Domácu kačku, ktorá sa „zatúlala“ na Laborec, si všimli okoloidúci Humenčania i ornitológovia. Jej osud môže byť krutý. Nie je plachá a číha na ňu aj veľa iných nebezpečenstiev, zhodujú sa odborníci.
HUMENNÉ. Zatúlaná kačka, ktorá púta pozornosť snehobielou farbou, nie je na život vo voľnej prírode dostatočne vybavená.
Nikto nevie, odkiaľ sa na brehoch Laborca vzala. Vyníma sa medzi ostatnými vtákmi, je krásna, pôsobí vznešene a v okoloidúcich vzbudzuje obdiv a rešpekt. Februárové dni trávi osamote, divé kačice ju medzi seba neprijali.
„Ide o čínsku kačku,“ hovorí riaditeľ Správy CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach Juraj Platko.
Bielu kačku zaznamenal aj ich kolega ornitológ z Brekova, ktorý úsek Laborca okolo Humenného pravidelne monitoruje. Hlásil ju ešte 14. februára.
Nie je plachá
Ochranári sú presvedčení o tom, že niekomu uletela z domáceho chovu. Zviera však vôbec nie je plaché, ak sa k nemu človek priblíži, nereaguje.
„Plachosť je práve tá vlastnosť, ktorá pomôže živočíchom pochádzajúcim a žijúcim vo voľnej prírode prežívať a odolávať nástrahám predátorov ako líšky či túlavé psy. Pokiaľ sa kačička predátorom vo voľnej prírode vyhne, prežije,“ vysvetľuje environmentalistka Správy Anna Macková.
Človek je nebezpečnejší
Chýbajúca plachosť však nie je jediným nebezpečenstvom. Pre vodné vtáctvo je veľkou hrozbou odpad.
„Na kačku číhajú igelitové vrecká a odpadky, ktoré voľne v Laborci každoročne plávajú. Pokiaľ sa do niečoho takého zamotá, môže uhynúť. Úhyn môže spôsobiť aj to, ak sa do tráviacej sústavy dostane nadmerné množstvo plastov vo forme drobných, vodou rozomletých častíc. Smrť je pomalá a ťažká. Plast je nestráviteľný a zostáva v tele jedinca navždy. Pre vodný svet sú plasty hotovou pohromou, a to ich ľudstvo vyrába len 60 rokov,“ uzatvára Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín