Modranov budú do konca roka strážiť kamery. Na jar sa pustia do úpravy brehov Voniarskeho potoka v strede obce. Na protipovodňové opatrenia preinvestujú vyše dva milióny eur. Dobrovoľnému hasičskému zboru by sa malo ujsť nové hasičské auto.
MODRA NAD CIROCHOU. V novembrových komunálnych voľbách starostovskú stoličku obhájil nezávislý Jozef Hančar. Získal 260 hlasov.
Modrania boli v lete tohto roku priekopníkmi v spúšťaní verejného osvetlenia pomocou mobilného telefónu.
V obci s 1 050 obyvateľmi svieti z 280 svetelných bodov len každé druhé svetlo. Po dvadsiatej tretej hodine sa verejné osvetlenie vypína. Aj tak sú ročné náklady na osvetlenie 7 až 8 000 eur.
„Nechať vysvietenú celú obec do pol dvanástej v noci sa nám zdalo nerentabilné. Keďže približne dvadsiatka občanov chodieva na nočné zmeny nepravidelne v rôznych cykloch, dali sme hlavy dokopy a vymysleli sme náhradné riešenie,“ povedal vtedy starosta Jozef Hančar.
V praxi to znamená, že záujemca si na obecnom úrade zaregistruje číslo svojho mobilného telefónu. To sa uloží do databázy prístroja, ktorý zabezpečuje spínanie verejného osvetlenia po dvadsiatej tretej.
Po zavolaní z mobilu si tak občan zapne na desať až pätnásť minút osvetlenie v obci. Počet zapnutí je obmedzený na 10 – 15 zavolaní mesačne podľa potreby.
Získali šesť kamier
Spínacie zaradenie sľúbil vtedy starosta využiť aj pri kamerovom systéme. „V obci je približne 50 neobývaných domov. V minulosti sa v nich vyskytli požiare. Polície riešila aj niekoľko vlámačiek. Kamery určite zvýšia bezpečnosť našich obyvateľov,“ hovorí.
Do konca roka bude Modranov strážiť šesť kamier. „Centrálne uzly obce budú monitorované nonstop. Záznamy budeme uchovávať dva týždne,“ dodáva.
Kamery budú sledovať športový a školský areál, okolie obecného úradu, stred dediny, križovatky ciest a obecné komunikácie.
K siedmim tisíckam eur z ministerstva vnútra doložila Modra z vlastných zdrojov ešte dve.
Spevnia brehy potoka
Na budúcu jar čaká obec veľká investícia. Výstavba protipovodňových opatrení na Voniarskom potoku v praxi znamená vyloženie a spevnenie brehov prírodným kameňom v dĺžke približne 800 metrov.
„Projekt máme ešte z roku 2013. Opätovne ho však v tomto roku museli na ministerstve životného prostredia preschvaľovať. Preto začneme až na jar,“ vysvetľuje starosta Hančar.
Práce by mali trvať 8 až 9 mesiacov. Preinvestuje sa 2,3 milióna eur. Spolufinancovanie obce predstavuje päť percent, zvyšok je nenávratný finančný príspevok.
Priority: kanalizácia a škola
Zámerom vedenia obce v tomto volebnom období je dokončenia kanalizácie. „Ostali nám už len dve krátke vetvy na Ulici lúky a Krátkej ulici. Ide približne o dvadsať rodinných domov. Pripravíme projekt,“ sľubuje starosta Hančar.
Verí, že finančnú iniciatívu prevezmú aj vodárne, s ktorými obec dlhodobo spolupracuje. „Investíciu odhadujem na 300 až 400-tisíc eur,“ dopĺňa.
V Modre by radi udržali aj plne organizovanú základnú školu. Navštevuje ju 80 žiakov.
„Máme spracovaný projekt zateplenia budovy školy a výmeny okien. Projekt sme podali na environfond. Dúfame, že bude úspešný,“ spresňuje starosta.
Majú nasporené
Za isté pokladá vybudovanie detského ihriska v strede obce a dobudovanie amfiteátra v športovom areáli.
„Nasporili sme. Môžeme tieto akcie zaplatiť z vlastných prostriedkov. Zvládli by sme to,“ hovorí. Rovnako reálne je podľa jeho slov dovybavenie dobrovoľného hasičského zboru technikou a materiálom, úprava priestorov a nákup nového hasičského vozidla.
„Ide o najstaršiu a najväčšiu dobrovoľnícku organizáciu v obci. V radoch dobrovoľných hasičov sú deti, mládež, ženy i muži. Dosahujú veľmi pekné úspechy, patria medzi najaktívnejších v obci a pri rôznych aktivitách sa na nich vždy môžeme spoľahnúť,“ uzatvára starosta Hančar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín