Cestný a železničný most cez Laborec boli na začiatku minulého storočia významnými objektmi. Valaškovský most postavili pred 115 rokmi rovnakou technológiou ako slávnu Eiffelovku či legendárny Titanic. Prešli po ňom dve svetové vojny, prežil povodne a najnovšie stráži lásky zamilovaných Humenčanov.
HUMENNÉ. K dvom mostom neskôr pribudol Lackovský most.
Valaškovský most postavila spoločnosť zo Sátoraljaújhely na mieste dreveného v roku 1900 „horúcou” technológiou spájania nitmi. Všetko sa robilo ručne za tepla.
„Plechové nosníky sa spájali nitovaním. V malých vyhniach nahrievač nahrieval nity. Žeravý nit potom veľkými kliešťami podal podávačovi. Ten strčil nit do otvoru a z druhej strany ďalší robotník veľkým, dvojkilovým kladivom v pologuľovitým otvorom v strede búchal po ňom dovtedy, kým nevyformoval hlavičku nitu a pritiahol tak vlastne plech k plechu. Podávač všetko z druhej strany istil kladivom,“ opisuje v skratke dnes už pamätnícku technológiu amatérsky historik Michal Kirschner.
„Predstavte si, že jedna partia dokázala urobiť za deň až dvesto nitov. Bola to ťažká práca. Chlapi sa pri tom poriadne nadreli,“ dodáva. Rovnakou technológiou ako Valaškovský most je postavená aj parížska Eiffelovka či Titanic.
Most stavali rok podľa projektu maďarských inžinierov. Svedčia o tom tabule na moste písané v maďarčine.
Valaškovský most. Foto k článku: archív M. Haľka
Prechádzali po ňom armády
Do sedemdesiatych rokov most slúžil autám i chodcom. Cez most prešli celé armády, 27. novembra 1914 cezeň prišli ruské vojská do mesta a obsadili ho. V roku 1944 ho podmínovali, len náhodou ostal stáť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín