Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Sponzorom dobročinného jarmoku bola grófska rodina

Dobročinné akcie nie sú žiadnou novinkou.

Jarmok v Humennom.Jarmok v Humennom. (Zdroj: archív Mariána Haľka)

Z novín Felvidéki Hirlap (Hornozemské zvesti) a Homonna és Vidéke (Humenné a vidiek) sa dozvedáme, že ľudia sa vtedy nehanbili zverejniť svoje meno, i keď darovali len haliere, či vysoké sumy ako rodina Andrássyová.

HUMENNÉ. O dobročinnom jarmoku a jeho organizátoroch, ktorý sa konal 6. septembra 1908, je publikovaný rozsiahly článok vo Felvidéki Hirlap z 12. septembra.

„Celý jarmok bol v ohrození. Hrozilo, že vzhľadom na daždivý predchádzajúci deň sa utopí vo vode a v blate. Studený dážď veštil, že už zavítala jeseň a nedával nádej, že sa obloha vyjasní. Organizáciou podujatia bola poverená vedúca výboru sanatória pani Géczy Istvánné. No a dážď by bol tiež jej organizačnou chybou, za ktorú by ona mala niesť zodpovednosť. Veru, cítila ťarchu zodpovednosti, bola si vedomá povinností a ešte aj svoj odpočinok obetovala a dívala sa na oblohu. Myšlienkami sa sústredila na nebesá, ako búrkové delo Emmerling, ktoré svoju úlohu vždy dobre splní. A naozaj. V nedeľu ráno sa nebo vyjasnilo, slnko svojimi vlažnými lúčmi zalievalo mesto, ako keby aj ono chcelo obetovať na oltár dobročinnosti. Od vlaku vznešených hostí k pohostinnému príbytku nášho grófa odviezli záprahy. Na čele boli župné notability páni župan a podžupan, pani grófka Hadik Barkóczy Endrené so synom a dcérou, barónka Sennyei Gézané, pani grófka Lónyai Gáborné so synom a dcérou, gróf Lónyai Menyhért s manželkou, grófka Wengerszkz Viktorné, gróf Lippe Ebehard so synom Hermannom, barón Vécsey László. Prišli na pozvanie grófskej rodiny, aby dodali lesk tejto slávnosti a aby štedrým darom prispeli k uskutočneniu ušľachtilého cieľa.”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prišli davy ľudí

Davy ľudí už o druhej hodine popoludní prúdili do záhrady grófa Sándora Andrássyho, ktorý ju sprístupnil na podujatie.

Vítali ich slávnostne oblečení hasiči, ktorí koncertovali s dychovkou. Prichádzali súkromné i nájomné povozy, prúd ľudí bol nekonečný, akoby bolo Humenné veľkomestom.

Naozaj môžeme byť pyšní na našich obyvateľov! Slečny mali na hlavách party zdobené perlami, oblečené mali biele šaty a zaujali miesta v šiatroch. Menšie dievčatká chodili medzi účastníkmi a predávali malé kytičky kvetov.

Víno daroval gróf

Šiatre boli postavené medzi bujnými korunami stromov, stoly na občerstvenie a podávanie vína boli umiestnené pred nimi v tomto poradí: Pri prvom boli gazdinkami panie Lengyel Samuné (manželka riaditeľa židovskej školy) a Ecsedy Edené. Obsluhovali slečny Mariška Grunbaumová, Ilonka Jakabová a Berta Szúcsová. Pri druhom stole sme videli panie Adorján Endrené a Rimai Zsigmondné, pri nich vypomáhali slečny Ilonka Kulová a Eržika Wischánová. Pri treťom stole bola domácou paňou Fejes Jakabné a asistovali jej slečny Gici Mudrayová a Mici Uberfelderová. Pri štvrtom stole sa činili panie Dancs Jánosné a Speiser Márkusné. Pomáhali im slečny Oľga Rónaiová a Dorka Jakubovicsová. Pri všetkých stoloch vládla neustále dobrá nálada, čo je na takomto podujatí prirodzené. K milej obsluhe paní a slečien, k ich prívetivému prístupu prispel aj veľkodušný dar grófa Alexandra Andrássyho vo forme dobrého vína. Za stolmi bol postavený veľký stan, v ktorom boli umiestnené sudy s vínom, ktoré do krčahov plnili a vydávali panie Haraszty Miklósné (manželka hlavného okresného slúžneho), Mendly Károlyné (manželka riaditeľa drevárskej školy) a Polik Sándorné (manželka majiteľa vychýreného hostinca). Nečudovali sme sa, že sa našlo veľa konzumentov dobrého vína. Keby to takto bolo neustále, neviem, ako by obstála protialkoholická liga!

SkryťVypnúť reklamu

Ženy a dievčatá sa činili

Potom bol postavený stan, kde sa čapovalo pivo. V ňom popri paniach Csiszár Andorné, dr. Mazur Gyuláné, Borgos Vilmosné, Friedman Sándorné pracovali slečny Anica Fejesová, Mariška Frimmerová a Vilma Rónaiová. Tento stan sa podobal na mníchovskú pivnú halu a popri chutnom pive sa podávali aj nemenej chutné párky.
Oproti ponúkali svoje produkty medovnikári, kde sa činili panie Hossza Józsefné, dr. Balázs Bélané a slečna Berta Némethyová. Kvalita týchto výrobkov zniesla aj najprísnejšie kritériá.

V ďalšom šiatri predávali hračky panie Aschienbier Istvánné, Jakab Benjaminné, Waller Mórné a slečny Gizka Hanschildová, Irenka Krantzhorová, Margitka a Ilonka Sztaukálové. Tieto boli pri práci také šikovné a prívetivé, že jeden podnikateľ z iného mesta ich chcel okamžite zamestnať vo svojich obchodoch. Museli sme ho presviedčať, že to nie sú profesionálne predavačky, ale ženy a dievačatá, ktorých srdcia horia pre dobročinnosť a umenie.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalšom stánku sme videli širokú škálu rôznych cigár. Tu ozaj odvádzali vynikajúcu prácu panie Grunvald Jenóné a vdova Bencze Józsefné, spolu so slečnami Piroškou Grúnovou a Ilonkou Walkowskou.Veru, na pekných trafikantkách spočinulo nejedno uznanlivé pánske oko.

Ako v orientálnom bazáre

Stánok s cukrovinkami a zákuskami bol hádam najelegantnejší a zároveň bol aj jedným z najväčších. Nevieme, či nepreberné množstvo zákuskov, či milota predavačiek prilákali toľko kupujúcich! Sami posúďte, ktoré dámy sa tak usilovali: panie Géczy Istvánné, Mándy Istvánné (manželka hlavného kurátora Spojenej protestantskej dcérocirkvi v Humennom, bývalého slúžneho v Humennom a Stropkove), Klein Józsefné, dr. Ligeti Albertné, Frimmer Józsefné, slečny Boženka Durčinská, Babci Pápayová, Boženka Pálová, Irenka Spirová, Gizka Prunyiová a Gizka Peiszerleová.

Oproti stánku s cukrovinkami stál šiator so šampanským a ovocím. Tu sa musíme trošku pristaviť. Na zemi boli vzácne perzské koberce, výzdoba pozostávala zo vzácnych ručných prác, ktoré navodili atmosféru ozajstného prepychového orientálneho bazáru. Elegancia a umelecké stvárnenie si zaslúži najvyššie uznanie. Tomuto zodpovedala aj obsluha v osobách dr. Moskovics Ervinné, dr. Szekerák Jánosné, obidve v brilantných toaletách, pomáhala im mladšia Durčinsky Gyuláné. V bufete sa činili slečny Ida Majorová, Aliska Mándyová, Ilonka Jakubovicsová a Anna Losoncziová.Všetko tu bolo také elegantné a hluk jarmoku tu ani neprenikol.
Ale dosť bolo zaslúžených tirád. Poďme ďalej, kam nás láka vôňa z kuchýň, z dobrých perkeltov, ktoré na sporáku varili pani Némethy Istvánné a ďalšie. Ich perkelt bol ukážkou chutnej maďarskej kuchyne. Pomáhali im aj páni Édes Gyula, Frimmer József a Hossza József.

Pani grófka bola štedrá

Toto bol prehľad stanovísk v záhrade. Počas jarmoku stále znela hudba a mnoho párov si v tanečnom stane zatancovalo. Tu bola postavená aj slávobrána s nápisom „Vitejte!“, cez ktorú na jarmok vošli prominentní (dnes by sme povedali VIP – pozn. prekl.) hostia v sprievode rodiny grófa Andrássyho a patróna jarmoku hlavného okresného slúžneho Miklósa Harasztyho. Páni zastali pri každom stánku, všade niečo nakúpili a štedro zaplatili. Po popoludňajšom odpočinku sa večer okolo ôsmej vzácni hostia znova vrátili na jarmok. Tu si pri stánku so šampanským pripili s predávajúcimi a neskôr zasa pani grófka (rodená Mária Angelika Eszterházyová) rozdávala deťom ovocie. Potom si pozreli ohňostroj, ktorý pripravil pán Punday a s peknými zážitkami sa hostia odporúčali. Jarmok sa skončil večer o desiatej.

Kde bude sanatórium?

Poďakovanie patrí pani grófke, ktorá bezplatne zabezpečila materiál potrebný na postavenie stánkov, zaplatila odmenu robotníkom, darovala dva sudy výborného tokajského vína a zmrzlinu. Na tento účel dala zaviesť do záhrady aj elektrický prúd. To všetko preto, aby na dobročinné ciele ostalo čo najviac peňazí. Ďakujeme jej za štedrosť a láskavosť a veríme, že voči nám si aj naďalej zachová svoju náklonnosť.

Vďaka patrí občanom mesta, ktorí sa správali počas celého jarmoku dôstojne a slušne. Výbor ďakuje za jedlá, zákusky a iné vecné dery, ktoré znížili náklady na usporiadanie jarmoku.

O to viac nás prekvapila správa v novinách Zemplén, že sanatórium sa má postaviť v Sátoraljaujhelyi a nie v Humennom, ktoré bolo prv označené za najprijateľnejšie miesto. To by bolo neodpustiteľné, veď v Sátoraljaujhelyi neorganizovali žiadne zbierky ani podujatia. Preto žiadame vedúcu výboru pre stavbu sanatória pani Géczy Istvánné (manželku známeho humenského advokáta), aby tlmočila na príslušných miestach protest občanov. Sme to dlžní sami seba, ale aj nášmu mestu.“

Tu sa článok končí. Vieme, že sanatórium na liečbu pľúcnych chorôb bolo postavené na Podskalke o mnoho desiatok rokov neskôr. A dnes ho už zase nemáme. Ale to je už iná kapitola!

Autor: spracovala Valéria Csontosová

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 335
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 394
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu