Pred sto rokmi sa koncom novembra zvádzali tuhé boje o Humenné. Do bojov o mesto zasiahlo viac ako 22 000 vojakov na obidvoch stranách. Priamo v meste padlo 400 vojakov, vyše tisíc bolo ranených. Práve o nich sa starali lekári a sestry v poľných lazaretoch a v nemocniciach.
HUMENNÉ. Členky miestneho spolku Slovenského červeného kríža sa snažili priblížiť návštevníkom rekonštrukcie bitky o Humenné zdravotnícky materiál a nástroje, aké v minulosti zdravotníci používali.
„Nemajú sto rokov, ale vyše polstoročie určite,“ hovorí zdravotná sestra Tatiana Zubová, ktorá pracuje na chirurgickom oddelenie humenskej nemocnice.
„Máme kliešte na vyberanie sterilného materiálu z nádob. Peán slúžil na vyberanie cudzích telies z rán, napríklad kamienkov či skla. Historická sklenená injekčná striekačka s ihlou sa používala na punkciu, na vysávanie tekutín z pľúc,“ opisuje nástroje.
„Sestrám a celému personálu vtedajších čias, ktorý sa musel starať o nástroje, patrí náš veľký obdiv. Materiál bol sklenený. Opakovane sa musel vyumývať, vyčistiť, vysterilizovať vo vodnom kúpeli alebo parou. Nespočetnekrát rozobrať a zložiť,“ vysvetľuje.
Museli improvizovať
Zdravotníci, hoci v ťažkých vojnových podmienkach, si veľmi dobre uvedomovali, aké dôležité je udržiavať materiál sterilný a predchádzať tak šíreniu infekcií.
„Na uchovanie sterilného materiálu využívali dózy. Podávač slúžil na to, aby sa personál materiálu nedotýkal. Šijací materiál, hodvábne nite, uchovávali vo veľkých sklených fľašiach s uzáverom,“ ukazuje.
Nedostatok obväzového materiálu nahrádzali zdravotníci posteľnými plachtami, uterákmi, osuškami, na spevnenie končatín používali opasok, šatku, šál.
„Skrátka improvizovali.. Čo sa dalo, udržiavali čisté a žehlením sterilné. Práve vďaka nim sme sa mnohému naučili,“ dodáva sestra Zubová.
Vyše tisíc ranených
Bojové operácie zasiahli naše územie už niekoľko týždňov po vypuknutí prvej svetovej vojny. V novembri 1914 ruské vojská prenikli cez Sninu a 23. novembra obsadili Humenné.
Protiútok sa začal 27. novembra. Prvá fáza útoku prebiehala pri rieke Laborec. Druhá časť útoku v podobe silnej delostreleckej paľby smerovala do priestoru Kalvárie.
Prvá fáza útoku nesplnila svoj cieľ. V popoludňajších hodinách útok pokračoval. V noci 28. novembra ruské velenie nariadilo postupný odsun svojich jednotiek z mesta.
Do bojov o mesto Humenné sa zapojilo viac ako 22 000 vojakov na obidvoch stranách, priamo v meste padlo 400 vojakov, vyše tisíc vojakov bolo ranených, vyše 1 500 ruských vojakov bolo zajatých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín