Na Mestskom úrade v Medzilaborciach hľadajú 876,35 eura. Presne toľko dostalo mesto za predaj kovového odpadu. Hotovosť sa ale do účtovníctva mesta nedostala. Prípadom sa zaoberá polícia.
MEDZILABORCE. Kauza bola predmetom rokovania medzilaborských poslancov.
„Keď som nastúpil do úradu, prezrel som v prítomnosti viceprimátora Kaliňáka a poslanca Černegu v primátorskej kancelárii všetky zásuvky. Reku, či mi môj predchodca nenechal fľašku na privítanie,“ zažartoval si novozvolený primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).
Nenechal. Nenechal však ani obálku s takmer 880 eurami. „Dozvedel som sa, že mesto ešte v októbri minulého roku predalo kovový šrot. Svedčia o tom príjmové doklady. Hotovosť vraj mala poslúžiť na koncoročný výlet. Ten sa však nekonal,“ hovorí Višňovský.
Začal po peniazoch pátrať. „Bývalý primátor mi po pracovníkovi úradu odkázal, že ich nechal v zásuvke. Ešteže som ich všetky prezrel pred svedkami,“ dodáva.
Hlavný kontrolór dostal úlohu preveriť skutkový stav. Faktúru ani pokladničný doklad, že boli začlenené do účtovníctva mesta, ale nenašiel.
Na primátorov opakovaný pokyn podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za krádež hotovosti.
Ani faktúra, ani pokladničný doklad
Ako v správe o výsledku kontroly konštatoval hlavný kontrolór Rastislav Kantor, hotovosť za predaj kovového odpadu prijal dnes už bývalý pracovník z odboru vnútornej správy.
„Preveril som príjem a zaúčtovanie týchto dokladov a finančnej hotovosti. Na základe dokladov bola 22. októbra 2014 vystavená faktúra. Kontrolou faktúry bolo zistené, že nebola podpísaná vtedajším primátorom mesta a nefiguruje v účtovníctve mesta. V účtovníctve bola pod tým istým číslom zaevidovaná iná faktúra na inú sumu,“ oboznámil poslancov kontrolór.
Hotovosť sa neobjavila ani v pokladni.
„Zistil som, že hotovosť nebola prijatá do pokladne mesta. Z kontrolných zistení vyplýva, že došlo k manipulácii s faktúrou a k nezaúčtovaniu finančných prostriedkov do mestskej pokladne. Zo strany zamestnancov mesta došlo k pochybeniu pri nakladaní s finančnou hotovosťou. Bol podaný podnet na políciu na prešetrenie, či nedošlo k spáchaniu trestného činu,“ doplnil Kantor.
Kto pochybil?
V rozprave poslanci žiadali konkretizovať, kto menovite v tomto prípade pochybil. „V čích rukách boli tie peniaze poslednýkrát podľa vášho zistenia?“ opýtal sa hlavného kontrolóra poslanec Alexander Černega (Sieť).
„Podľa môjho zistenia v rukách primátora Ivana Soleja,“ odpovedal.
„Jediný oprávnený povedať, čo sa s peniazmi stalo a kto ich odcudzil, je vyšetrovateľ,“ dodal kontrolór Kantor.
Poslanec Michal Pajkoš (Sieť) upozornil na potrebu prepracovať všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o obehu účtovných dokladov na úrade.
„Mám obavy a podozrenie, že všetok neevidovaný mestský majetok sa môže takto strácať,“ povedal na zastupiteľstve.
Exprimátor Ivan Solej skutočnosť, že peniaze skončili v jeho rukách, poprel.
„Nie je to pravda. Je to pošpinenie môjho mena. Šetria to orgány činné v trestnom konaní,“ povedal v telefonickom rozhovore pre náš týždenník.
„Je to smutné i na smiech, že sa musíme zaoberať takýmito vecami,“ uzavrel Višňovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín