Po ostatnom, takmer sedemhodinovom, rokovacom maratóne s návrhom časovo i počtom obmedziť vystúpenia poslancov prišiel Jaroslav Regec (SNS). Zmenu rokovacieho poriadku si vedia predstaviť aj humenskí poslanci.
SNINA. Zmeny rokovacieho poriadku dostanú poslanci na stôl už na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva.
„Dokážeme poskladať taký rokovací poriadok, kde bude presne stanovený časový limit pre poslanca na vystúpenie k téme a presne stanovený počet faktických poznámok. Poslanci potom budú vystupovať zmysluplne, adresne a rokovania budú konštruktívne a rýchle,“ uviedol na ostatnom zasadaní zastupiteľstva poslanec Jaroslav Regec.
„Nikto nechce poslancov obmedzovať. Nesiaham na demokraciu, len chcem zaviesť systém. Nič iné,“ dodal.
Ako priamo na rokovaní uviedla Katarína Regulová, vedúca oddelenia organizačného a vnútorných vecí Mestského úradu, časové obmedzenie vystúpenia poslancov v rozprave už v minulosti v rokovacom poriadku boli.
„Už sme to tak mali. Dokonca vieme zabezpečiť zvukový signál, ktorý upozorní na časový limit. Zrušili sme to, lebo poslanci boli toho názoru, že vo svojich vyjadreniach nemajú byť obmedzovaní,“ povedala.
O zmenách už vo štvrtok
Vo štvrtok budú poslanci rozhodovať o zmene rokovacieho poriadku. Po novom by mal poslanec prihlásený do rozpravy hovoriť päť minút.
Ak požiada predsedajúceho o predĺženie časového limitu, získa ďalších päť. Časové limity si môže spojiť. K prerokovanému bodu môže poslanec vystúpiť maximálne dvakrát.
Novinkou by malo byť, že ak rečník nehovorí k prerokovanému bodu programu, môže mu predsedajúci slovo vziať, ak o tom hlasovaním rozhodnú poslanci.
Poslanec sa môže prihlásiť o slovo s faktickou poznámkou. Tá môže trvať maximálne jednu minútu a môže sa týkať iba vystúpenia predrečníka.
„Nemáme problém podporiť takýto návrh. Ideálne by bolo, keby mal takéto obmedzenia aj predsedajúci. Aby to bolo vyvážené,“ myslí si nezávislý poslanec Marián Kníž.
„K veci by mali rozprávať všetci. Ak nebude hovoriť k veci predsedajúci, čo potom? Určite sa na to budem na rokovaní pýtať,“ dodal.
Materiály prídu neskoro
Súčasný rokovací poriadok humenských poslancov platí od 15. augusta 2012. Poslanci z Klubu za demokratické Humenné si v ňom vedia predstaviť niektoré zmeny.
„Máme k niektorým bodom výhrady. V praxi sa alebo nedodržiavajú, alebo sú na hrane zákonnosti,“ myslí si podpredseda Klubu Jozef Babják (SDKÚ-DS, Sieť).
„Najväčší problém máme s tým, že podľa rokovacieho poriadku by sme mali mať doručené všetky materiály s pozvánkou najneskôr päť dní pred zasadnutím mestského zastupiteľstva. Táto lehota sa v zásade nedodržiava,“ hovorí. P
odobne sa podľa neho nedodržiava ani desaťdňová lehota na odpoveď na interpelácie poslancov.
Poslancom klubu chýbajú medzi bodmi programu kontrola plnenia uznesení a diskusia.
„V iných rokovacích poriadkoch takýto bod je. Myslím si, že nie je na škodu, keď sa v diskusii tlmočia názory poslancov, ktorí ich nemôžu tlmočiť iným spôsobom, maximálne cez interpelácie. Diskusia je priestor pre obe strany, aby sa občania dozvedeli o témach, ktoré nie sú predmetom rokovania, ale sú pre nich podstatné a zaujímavé,“ dodáva Babják.
Kedy by sa mal obyvateľ prihlásiť
Zmenu by si podľa jeho názoru zaslúžil aj článok venovaný vystúpeniu obyvateľov.
„Je dosť neprakticky riešený. Obyvateľ mesta môže vystúpiť v akejkoľvek veci v trvaní troch minút. Musí však o to požiadať predsedajúceho pred začiatkom rokovania. Obyvateľ teda musí prísť pred začiatkom, nahlásiť sa a potom hodiny čakať, kým príde na rad bod programu, ku ktorému chce diskutovať,“ vysvetľuje Babják.
„Stačilo by, ak by o slovo požiadal pred začiatkom bodu, ku ktorému chce vystúpiť.“
Problém podľa Babjáka je i ustanovenie, podľa ktorého sú z hlasovania vylúčení poslanci, ktorí sa nezaprezentujú.
„Myslím si, že je to rozpor so zákonom o obecnom zriadení. Poslanec, ktorý je prítomný v rokovacej sále, má právo hlasovať nezávisle od toho, či sa zaprezentoval alebo nie. Podstatná je jeho prítomnosť v rokovacej miestnosti v čase hlasovania.“
Za spornú pokladajú poslanci klubu aj možnosť vykázať poslanca z rokovania, ak sa nevhodne správa alebo porušuje rokovací poriadok.
„Ak by sa tak stalo pred hlasovaním, poslanec by tak stratil svoje zákonné právo rozhodovať a hlasovať. A to zo zákona nie je možné. Vykázanie poslanca nie je zákonné riešenie,“ myslí si Babják.
Najprv budú diskutovať
Skôr než prídu poslanci klubu na zasadnutie zastupiteľstva s pripravenými zmenami, budú o nich rokovať s ostatnými klubmi.
„Budeme diskutovať o našich návrhoch. Keď nájdeme dosť vôle a pochopenia na akceptáciu návrhov, predložíme ich ako návrh na zmenu rokovacieho poriadku. Rešpektujeme súčasné počty poslancov. Myslíme si však, že to nie je dôvod na to, aby druhá strana á priori odmietla akýkoľvek náš návrh. Verím, že sa budeme navzájom rešpektovať, aby sme zefektívnili rokovanie mestského zastupiteľstva,“ uzatvára Bajbák.
Predseda poslaneckého klubu Smeru v mestskom zastupiteľstve Ondrej Mudry je na diskusiu pripravený.
„Sme naklonení zmene rokovacieho poriadku. O jednotlivostiach budeme diskutovať. Výsledok závisí od toho, čo bude predmetom diskusie,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín