V Dlhom nad Cirochou pokračujú vo výstavbe splaškovej kanalizácie. Finančne ju podporila Švajčiarska konfederácia. Súčasťou projektu je aj rozšírenie čistiarne odpadových vôd (ČOV). Čistiareň i verejná kanalizácia budú slúžiť vyše trom tisíckam obyvateľom Dlhého a susednej Modry.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Obec je jednou zo šiestich na Slovensku, v ktorých Švajčiarska konfederácia finančne podporila dobudovanie splaškovej kanalizácie.
Symbolicky poklopkať základný kameň výstavby druhej etapy splaškovej kanalizácie v apríli minulého roku prišli do obce zástupcovia Švajčiarskej konfederácie, Úradu vlády SR i dodávateľov stavby.
Obec Dlhé nad Cirochou má v súčasnosti vybudovaných približne sedem kilometrov kanalizácie. Čistiareň odpadových vôd postavila obec z prostriedkov Enviromentálneho fondu, z fondu Phare a vlastných zdrojov.
Bokom ostane asi len päť domácností
„Druhou etapou sa nám podarí dokončiť dielo, ktoré je prioritou obce už 15 rokov. Celá obec tak bude odkanalizovaná,“ hovorí starosta Ján Kníž (Smer). V obci vybudujú ešte približne päť a pol kilometra kanalizácie vrátane troch prečerpávacích staníc.
Práce podľa slov Kníža pokračujú podľa harmonogramu. „Ich ukončenie je naplánované na marec 2016. Keď nám bude priať počasie, radi by sme skončili už v tomto roku. Začiatkom leta by sme chceli skolaudovať vetvy, ktoré sú zaústené. Keďže stavebná časť rozšírenia je hotová, montujeme aj technológiu a rozšírenú časť čistiarne plánujeme spustiť do skúšobnej prevádzky. Tá trvá pol roka,“ spresňuje starosta.
Pribudovaním reaktora sa rozšíri kapacita ČOV z 1 950 ekvivalentov na 3 300, aby postačovala pre Dlhé aj susednú Modru. Slúžiť bude 3 130 obyvateľom.
Podľa slov starostu Kníža postačí na dlhé roky, lebo stav obyvateľstva sa za ostatné roky stabilizoval a nezaznamenáva prudký nárast.
Obec tak vyrieši kanalizovanie drvivej väčšiny domácností. „Ostane asi len päť domácností, ktoré je problematické napojiť,“ dodáva.
Aj peniaze navyše
Výška nenávratného finančného príspevku dosiahla 2,6 milióna eur.
„Na druhej etape sa podieľame 2,1–percentnou spoluúčasťou. Navýšila sa nám kapitola rezerva na sumu 100 000 eur. Máme záujem o jej vyčerpanie. Znamená to, že musíme zasuplovať spoluúčasťou aj štát 12,9 percentami. Ak sa budeme podieľať na rezerve 15 percentami, budeme ju môcť vyčerpať. Musia nám to odobriť v riadiacom výbore. Mohli by sme z nej financovať len práce, ktoré vzišli z priebehu realizácie a súvisia s kanalizáciou,“ hovorí Kníž.
Dlžania sú trpezliví, vodiči menej
Obyvatelia obce sú trpezliví a „rozkopanú“ obec berú s pochopením. Menej ho majú vodiči prechádzajúci cez obec. Po vianočnej prestávke pokračuje zatrubnenie, teda zakrytie potoka a o mesiac sa práce opäť dostanú na štátnu cestu.
„Bude to znamenať obmedzenie alebo semafory alebo premávku len v jednom jazdnom pruhu. Bohužiaľ, musíme to urobiť. Kým nemáme dokončenú kanalizáciu, nemôžeme robiť chodníky,“ vysvetľuje.
Tie zatiaľ chýbajú v prostrednej časti obce. Hustá premávka a stiesnený priestor si na vybudovanie chodníka vyžiadajú súhlas majiteľov na „odkrojenie“ časti ich pozemkov. „Na niektorých miestach posunieme aj ploty,“ dodáva.
Obec má tiež spracovaný a podaný projekt na protipovodňové aktivity v časti obce, kde sa vybrežuje potok. „Pracujeme na tom, aby sme boli úspešní. Veríme, že sa nám to podarí,“ uzatvára starosta Ján Kníž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín