Na Brestovských rybníkoch sú ochranári na migráciu žiab pripravení. Už jedenásť rokov pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty naťahujú fóliové zábrany pre obojživelníky, aby zabránili ich smrti pod kolesami áut.
BRESTOVSKÉ RYBNÍKY. Lokalita je charakteristická masovou migráciou ropúch bradavičnatých.
„V menšom počte tu môžeme pozorovať aj skokana hnedého, skokana štíhleho, rosničku zelenú, mloka veľkého, mloka bodkovaného, mloka karpatského a salamandru škvrnitú,“ vysvetľuje environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty so sídlom v Medzilaborciach.
Ochranári osadzujú fóliovú zábranu v predstihu. „V uplynulých rokoch sa migrácia začínala 23. marca a trvala približne do 14. až 16. apríla. V tomto roku sme natiahli približne 550 metrov fólie na ceste tiahnucej sa popri rybníkoch. Osadili sme ju po oboch stranách cesty, keďže samčeky aj po prenesení zvyknú vychádzať znova na cestu,“ hovorí Macková.
Pri prácach v teréne pomáhali pracovníci Obecného úradu v Brestove aj dvaja dobrovoľníci z Humenného.
Vodu potrebuje
Ropucha bradavičnatá tiahne na lokality rozmnožovania masovo. Pred nebezpečenstvom nedokáže rýchlo uniknúť, keďže má kratšie nohy ako skokany.
V Brestove bol zaznamenaný najvyšší počet prenesených ropúch 16 891 v roku 2012.
„Ropucha bradavičnatá obľubuje predovšetkým lesnatú krajinu tvorenú listnatými a čiastočne zmiešanými lesmi. Dožíva sa 25 až 30 rokov. Ropuchy pre svoj vývojový cyklus nevyhnutne potrebujú vodu, do ktorej kladú vajíčka. Jedna samička znesie 1000 – 10 000 vajíčok. Po vykladení sa ropuchy znova presúvajú do lesa, nie však masovo, ale jednotlivo. Presun späť do lesa už neovplyvňujeme. Vtedy sú už fólie odstránené,“ vysvetľuje Macková.
Do polovice apríla
Hlavný ťah ropuchy bradavičnatej v tomto roku očakávajú ochranári na od nedele 29. marca. Pomoc pri prenose ponúkli humenské základné školy Jána Švermu, Pugačevova a ZŠ Koškovce, ktoré sa pravidelne zapájajú do programu Jarné žabie putovanie.
„Vlani 23. marca žiaci z koškovskej školy pomohli preniesť vyše sedemtisíc ropúch. Prekážkou pre žiakov nebola ani vzdialenosť a ani fakt, že ropuchy prenášali počas víkendu,“ spresňuje environmentalistka.
Ako ďalej dodala, dobrovoľníci pri prenose ropúch sú vítaní. Prihlásiť sa môžu na čísle 0903 298 307. Vodiči a návštevníci Brestovských rybníkov by mali byť opatrní a ohľaduplní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín