Konferenciu o bezpečnom internete pripravila pre svojich mladších spolužiakov Žiacka rada Aprogenu na Základnej škole Hrnčiarska. Chcela tak upozorniť na riziká, ktoré so sebou táto forma komunikácie prináša. Preventívne aktivity pre žiakov základných škôl pripravili aj humenskí policajti.
HUMENNÉ. Európsky deň za bezpečnejší internet sa organizuje každý rok v druhý februárový utorok už od roku 2004.
Hlavným cieľom je upozorniť deti a mladých ľudí na zodpovedné používanie internetu a nových informačných technológií.
Deti sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí a zároveň sú tými, pre ktorých je to najväčšie lákadlo.
Na ZŠ Hrnčiarska formou konferencie
Práve takúto formu si zvolili deviataci a ôsmaci z tried pre nadané deti, aby svojich mladších spolužiakov varovali, možno odradili, upozornili, ale predovšetkým aby im pomohli predchádzať tomu, čo so sebou svet moderných technológií prináša.
„Tieto témy preberáme ako súčasť vyučovania mediálnej výchovy od 5. ročníka v nadaných triedach. Teraz sme sa opäť zapojili do projektu zodpovedne.sk a dve naše žiačky získali ocenenie za najzodpovednejšiu prezentáciu v dvoch kategóriách,“ hovorí koordinátorka projektu, učiteľka Jitka Fiľová.
Kristína Gálisová hovorila o tom, ako si cez internet našla kamarátku. „Paulína Šompľáková zase naopak, v súvislosti so sociálnymi sieťami má o niečo menej príjemnú skúsenosť, ale práve to oceňujeme, že dokáže hovoriť aj o nepríjemných veciach a na vlastnej skúsenosti poukázať na to, pred čím chce svojich spolužiakov v podstate varovať,“ vysvetľuje Fiľová.
„Viem, že som vtedy urobila poriadnu hlúposť. Išla som von s niekým, s kým som sa zoznámila cez sociálnu sieť. Vôbec som toho človeka nepoznala a bol o dosť starší. Vedela som, že nerobím správnu vec, ale nejako to nešlo zastaviť. Dopadlo to síce dobre, ale veľmi som sa bála. Bol to taký zvláštny adrenalín. Teraz určite viem, že nič podobné už nikdy neurobím. Chcem varovať dievčatá, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Virtuálny svet nie je reálny, to si musíme uvedomiť,“ priznáva ôsmačka Paulína.
Nakrútili film
Nevhodný vplyv internetu na ľudí, kyberšikana, internet je dobrý pán, ale zlý sluha. To sú ďalšie témy, ktoré žiaci prezentovali.
Dávid Belcák nakrútil spolu so spolužiakmi pri tejto príležitosti dokonca film. „Náš film je o tom, že kupovanie vecí na internete je veľmi zradné. Čoraz viac ľudí nakupuje cez internet, lebo je to štýlové, ale je to aj nebezpečné. Často sa stáva, že tovar, za ktorý zaplatíme, nikdy neuvidíte,“ zdôrazňuje.
Piatak Pascal Bratko priznáva, že na internete trávi v priemere 2 hodiny denne. Hráva hry a počúva hudbu. Zatiaľ nemá pocit, že by ho internet mohol nejakým spôsobom ohrozovať.
„Internet je dosť nebezpečný, ale keď nezverejňujete svoje osobné údaje, dá sa udržať si odstup. Na internet často nechodím. Len si prečítam maily. Keď som na počítači, tak bez internetu,“ pridáva sa piatak Samuel Kristev.
Preventívne aj policajti
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru pri tejto príležitosti pripravilo preventívne aktivity pre žiakov základných škôl v rámci svojho služobného obvodu.
„Formou prednášok a besied sme žiakom poskytli dôležité informácie o rizikách, ktoré sú spojené s používaním internetu a sociálnych sietí. Upozorňovali sme na zneužitie osobných údajov, krádeže identity, kyberšikanu, prístup k násilnému a sexuálne explicitnému materiálu, kontaktovanie detí dospelými so zlým úmyslom či zverejňovanie osobných fotografií,“ informoval Marek Lukacko, riaditeľ OR PZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín