Od novembra pôsobí v osade Podskalka občianska hliadka. Osem „mužov v čiernom“ pod vedením Ladislava Kudráča si postupne vybudovalo rešpekt a získalo dôveru miestnych ľudí. Na projekt hliadok získalo mesto prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
HUMENNÉ. Celková cena projektu je 95 501,87 eura, z toho nenávratná dotácia z Európskeho sociálneho fondu je 90 726,77 eura.
Mesto sa na projekte podieľa päťpercentným spolufinancovaním.
„Občianska hliadka má osem členov, ktorí vykonávajú svoju činnosť v dvoch pracovných zmenách. Hlavným cieľom ich práce je zníženie páchania protispoločenských konaní, udržiavanie verejného poriadku a štandardnej kvality životného prostredia. Občianska hliadka je nápomocná hliadke Policajného zboru SR a mestskej polícii,“ informuje webová stránka mesta.
Hliadka má na starosti ochranu verejného poriadku, súkromného a verejného majetku, ochranu detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ochranu životného prostredia, plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky.
Chlapi sú na svoju prácu hrdí
Členovia hliadky v jednotných čiernych „uniformách“, reflexných vestách a s terčíkmi STOP v rukách dávajú stopku všetkému, čo je v rozpore s dobrými mravmi, slušným správaním a bezproblémovým spolunažívaním miestnych obyvateľov.
„Pred pár rokmi tu bol podobný projekt, volal sa Rómske hliadky. Asi piati z nás v nich pôsobili, ale nebolo to ono. Nemali sme jednotné oblečenie, každý chodil v tom, čo mal. Ľudia nás až tak vážne nebrali,“ vysvetľuje veliteľ občianskej hliadky Ladislav Kudráč.
„Máme pracovnú zmluvu, zapisujeme si odchody a príchody, dokonca nám občas prídu dať fúkať. Ako v normálnej robote. Aj SMS s výplatou poteší viac. Dôležité je, že máme v osade rešpekt. Ľudia sa už na nás celkom inak pozerajú,“ zhodujú sa chlapi, ktorí každý deň odrobia 8-hodinovú šichtu.
Štyria slúžia od 6. do 14. hodiny a ďalšia partia od 14. do 22. hodiny. V piatok nastupujú všetci o 16. a končia okolo polnoci. Už teraz však premýšľajú nad tým, že v lete bude treba posilniť skôr večerné a nočné služby.
V osade dohliadajú na poriadok. Foto: Miroslava Masicová
Vyberali „slušných“ ľudí
Všetci ôsmi členovia hliadky prešli výberovým konaním. Kvalifikačnými predpokladmi boli: ukončené základné, stredné, prípadne vyššie vzdelanie, znalosť slovenského jazyka a čistý register trestov.
„Vyberali takých, ktorí už mali skúsenosti z predchádzajúcich rómskych hliadok, ktorí chceli pracovať a o ktorých vedeli, že sú slušní ľudia. Nepijem, nefajčím. Nemôžeme predsa od iných žiadať, aby nerobili to, čo sami robíme, nie?,“ vysvetľuje veliteľ Kudráč.
Priznáva, že spočiatku to chlapi nemali jednoduché. Dosiahnuť, aby ich osadníci rešpektovali a zároveň im aj dôverovali, chvíľu trvalo.
„Nie každému vyhovieme a nie každý je s nami spokojný. Funguje tu aj závisť, aj nenávisť. Máme svoju robotu a robíme ju čo najlepšie. Presne vieme, čo môžeme a čo už nie, kedy treba volať policajtov. Snažíme sa čo najviac problémov vyriešiť sami,“ hovorí zástupca veliteľa Milan Toček.
„Je to výborné, pomáhajú nám, dávajú pozor na deti, keď idú do školy, upozornia aj na také, čo chodia poza školu. Sledujú, či niekto nezakladá oheň, či sa nekradne. Aj tu na ceste upozorňujú deti, aby sa tu nezdržiavali, lebo je to nebezpečne. O sto percent sa to tu zlepšilo, odkedy ich máme,“ hovorí obyvateľ Podskalky Jozef Holub.
Chytali zlodejov dreva, upozornili na požiar
Za tri mesiace už hliadkujúci Rómovia zažili všeličo. Spolu s policajnou hliadkou pomáhali zadržať ľudí, ktorí v blízkom lese kradli drevo a keď v osade horelo, nielenže volali hasičov, ale sami ratovali, čo bolo treba.
„My si svoju robotu vážime, to teda hej. Dnes máme pohreb. Popoludňajšia zmena nastúpi do práce o hodinu skôr, aby sme počas smútočného obradu a prevozu zosnulého na cintorín boli k dispozícii všetci ôsmi. Musíme zabezpečiť, aby všetko prebehlo hladko,“ uzatvárajú Kudráčovi „muži v čiernom“.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín