Na začiatku minulého storočia vychádzalo v Humennom dvoje novín. Protestantský farár Ladislav Réz bol zakladateľom a prvým šéfredaktorom týždenníka Homonna és vidéke (Humenné a vidiek). Neskôr boli založené noviny Felvidéki Hírlap (Hornozemské zvesti). Vlastnili ich miestni advokáti. Mali širší záber a prinášali správy nielen z Humenného a okolia, ale z celého Horného Zemplína. Zaujímavým čítaním je čierna kronika, ktorá nechýbala v žiadnom vydaní.
HUMENNÉ. Z čiernej kroniky z novín Homonna és vidéke z 28. decembra 1901 sme spoločne s Valériou Csontosovou vybrali prípad výtržníctva. Súčasťou článku je kritika úradov pre nízky počet žandárov v meste.
„Dvadsiateho druhého dňa tohto mesiaca v noci jeden hlučný nespratný mladý kočiš v povznesenej nálade rozbil do Kossuthovej ulice vedúce okná na dome Filipa Proppera.
Výtržníka sa majiteľovi podarilo chytiť za golier a bol by ho odprevadil na príslušné úrady, keby mal s kým! Že áno, znie to čudne, ale nebolo s kým.
Kto však pozná humenské pomery a počty strážcov poriadku, ten sa nečuduje, že nemá kto týchto výtržníkov a rušiteľov nočného pokoja postaviť do pozoru. Úradné informácie udávajú, že Humenné zamestnáva 5, slovom päť, žandárov.
V skutočnosti sa tieto oficiálne čísla zmenia raz na troch, inokedy na dvoch ľudí. Čo sa dá očakávať od takéhoto počtu strážcov poriadku, ktorí musia vykonávať aj práce úradných sluhov? Je dobré, že títo dvaja alebo povedzme traja ľudia, stačia vykonávať svoje denné povinnosti.
A v noci? Nech majetok, osobnú bezpečnosť občanov a ich pokojný nerušený spánok stáži Pánboh! Pravdepodobne toto si myslia úrady. Treba si to dať patentovať! Alebo sa odvolávajú na to, že sú tu ešte noční hlásnici?
Vážený úradnícky um! Humenskí hlásnici sú ľudia v dôchodkovom veku, ktorí možno kedysi boli plní sily, ale teraz sú už vo veku, kedy by sa radi utiahli na odpočinok.
Nech žandársky veliteľ a výbor obecného zastupiteľstva upriami pozornosť na tú skutočnosť, že v Humennom je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, aby sa zabránilo osobám vyvolávajúcim výtržnosti a rušenie nočného pokoja občanov v ich konaní. Poznamenávame, že služba žandára by sa veľmi zišla aj na železničnej stanici.
Toto by bolo možné len vtedy, keby vrchnosť poslala do ulíc všetkých päť žandárov a okrem toho hľadala možnosti, ako ich počet ešte zvýšiť. Pretože – poriadok musí byť!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín