Medzilaborská samospráva si pred rokom objednala na spevnenie skládky tuhého komunálneho odpadu inertným materiálom humenskú firmu L-K Stav. Tá podľa doterajších zistení nepoužila na spevnenie inertný odpad, ale popolček z vranovského závodu. Expertíza z dvoch laboratórií potvrdila, že nejde o inertný materiál. Radnica preto bude žiadať za uskladnenie popolčeka na skládke 37 eur za tonu. Na skládke je ho podľa odhadu pracovníkov, ktorí na nej pracujú, až desaťtisíc ton. Konateľ firmy sa vyjadriť odmietol.
MEDZILABORCE. Zmluvu s humenskou eseročkou L-K Stav na práce na skládke Monastyr v katastri obce Krásny Brod uzavrelo bývalé vedenie mesta 29. júla 2014 na jeden rok.
„Išlo o zhutňovanie komunálneho odpadu strojom podľa pokynov v integrovanom povolení a o prekrytie telesa skládky inertným odpadom. Za tieto činnosti sa mesto zaviazalo platiť 960 eur mesačne vrátane DPH,“ hovorí súčasný primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský.
Najali si firmu
Slovenská inšpekcia životného prostredia vyčítala mestu ako prevádzkovateľovi skládky, že odpad v kazete nespĺňa normy, preteká, neudržiava formu a celé teleso skládky treba predpísaným technologickým postupom zhutniť inertným materiálom.
„Práve toto bolo úlohou zmluvnej firmy. Použila na to popolček z vranovského závodu, pričom deklarovala, že ide o inertný materiál, ktorý sa chemicky a fyzikálne už ďalej nerozkladá,“ vysvetľuje viceprimátor Adrián Kaliňák (Smer).
Mesto si dalo urobiť rozbor vzorky materiálu v akreditovaných skúšobných laboratóriách. Tie potvrdili, že analyzovaná vzorka kritériám pre skládku inertného odpadu nevyhovuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín