Po zverejnení zoznamu kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) v Humennom sa nám v redakcii začali hromadiť otázky, či môže za poslanca kandidovať aj zamestnanec mestského úradu, mestskej polície či Technických služieb mesta Humenné. Našich čitateľov, voličov zaujímalo, či sa v prípade zvolenia budú musieť úspešní kandidáti rozhodnúť medzi poslancovaním a pracovným miestom. Závisí od toho, kto je ich zamestnávateľom.
HUMENNÉ. Ambíciu stať sa poslancami majú pracovníci mestského úradu, mestskej polície a technických služieb.
Zákon hovorí, že „kandidovať na poslanca môže každý, kto spĺňa zákonom stanovené podmienky.“
Ten istý zákon o obecnom zriadení uvádza, že funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený.
Ak si vo voľbách zvolíme za poslanca zamestnanca mestského úradu, bude sa musieť rozhodnúť: práca alebo poslancovanie.
Kandidovať môže každý
Podľa vyjadrenia Zuzany Barboríkovej, riaditeľky odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov na ministerstve vnútra, „kandidovať za poslanca mestského zastupiteľstva môže každý, aj zamestnanec mesta. Ak by však zamestnanca mesta zvolili za poslanca mestského zastupiteľstva, podľa §25 ods. 2 písm. h) zákona o obecnom zriadení v prípade vzniku nezlučiteľnosti funkcie mandát poslanca zo zákona zaniká. Preto je potrebné vybrať si jednu z funkcií ešte pred okamihom vzniku nezlučiteľnosti, t. j. ku dňu skladania sľubu poslanca,“ uviedla.
Kto môže a kto nie
Zásadnou otázkou pri posudzovaní nezlučiteľnosti funkcie zamestnanca s funkciou poslanca mestského zastupiteľstva je právne postavenie zamestnávateľa.
Ak je rozpočtová organizácia právnickou osobou, má vlastnú právnu subjektivitu, zamestnanci majú uzatvorené zmluvy s ňou. Nie sú teda zamestnancami mesta. To je prípad technických služieb.
„Iná situácia nastáva, ak zamestnávateľ nemá právnu subjektivitu. Zamestnanci majú v tomto prípade uzatvorené pracovné zmluvy s mestom, ktoré je v tomto vzťahu zamestnávateľom. To je aj prípad zamestnancov mestského úradu a mestskej polície,“ spresnila Barboríková.
„Zostáva tak na zvážení každého kandidáta vybrať si, ktorá funkcia je pre neho prioritná,“ dodala.
Namiesto záveru
V konečnom dôsledku sa teda môže ľahko stať, že niekto, kto bude mať dostatočný počet hlasov, aby sa stal jedným z 24 poslancov humenského parlamentu, bude musieť po voľbách riešiť existenčnú dilemu.
Ak sa rozhodne vzdať sa mandátu a zostať v zamestnaní, jeho miesto obsadí náhradník, teda niekto, kto skončil „pod čiarou“.
Chcete vedieť, kto chce byť vo vašej obci alebo meste starostom či primátorom?
Pozrite si zoznam kandidátov >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín