„Cvičíme, aby sme mali peknú postavu, striedmo sa stravujeme, aby sme mali zdravé telo, ale na ten najdôležitejší orgán, mozog, často zabúdame. Až kým si neuvedomíme, že zabúdame priveľa a pričasto,“ upozorňuje certifikovaná trénerka pamäti II. stupňa Emília Antolíková z Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou.
HUMENNÉ. Pre humenských seniorov pripravila Vihorlatská knižnica jednu z ukážkových lekcií Tréningu pamäti.
Uskutočnila sa v čase, kedy si pripomíname Týždeň mozgu, alebo presnejšie Týždeň uvedomenia si mozgu.
Ide o medzinárodnú akciu, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich prevencie.
Knižnice dnes už nie sú iba miestom, kde sa požičiavajú knihy. Čoraz viac sa ich aktivity rozširujú a jednou z cieľových skupín sú aj seniori.
Populácia starne, vek života človeka sa predlžuje a tým sa zvyšuje aj veková hranica návštevníkov knižníc.
Možno preto práve tu vznikla myšlienka výraznejšej osvety a podpory tréningov pamäti, ktoré sú najlepším spôsobom na udržiavanie mozgu v kondícii. Zamerané sú na aktivizáciu a rozširovanie kapacity krátkodobej pamäti.
Emília Antolíková je jednou z 15 slovenských knihovníkov, ktorí sa vyškolili a získali certifikát trénera pamäti.
Ako si viac zapamätať
Náš mozog je ako knižnica. Je tam množstvo informácií, ktoré sú len tak na kope nahádzané a neorganizované. V knižnici má však každá kniha svoje miesto.
Knihy sú systematicky roztriedené, aby sme ich v prípade potreby dokázali rýchlo a bez problémov nájsť.
Podobne pracuje aj naša pamäť. Ak s ňou vieme pracovať a informácie správne uložiť, vieme si ich následne v prípade potreby vyhľadať.
Kým sme mladí, považujeme to za samozrejmosť, ako človek starne, zisťuje, aký je dôležitý práve systém získať – spracovať – sprístupniť.
Nikdy to nenechajte len tak
Každému sa občas stane, že pri stretnutí s človekom si nevie spomenúť na jeho meno, alebo ho správne zaradiť, odkiaľ ho pozná.
„Nikdy to nenechajte len tak. Skúste sa potrápiť, spomínať, dávajte si veci do súvislostí, hľadajte asociácie, ktoré sa vám s ním spájajú, pátrajte vo svojej pamäti, aj takto si ju trénujete,“ odkazuje odborníčka.
Aj pri obyčajnom zoznamovaní sme často svedkami, že pri podaní ruky automaticky zachytíme meno predstavovanej osoby a o pár minút si ho už nepamätáme.
Aj tu existujú „finty“, ktoré nám pomôžu uložiť si dané meno do správnej poličky nášho mozgu.
Počúvajte, povedzte si ho a ešte zopakujte, hoci aj niekoľkokrát a spojte s niečím, čo je na dotyčnom špecifické: oči, nos, vlasy, znamienko, hlas, príležitosť, okolnosti zoznámenia.
„Najdôležitejšie je, aby sme sa na veci, ktoré si chceme a potrebujeme zapamätať, sústredili. Dobré je tiež napríklad večer, keď sme už v posteli, k danej situácii sa vrátiť a skúsiť si spomenúť na meno. Ak sa to podarí, informácia je správne uložená,“ radí trénerka.
Idete na nákup so zoznamom? To je v pohode, ale skúste sa doň pozrieť, až keď budete pri pokladni. Aj toto je tréning.
Byť zvedavý znamená nebyť starý
Lúštenie krížoviek nemusí byť tréningom pamäti, ak to robíte automaticky.
„Ak riešite krížovky celý život a políčka v nej vyplňujete viac–menej automaticky, už si pamäť netrénujete. Dôležité je, aby sme prijímali vždy nové a nové informácie, v tom je celá podstata toho, aby náš mozog zostal čo najdlhšie v čo najlepšej kondícii. Nikdy ste nerobili s počítačom? A máte už 70 rokov? Nebojte sa a začnite práve teraz. Uvidíte, aký to bude mať efekt na vašu pamäť,“ upozorňuje Antolíková.
Kým sme mladí, neuvedomujeme si, že treba niečo riešiť. Keď nám pamäť začína zlyhávať, môže byť už neskoro.
Ideálne je začať sa zaoberať pamäťou ešte vtedy, keď funguje. Čoraz viac ľudí v produktívnom veku si to už začína uvedomovať.
Každý občas zabudne
Ak si nie ste istí, či nezabúdate viac, ako je normálne, pomôže jednoduchý test.
Môžete si ho urobiť u špecialistu – psychológa alebo psychiatra, majú ich k dispozícii tréneri pamäti, ale pomôže aj internet, aspoň na začiatok, aby ste sa dozvedeli, ako na tom ste.
V prípade, ak sa rozhodnete trénovať si svoju pamäť pod odborným vedením, informujte sa vo Vihorlatskej knižnici. Cena kurzu je symbolická. Kurz pozostáva zo 6 – 12 stretnutí.
„Nie je to záležitosť jedného sedenia. Nemáme zázračnú pilulku. Musíme sa naučiť, ako si trénovať svoju pamäť,“ uzatvára Antolíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín