Dve výhry a – koniec (?)

Reakcie hľadiska na dianie v humenskom volejbale.
Reakcie hľadiska na dianie v humenskom volejbale. (Autor: TASR/ Milan Kapusta)
Sportnet|2. dec 2014 o 00:00

Dva zápasy 16. a 17. kola extraligy volejbalistov mali pre Humenné veľmi zvlášnu príchuť.

Dva zápasy 16. a 17. kola extraligy volejbalistov mali pre Humenné veľmi zvlášnu príchuť. Po známych okolnostiach to bol v nedeľu možno aj posledný extraligový zápas chemesákov doma.

HUMENNÉ. Pred sobotňajším zápasom funkcionári, hráči a diváci vo Svidníku sympaticky prejavili solidaritu a podporu za zachovanie ŠK Chemes Humenné na volejbalovej mape Slovenska.

V úvode 1. setu dva dobré bloky dostali prvý a jediný raz domácich do vedenia (4:3). Hostia potom pozornou obranou a kvalitnou prácou nad sieťou odskočili po zbabraných útokoch Svidníčanov, vydarenom bloku Jakubova a smeči Sotáka o 4 body (5:9). Mierny náskok si udržiavali až do chvíle, keď Svidník tromi smečmi zrovnal stav na 17:17. Nasledoval tuhý boj o každý bod, šnúra stavu „remíza – vedenie pre Chemes“ trvala až do záveru setu. Mlynarčík ho ukončil nezadržateľným smečom.

V II. sete bola dlho „preťahovaná“ v skóre, po 8:8 opäť úradovali smečiari Svidníka (13:8), tréner Vlkolinský ratoval, čo sa dalo, oddychovým časom a striedaním Jakubova Pavelkom. Rozbehnutý Svidník však valcoval súpera ďalej, Hriňák prišiel za Sotáka, ale bolo už 18:11. Po ďalšom tajme bolo už len 20:18, po treťom Chemes zvýšeným úsilím a striedaním sa dotiahol na nádejných 21:21, ešte dvakrát striedal a po bloku Kašpera aj viedol 24:25. Set si však prehral po vlastných chybách.

Prestávka pred tretím setom pomohla. Humenčania sa zlepšili vo všetkých činnostiach. Neustále si udržiavali náskok, v závere zabrali Javorčík s Kašperom na sieti, ale „pomáhali“ aj domáci svojím pokazeným podaním a nevydarenými útokmi.

V záverečnom sete pôsobil Svidník odovzdaným dojmom, Chemesáci povzbudzovaní svojimi fanúšikmi sa bodovo odpútali od súpera, hrali uvoľnene, s prehľadom, dominovala u nich rozohrávka a útoky. Bodku za zápasom dali tri zahodené podania po sebe – Kašpera a Hriňáka na jednej, Majchera na druhej strane.
Svidnícka športová hala nakoniec víťazovi na počesť a podporu pripravila obrovský aplauz.

Napriek napätiu slušne

Napriek nejasnej situácie volejbalu sa nedeľný večerný zápas s Myjavou niesol v slušnom športovom duchu. Iba nápadný transparent hlásal akoby predvolebný bonmot „Srdce na ruku, Humenčania si volejbal zaslúžia“.

Stovky divákov vytvorili tradične žičlivú atmosféru pre svojich miláčikov na palubovke, povstali na ich podporu i podporu zachovania úspešného a obľúbeného klubu, tlieskali, počas zápasu povzbudzovali, bubny a hlasivky z radov Fan klubu dominovali.

Na úvod sa predstavili dve výrazné postavy stretnutia domáci Javorčík a myjavský Katona dokonalými smečmi, Chemes hral s prehľadom a darili sa mu akcie na sieti, viedol 5:1, ale už aj 11:6 a všetko nasvedčovalo tomu, že Humenčania hrajú v pohode a bez väčších zaváhaní. Lenže Katona sa prekonával a strhol svojím výkonom k aktivite aj spoluhráčov. Tým sa v tejto fáze zápasu darilo všetko, na čo siahli a ujali sa aj vedenia 16:15. Tréner Vlkolinský vystriedal, pred koncom Myjava odskočila na 21:23 a Chemes zrazu potreboval len dobré body. Pomohol mu Mračko smečom do autu, dvakrát neúspešnými útokmi Katona a blokmi Kašper s Javorčíkom.

Druhý set akoby kopíroval prvý. Chemes ušiel o tri body až do stavu 9:6. Znovu si však vybral slabšiu chvíľku, hostia vyrovnali na 14:14, opäť musel zasahovať tréner Vlkolinský a pomohlo to. Veľmi dobre si v tomto čase počínal najmä libero Boldy, ktorý chytal aj tie najnemožnejšie lopty, po ktorých nasledovala rozohrávka a útok. Chemes sa vzdialil na dva – tri body, ale záver setu bol dramatický rovnako ako v tom prvom. Mizerák smečom dal na 24:22, Pavelka vzápätí podal do siete, po blokoch Myjavy bolo 24:24. Katona chcel zobrať osud setu do svojich rúk, nepochodil však na blokoch Mlynarčíka a Kašpera.

Záverečný set bol zaujímavý do stavu 6:6, Chemes potom spresnil hru a po útokoch a vydarených ulievkach si urobil mierny náskok. Kopaničiari sa ešte snažili zdvihnúť hlavy, vyrovnali na 14:14, no potom si nadlho prisvojil servy Hriňák a domáci šnúrou šiestich bodov si urobili dostatočný náskok. Záver setu i zápasu bol v réžii Javorčíka a Mlynarčíka, ktorí si po dvakrát dobre zasmečovali a bol koniec.

Diváci mužstvá z palubovky vyprevádzali skandovaním a dlhotrvajúcim potleskom. Všetci vedeli, že rovnako ako známa pesnička „Macejko, Macejko...“, tieto sympatie vďačných Humenčanov patrili predovšetkým domácemu ŠK Chemes.