierky čaká aukcia, ktorej finančný výťažok bude použitý na obnovu vojnových cintorínov.
V Humennom výstava potrvá do konca mája. Martin Drobňák vyjadruje presvedčenie, že táto aktivita prekročí hranice regiónu a rozšíri sa do celého stredoeurópskeho priestoru Visegrádskej štvorky.
Autor: mima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín