Vo foyer Vihorlatského osvetového centra vystavujú výsledky svojej minuloročnej tvorivej práce.
HUMENNÉ. Fotoklub Reflex má v rodnom liste rok narodenia 1981. Začiatky organizovanej fotoamatérskej činnosti však siahajú do prvej polovice minulého storočia.
Vtedy v Humennom aktívne pôsobila fotoskupina pri Klube slovenských turistov a lyžiarov. Od roku 1942 ju viedol známy fotograf, povolaním bankový úradník Ladislav Galoch.
Fotoskupina mala vtedy okolo 15 členov a jej najvýznamnejšou aktivitou bolo usporiadanie 4 celoslovenských fotografických výstav.
Na jednej z nich (v roku 1943) sa zúčastnila a čestné uznanie získala aj významná slovenská sociálna fotografka, absolventka Bauhausu, Irena Blühová. (V rokoch 1941 – 44 pôsobila v Humennom v odboji pod menom Elena Fišerová a pod týmto menom získala aj ocenenie).
Po odchode Ladislava Galocha z Humenného v roku 1957 fotoamatérske hnutie končí svoju organizovanú aktivitu.
Zostávajú však jednotlivci, ktorí sa fotografickej záľube intenzívne venujú. K najvýraznejším patril Robert Spielmann (1913 – 2006) rodák z Brna, ktorý sa v Humennom natrvalo usadil v roku 1947.
Ako staviteľ inicioval okolo seba svojich spolupracovníkov s fotografickou záľubou, aj keď netvorili žiadnu organizovanú skupinu.
Diaľková škola fotografie
V roku 1975 sa začína výrazne aktivizovať metodický úsek amatérskej fotografie v rámci záujmovej umeleckej činnosti na vtedajšom Okresnom osvetovom stredisku.
Prostriedkom vzdelávania sa stali odborné semináre a najmä cyklus školení Diaľkovej školy fotografie Ladislava Noela.
Po ukončení školenia bol pilierom pre novú fotografickú výpoveď humenských fotoamatérov projekt Presídľovanie a výstavba vodnej nádrže v Starine.
Z pôvodnej nadstavby pre 4. ročník diaľkovej školy fotografie sa stal niekoľkoročný fotodokumentárny projekt (1980 – 1987), ktorého sa začali zúčastňovať fotoamatéri z viacerých miest Slovenska, ale i Česka, Maďarska a Nemeckej demokratickej republiky. A popri fotografoch aj filmári a výtvarníci.
1981: rok založenia
Tieto udalosti vyústili do založenia fotoklubu REFLEX (1981), ktorý začal pôsobiť najprv pri štátnom podniku Chemkostav, neskôr pri Závodnom klube ROH Chemlon a nakoniec pri Okresnom osvetovom stredisku.
Predsedom klubu bol Robert Spielmann a jeho členmi v prvom rade absolventi Diaľkovej školy fotografie: Filip Harčarik, Peter Bodor, Ján Svatuška, Jozef Ondzik, Tomáš Leňo, Jozef Lauruský, ale aj Ján Miško, Ján Kalix, Gustáv Pogányi.
Po roku 1990 sa klub stáva neformálnym združením so stretnutiami a aktivitami, ktoré sa opierajú o činnosť Vihorlatského osvetového strediska, pri ktorom klub stále pôsobí. Jeho predsedom je Filip Harčarik.
Projekty mali medzinárodný charakter
Fotografické aktivity sa sústredili výraznejšie do rôznych projektov, mnohé mali aj medzinárodný charakter, do autorských výstav v poľskom Przemyśli (Spielmann – 2001, Lauruský – 2007, Vajda – 2006, Fiľakovský, Marko, Tóthová – 2008 ), či v maďarskom Egeri (Ondzik, Lauruský – 2010 ).
Projekt dvojice Tomáš Leňa a Jozef Ondzík – Ľudia spod Bukovských vrchov – videli nielen v šiestich slovenských mestách, ale aj vo Viedni a Novom Sade.
Posledné roky sú organizované tematické a vzdelávacie fotografické plenéry s účasťou fotografov z viacerých klubov na Slovensku, ale aj z poľského Krosna, maďarského Egeru a posledné dva roky aj z ukrajinského Užhorodu.
Mimoriadne úspešný rok
Rok 2014 bol z hľadiska fotografických aktivít jeho členov úspešný. Začiatkom roka vystavovali v galérii Kapa vo Veľkých Kapušanoch Jozef Lauruský, Ľudovít Hruška a Vladimír Vajs.
Úspechy na krajskej súťaži AMFO v Starej Ľubovni sa zopakovali aj v celoslovenskom kole v Bratislave. Milým prekvapením bol úspech mladých autorov do 16 rokov Miloslavy Tuptovej, Timoteja Janka a Borisa Fecenka, a Lukáša Miška v kategórii do 21 rokov.
Počas roka sa členovia Fotoklubu zúčastnili na viacerých tvorivých fotografických plenéroch v Krosne, Egeri a Užhorode.
Na vyhodnotení 51. ročníka Českobudějovického mapového okruhu sa v Zlíne v Českej republike zúčastnili Filip Harčarik, Jozef Lauruský a Martin Demjan. Fotoklub Reflex získal 11. miesto.
V individuálnom úspechu zabodoval ešte Andrej Škuba, ktorý vo svetovej súťaži Karpatský drak v Užhorode získal čestné uznanie. K prezentačným aktivitám členov Fotoklubu patrí autorský tematický výber Jozefa Lauruského
Pohľad z môjho okna a účasť Ľudovíta Hrušku, Martina Demjana a Jozefa Lauruského vo výstavnom koncepte 1. svetová vojna v regióne Snina.
Kto vystavuje
Peter Bodor, Alexander Daňo, Martin Demjan, Ľudovít Hruška, Lenka Cholpová, Jozef a Peter Lauruskí, Ľubomír Marko (in memoriam), Marián Michalčo, Miroslav Ročkai, Andrej Škuba, Vladimír Vajs, Miroslav Vasil.
Autor: Mária Mišková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín