Do „ostrého“ testovania sa zatiaľ prihlásili ôsmi štvrtáci. Voľných miest je tridsať.
HUMENNÉ. Gymnázium arm. gen. L. Svobodu ako jedna z mála certifikačných škôl umožnila maturantom vyskúšať si maturitu elektronicky vo forme testovacích zošitov zo slovenčiny, angličtiny, nemčiny a matematiky.
Maturanti majú možnosť oboznámiť sa s testovacím prostredím a typmi maturitných úloh vytvorenými NÚCEM-om.
„Do projektu e-testovania sme zapojení už druhý rok. Doposiaľ sme urobili overovanie testovania slovenského jazyka a matematiky pre žiakov druhého a tretieho ročníka. V tomto roku testujeme maturantov po prvýkrát,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Monika Onufráková. „Dostali sme na počítače špeciálne licencie, nový testovací program,“ dodáva.
Maturanti si teda mohli vyskúšať maturitu formou testovacích zošitov zo slovenčiny, angličtiny, nemčiny i matematiky.
V tomto roku si po písomných maturitách budú môcť otestovať aj maturitu z občianskej náuky, biológie, fyziky a informatiky.
„Naostro“ pre dobrovoľníkov
Elektronická maturita je na báze dobrovoľnosti. „Testovanie on-line alebo off-line závisí od technického vybavenia školy. My bude testovať off-line. Znamená to, že v počítačoch máme testovacie balíky, z nich sa vyberajú testové úlohy. Nie je potrebný prístup k internetu, nemusíme sa báť spadnutia, respektíve preťaženia siete. Máme tak väčšiu istotu,“ vysvetľuje Onufráková.
Na „ostrú“ maturitu ponúka škola tridsať miest. „Študenti zatiaľ váhajú. Máme prihlásených piatich na slovenčinu a troch na matematiku. Všetko je, samozrejme ešte otvorené. Veríme, že po generálke sa počet zvýši. Je to na báze dobrovoľnosti,“ zdôrazňuje.
Ako dodáva, elektronickej maturite patrí budúcnosť. Zajtrajšok však ešte nie.
„Máme 150 maturantov. Neviem si predstaviť, ako by sme v jeden deň vzhľadom na naše technické vybavenie vedeli zabezpečili 150 počítačov. Najbližšie roky to bude zrejme len na báze dobrovoľnosti, keďže máme 30 počítačov.“
Študenti: Prehľadnejšie a jednoduchšie
Generálka maturity „nanečisto“ zo slovenčiny a matematiky prebiehala v utorok a stredu.
„Chcel som si vyskúšať niečo nové. Jednoduchšie sa opravovali odpovede, keď som sa pomýlil. Úlohy sa preskakujú ľahšie a je to lepšie zorganizované ako na papieri,“ hovorí Martin Bočko zo IV. C, ktorý absolvoval testovanie zo slovenčiny aj z matematiky.
Výhodou je podľa neho prehľadnosť zaznačovania odpovedí a neobmedzený počet opráv. „Nemusím škrtať do štvorčekov, tu môžem robiť toľko opráv, koľko potrebujem, na papieri len dve,“ dodáva.
Plusom je rýchla spätná väzba. „Výsledok viem takmer hneď po dopísaní. Nemusím byť potom v napätí, strese, či a ako som maturitu zvládol. Dopadlo to horšie, ako som si myslel, ale v podstate celkom dobre,“ uzatvára Martin, ktorý sa chystá študovať matematiku a fyziku v Anglicku.
Monika Trembuľáková je zástankyňou papiera a ceruzky. „Radšej mám pred sebou papier a všetko si kreslím a píšem. Nepôjdem maturovať online naostro, len tak na skúšku,“ hovorí budúca študentka matematiky a angličtiny.
Katarína Vasiľová zo IV. E je elektronickou maturitou nadšená. „Veľmi sa mi to páčilo. Bolo to jednoduchšie. Pre mňa je to výhodné, lebo na vysokú školu potrebujem z matematiky percentil. Keď zistím, že som na elektronickej maturite nedopadla dobre, môžem ešte využiť 'scio' testy, teda certifikovanú skúšku,“ vysvetľuje.
„Prihlásila som sa aj na maturitu „naostro“,“ dodáva budúca programátorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín