Na obecný úrad sa už Ľubišania dostanú po novej dlažbe. Premostenie priestranstva na sklonku minulého roku znamená ľahší prístup do úradu a pošty i možnosť parkovania.
ĽUBIŠA. V obci s 813 obyvateľmi starostovskú stoličku obhájil Jozef Sklenčár (Smer).
„Námestie“ pred úradom dokončili v obci koncom uplynulého roka. „Premostenie je bezpečnejšie. Dlažba je protišmyková, bodové osvetlenie je v zemi a tiež na schodoch. Urobili sme aj bezbariérový prístup. Vznikli nové parkovacie miesta pred úradom,“ hovorí starosta Jozef Sklenčár (na snímke).
Na investičnú akciu prispelo siedmimi tisíckami ministerstvo financií, takú istú sumu doložila obec z vlastných prostriedkov.
Zámerom je rozšíriť „námestie“ na celú, takmer kilometrovú ulicu. „Projekt máme hotový. Budeme žiadať finančné prostriedky z eurofondov,“ dodáva.
O denný stacionár je záujem
V súčasnosti v obci prebiehajú dokončovacie práce na dennom stacionári v budove školy. Školu v ročníkoch 1. – 4. navštevuje len deväť žiakov.
„Aby bola využitá, predelili sme budovu na dve časti. Denný stacionár je v prenájme. Prevádzkovateľ hradí energie a nájomné. Z neho refundujeme náklady na prestavbu,“ vysvetľuje.
Kapacita stacionára je na 40 klientov, v začiatkoch záujem prevyšuje ponuku.
„Zatiaľ je prihlásených 60 obyvateľov obce. Prednosť majú osamelí, starí a zdravotne postihnutí občania. Samozrejmosťou je strava. Denný pobyt v stacionári je jedno euro,“ hovorí Sklenčár. V pláne je budovu školy zatepliť a opraviť fasádu.
Denný stacionár. Záujem prevyšuje kapacitu. Foto k článku: Jana Otriová.
Svojpomocne
Obec sa snaží mnohé práce zabezpečiť svojpomocne.
„Máme 12 aktivačných pracovníkov. Od prvého februára nastúpia na úrad do pracovného pomeru traja pracovníci. Práce je vždy dosť. Dedina je rozľahlá. Treba sa starať o cesty, chodníky, cintorín. budovy materskej a základnej školy. V areáli materskej školy chceme na jar vybudovať nové ihrisko, pieskovisko,“ vyratúva starosta.
Plánom Jozefa Sklenčára je vybudovať v obci miniskanzen. Na námestí v strede obce sa nachádzajú drevené plastiky tancujúceho páru, ktorý je v erbe, a páru starých ľudí.
„Poniže už stojí stará studňa. Taká, aké voľakedy bývali v každom dvore. Postavíme ešte jednu, tiež repliku komôrky. Ľudia búrajú staré stodoly, šopy, zbierame stavebný materiál, náradie. Chceme, aby boli hrady, dosky, tehly, škridly z minulých čias, ešte z prvej republiky,“ zdôrazňuje.
Za dôležité pokladá aj úpravu okolia obce. Oddychová zóna za cintorínom popri Laborci s altánkom vyrástla na miestach, ktoré špatili burina a krovie.
Dnes je obľúbeným vychádzkovým miestom nielen Ľubišanov, ale aj obyvateľov okolitých obcí. Želaním je potiahnuť cyklistický chodník v oboch smeroch - až do Hankoviec a do Humenného.
„So správcom toku budeme rokovať o možnosti vybudovať v obci hrádzu na rybárčenie a kúpanie. Predbežný súhlas už máme,“ dodáva.
Obec sa pomaly omladzuje. „Vlani sa narodilo šesť detí, stúpol počet sobášov. Materskú školu navštevuje 22 detí. Máme troch záujemcov o výstavbu rodinných domov, ktorí už kúpili pozemky,“ hovorí Sklenčár.
Výhodou je podľa neho blízkosť mesta, dostupnosť inžinierskych sietí a občianska vybavenosť.
Ľubišská hymna na školskej tabuli.
Slávny rodák
Z Ľubiše pochádza bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Rodáci mu každý rok posielajú novoročné prianie i balík.
„Rodina poslala pirohy a obec trvanlivé koláče, pečivo a vlastnoručne vyrobené ozdoby. Preňho je dôležitý pravidelný kontakt s rodiskom. Voláme si, navštevujeme ho. Pán prezident daroval obci štyri albumy fotografií z jeho pôsobenia a zahraničných návštev,“ hovorí starosta o najslávnejšom rodákovi.
Ľubiša sa môže pochváliť aj vlastnou hymnou. Zložil ju bývalý riaditeľ školy Anton Fiala.
„Chceme ju nahrať na cédečko, aby slúžila na reprezentačné účely,“ uzatvára Sklenčár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín