Jediná národnostná škola v regióne bude od nového školského roka minulosťou. Ortieľ vyradenia Základnej školy s materskou školou internátnej s vyučovacím jazykom ukrajinským zo siete škôl jej podpísali humenskí poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Dôvodom je nízky počet žiakov a dlhoročné problémy s financovaním školy.
HUMENNÉ. Poslanci odhlasovali tiež vyradenie Školskej jedálne pri Materskej škole Družstevná. Škôlkarom budú stravu dovážať.
Umieráčik začal národnostnej škole zvoniť už na sklonku roku 2013, kedy poslanci súhlasili s presťahovaním školy, okrem internátu a materskej školy, do priestorov Základnej školy Kudlovskej.
Vedeniu, rade školy i rodičom sa to nepáčilo a správne v tom videli začiatok likvidácie. Nepomohli ani snahy zmeniť názov z ukrajinského jazyka na rusínsky.
Čísla sú zlé
Škola, ktorá otvorila svoje brány v roku 1975, dlhodobo zápasí s poklesom počtu žiakov. Kým v školskom roku 2003-2004 ju navštevovalo 179 žiakov, v tomto školskom roku ich je len 47. Do prvého ročníka sa neprihlásil nik a od nového školského roku je predpoklad, že by do lavíc zasadlo len 30 detí.
„Je to hranica, ktorá nás donútila konať,“ povedala vedúca odboru školstva mestského úradu Ľubica Burešová.
Škola je podľa jej slov dlhodobo v zlej finančnej situácii. „Na pokrytie základných nákladov na mzdy a prevádzku jej nepostačuje rozpočet, ktorý je schvaľovaný ministerstvo školstva na prenesené kompetencie a tiež rozpočet na originálne kompetencie, teda dotácia pre školský klub detí a školský internát. Rozhodujúcim faktorom pre výšku rozpočtu je počet žiakov, ktorý každoročne klesá,“ uviedla v dôvodovej správe.
Kým v roku 2009 bolo treba školu dofinancovať 14 177 eurami na prenesených a originálnych kompetenciách, v roku 2014 to už bolo 57 969 eur. Za ostatných šesť rokov sa táto čiastka vyšplhala na 264 559 eur.
Ostane len materská škola
Neudržateľný z finančného hľadiska je aj školský internát. K prvému septembru 2015 by v ňom malo bývať len desať žiakov, čo je z hľadiska celodennej prevádzky neefektívne. Potreba na dofinancovanie by stúpla na približne 10 000 eur.
„Na základe daných skutočností bude potrebné v roku 2015 spolu dofinancovať školu vo výške 81 787 eur,“ uviedla Burešová v správe.
Zo siete sa k 31. augustu tohto roka vyradí tiež školský klub i výdajná školská jedáleň.
Ako jediná ostane fungovať materská škola. Vedenie mesta zdôraznilo, že prestavbou internátu či zriadením elokovaného pracoviska sa školu snažilo zachrániť.
Poslanci volali po komplexnosti
Poslanci Jozef Babják (SDKÚ-DS, Sieť) a Mária Cehelská (SOĽ) sa domáhali komplexného posúdenia stavu materského i základného školstva v meste. Niektorí poslanci sa zaujímali o ďalšie využitie budovy internátnej školy a o pokračovanie výučby ukrajinčiny.
Podľa slov primátorky Jany Vaľovej (Smer) by mali byť budovy využité naďalej na školské aktivity.
Ak bude po zistení u zákonných zástupcov žiakov záujem o ukrajinčinu potvrdený, tento jazyk sa na nástupníckej škole bude vyučovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín