Vihorlatské osvetové stredisko by sa malo zlúčiť s Vihorlatským múzeom.
Vihorlatské osvetové stredisko by sa malo zlúčiť s Vihorlatským múzeom, ktoré sa stane nástupníckou organizáciou. V múzeu bude vytvorený úsek osvetovej činnosti a zamestnanci by sa mali presťahovať do kaštieľa. Koľkí to budú a čo sa stane s budovou, ktorú verejnosť pozná ako „Červený dom“, zatiaľ nie je známe.
HUMENNÉ. O návrhu budú rokovať krajskí poslanci 21. apríla.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na rokovanie Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) 21. apríla je pripravený návrh na zlúčenie Vihorlatského osvetového strediska (VOS) a Vihorlatského múzea, pričom nástupníckou organizáciu sa stane Vihorlatské múzeum.
„Zlúčením organizácií nedôjde k obmedzeniu osvetovej činnosti. Podľa pripravovaného návrhu by mal byť k 1. júlu tohto roka vo Vihorlatskom múzeu vytvorený úsek osvetovej činnosti a zamestnanci by sa mali presťahovať do priestorov kaštieľa. Všetky aktivity sa budú môcť realizovať v atraktívnych priestoroch kaštieľa a skanzenu,“ hovorí Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK.
Čo bude s budovou
Konkrétne detaily zlúčenia, personálne otázky a využitie budovy sa podľa jej slov budú riešiť v najbližších týždňoch.
O návrhu na sklonku minulého týždňa samosprávny kraj diskutoval s poslancami za okresy Humenné, Snina a Medzilaborce.
„V stredu 25. marca sa ním bude zaoberať komisia kultúry a potom bude pripravený definitívny návrh. Všetko sa však deje s plnou súčinnosťou osvetového strediska,“ spresňuje Fitzeková.
Ako ďalej uviedla, krajská samospráva bude hľadať optimálny variant využitia budovy, ktorú Humenčania poznajú ako „Červený dom“.
„Už koncom uplynulého roka riaditeľ VOS poukázal na vysokú energetickú náročnosť budovy. Jej prevádzkovanie je problematické najmä v zimných mesiacoch, kedy nie sú schopní budovu adekvátne vykúriť. Teplota v miestnostiach dosahuje niekedy len 16 °C,“ uvádza hovorkyňa.
Čo bude s ľuďmi
Koľkí zo súčasných zamestnancov strediska prídu o prácu, zatiaľ známe nie je.
„Sedem z desiatich zamestnancov je v dôchodkovom veku. Plánujeme optimalizovať organizačnú štruktúru. Bude potrebné spracovať pracovné činnosti organizácie tak, aby to zodpovedalo súčasným potrebám,“ vysvetľuje.
„Pripravovaný návrh je v súlade so záujmami zriaďovateľa realizovať komplexné racionalizačné opatrenia v oblasti kultúry. Nejde len o Humenné. Postupne plánujeme riešiť celý systém v kraji,“ zdôrazňuje Fitzeková.
Racionalizovať budú vo všetkých okresoch
Súčasnú sieť kultúrnych organizácií v pôsobnosti samosprávneho kraja tvorí 28 samostatných právnych subjektov, čo je podľa slov hovorkyne najviac zo všetkých krajov.
„Zámer zlúčiť dva samostatné právne subjekty vychádza zo snahy dosiahnuť optimálne podmienky pre rozvoj kultúrnej ponuky mikroregiónu. Pričlenením osvetového strediska k múzeu dosiahneme efektívnejšie využitie priestorov múzea vrátane skanzenu. Dôjde nielen k obohateniu a zatraktívneniu služieb inštitúcie, ale aj k optimalizácii administratívnych, technických a odborných funkcií,“ vyjadruje presvedčenie hovorkyňa.
Situácia sa podľa nej bude prehodnocovať postupne vo všetkých okresoch.
„V každom meste bude pripravený individuálny variant, taký, ktorý bude plne prispôsobený podmienkam a potrebám mesta a príslušného mikroregiónu. Napríklad v Prešove bolo osvetové stredisko pričlenené k Divadlu Jonáša Záborského, kde bez problémov vyvíja všetky svoje aktivity,“ dodáva Fitzeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín