V závere minulého roka si v Plaveckom klube Chemes pripomenuli už 30. výročie jeho založenia.
Kto prišiel s nápadom organizovať plávanie na klubovej báze, s akým zámerom a ktorí protagonisti boli pri úplných začiatkoch tejto ušľachtilej činnosti?
Marián Tomahogh: V roku 1984 bola novostavba humenskej krytej plavárne pred dokončením. Medzi priaznivcami plávania myšlienka založiť plavecký oddiel rezonovala prirodzene. Prípravný výbor v čele s podpredsedom TJ Chemlon Vasilom Lauruským pripravil dôvodovú správu, ktorá na výbore veľkej telovýchovnej jednoty prešla. Plavecký oddiel oficiálne začal svoju činnosť 1. septembra 1984.
Ján Pencák: Treba dodať, že oddiel mal podporu mesta i okresu, jeho založenie podporili riaditelia základných a stredných škôl, rovnako učilíšť a združenia rodičov v školách. Bolo to pochopiteľné, lebo veľa detí v školskom veku a študentov stredných škôl nevedelo vôbec plávať.
Prípravný výbor svoju prácu odviedol. Kto sa ujal organizačných záležitostí po ňom?
Tomahogh: Svoju úlohu splnil V. Lauruský, ostatní zanietenci pracovali usilovne ďalej. Prvý zvolený výbor z 20. decembra 1984 mal zloženie: predseda J. Vitoslavský, členovia M. Kopča, M. Mikolaj, Z. Kirschner, J. Belej, E. Kohútová a M. Tomahogh. Školské športové stredisko na ZŠ Švermova viedol M. Osa. Veľa roboty sme mali hlavne so získavaním trénerov, zabezpečovaním ich školení, rovnako so školeniami rozhodcov.
Pencák: Športové stredisko oddielu začalo svoju činnosť pod vedením Z. Kirschnera, L. Lancoša a M. Malej už od októbra toho istého roku. Na základe náboru zo žiakov 3. ročníkov základných škôl bolo doň vybraných 21 chlapcov a 13 dievčat.
Začali ste prakticky na dvoch frontoch – so základným plaveckým výcvikom i s rozvojom športového plávania...
Tomahogh: Počas roku 1985 nám pribúdali dobrovoľní tréneri, preto sme si mohli dovoliť učiť 20 detí plávať. Náš tréner Z. Kirschner sa so skupinou zverencov dokonca zúčastnil na krajských majstrovstvách žiakov. V nasledujúcom roku Z. Kirschner a J. Pencák získali kvalifikáciu trénerov II. triedy a oddiel vyškolením 35 rozhodcov 3. triedy si zabezpečil právo organizovať preteky. Rozbehli sme sa dobre, usporiadali sme Cenu Podvihorlatských novín, Pohár riaditeľa Chirany a Putovný pohár TJ Chemlon. Na krajských majstrovstvách naši plavci získali už 5 prvých miest.
Je pravda, že ste sa rozbehli dobre, prišli aj prvé výsledky a humenské mládežnícke plávanie si razilo cestu medzi slovenskú elitu. Potom prišla nešťastná havária stropu krytého bazéna...
Pencák: Veľmi nás to zasiahlo. V časti rokov 1989 a 1990 na viac ako rok deštrukcia podhľadu prerušila náš riadny tréningový proces. Spôsobilo to, že sa nám rozpadla prakticky jedna perspektívna generácia plavcov. Pol roka sme chodili do SOU strojárskeho v Medzilaborciach najmä s najmladšími plavcami. Poviem na rovinu, iba vďaka trénerom plavecký oddiel prežil.
Začiatkom roku 1993 prišla zásadná zmena. TJ Chemlon sa stala minulosťou, jej nástupníckou organizáciou bola ustanovená TJ Chemes. Bol jej súčasťou aj plavecký oddiel?
Tomahogh: Bol popri tenisovom, turistickom, nohejbalovom, volejbalovom a atletickom oddiele. Futbalisti sa od TJ Chemlon oddelili už v roku 1990. My sme však zápasili s veľmi nepríjemným problémom – dlhom za užívanie bazéna. Vyšiel nám však v ústrety vtedajší majiteľ, keď nám poskytol sponzorskú podporu 160–tisíc korún (dnes asi cca 5300 eur). Ale najväčším darom bolo pre nás uznesenie mestského zastupiteľstva v Humennom o bezplatnom užívaní bazéna.
Pencák: V roku 1993, a aj v nasledujúcich, sme odľahčení od najdôležitejších finančných ťažkostí mohli ročne vyškoliť až po sto adeptov plávania a venovať sa športovcom. Z majstrovstiev Slovenska už naši chlapci a dievčatá nosili medaily a to dokonca aj zlaté – Turbáková, Zelinková, Šuščák, Blašková, Vojník a iní.
Ešte tu boli aj niektoré organizačné zmeny...
Tomahogh: V roku 1996 z TJ Chemes odišli volejbalisti a vytvorili samostatný oddiel. Čakali sme, že po tomto akte nastanú niektoré problémy. Rok po tejto udalosti sa konalo valné zhromaždenie Športového klubu Laborec Humenné. Okrem nás v ňom pôsobili tenisti, nohejbalisti a turisti. Koncom roka 1997 sme usporiadali zimné majstrovstvá Slovenska v plávaní žiakov do desať rokov.
Pencák: Na otestovanie vonkajšieho 50-metrového bazéna mala slúžiť Cena mesta Humenné v roku 2000. Keďže sa nám vydarila, boli sme poverení organizovať letné majstrovstvá Slovenska v plávaní dorastencov a seniorov. Aj toto podujatie sme zvládli so cťou.
Od roku 2003 už fungujete ako samostatný plavecký klub Chemes Humenné. Ako k tomu došlo?
Pencák: Odčleniť sa od ŠK Laborec bolo úlohou z výročnej členskej schôdze. Prípravný výbor na zmene pracoval celý rok. Osamostatnenie prinieslo celý rad výhod, keďže sme si celu organizačnú štruktúru riadili sami. Usporadúvali sme preteky na rôznych úrovniach doma v bazéne i vonku, zúčastňovali sa na majstrovstvách Slovenska i na medzinárodných pretekoch doma i v zahraničí.
Tomahogh: No nielen, že sme sa zúčastňovali, ale naši plavci aj vyhrávali alebo sa umiestňovali na popredných miestach. Na majstrovstvách SR starších žiakov v roku 2009 Martin Babjak sa stal jubilejným desiatym plavcom z Humenného s titulom majster SR. Vyplával si ho na 100 m voľný spôsob. Pravda, úspechov bolo veľa. No a pokiaľ ide o ocenenie za prácu, potešilo nás udelenie Ceny mesta Humenné v septembri 2012 nášmu plaveckému klubu.
Pencák: Medaily a ocenenia tešia, ale treba tu ešte pripomenúť, že naším hlavným zámerom bolo vždy odstraňovať plaveckú negramotnosť detí. Za 30 rokov sa nám podarilo naučiť plávať viac ako dvetisíc osemstoosemdesiat detí z Humenného a okolia.
FAKTY
Najúspešnejší plavci v individuálnych disciplínach na majstrovstvách SR
1. Filip Levický (8 zlatých - 9 strieborných - 5 bronzových); 2. Natália Zelinková (8 – 1 – 3); 3. Lenka Melničáková (6 – 9 – 2); 4. Alina Blašková (4 – 10 – 8); 5. Matej Micikáš (4 – 9 – 6); 6. Ľubica Blašková (3 – 7 – 3); 7. Katarína Blašková (2 – 7 – 2); 8. Martin Babjak (2 - 6 - 8); 9. Branislav Šuščák (2 - 2 – 3); 10. Lea Diničová (1 – 2 – 8); 11. Radovan Vojník (1 – 0 – 3); 12. Nikola Čajbíková (1 – 0 – 2); 13. Miroslava Turbáková (1 – 0 – 0); 14. Alexander Lučkanič (1 – 0 – 0).
Zlaté medaily z majstrovstiev SR v štafetách
1994 Sp. Nová Ves, 4x50 m VS kat. B: Bindas, Turbák, Bartuš, Tesář.
2013 Handlová, 4x50 m PP, kat. C: S. Čajbíková, Melničáková, Vološinová, Terkošová.
Predsedovia plaveckého oddielu a klubu
1984 – 1993 J. Vitoslavský
1993 – 2002 Z. Kirschner
2003 – Marián Tomahogh
Tréneri plaveckého oddielu, klubu
Z. Kirschner, L. Lámcoš, M. Malá, M. Osa, E. Rabajdová, Š. Jursa, J. Pencák, M. Tomahogh, J. Filipovič, J. Mazúch, P. Blaško, P. Vitoslavský, M. Bočko, A. Bača, Z. Kvíčalová, E. Serbin, D. Levický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín