V ostatných rokoch netopiere a dážďovníky ohrozuje zatepľovanie a rekonštrukcie budov. Pri stavebných prácach im bezprostredne hrozí usmrtenie. Existujú však rôzne technické riešenia. A, samozrejme, nesmie chýbať dobrá vôľa človeka.
HUMENNÉ. Zatepľovanie budov zapríčiňuje rýchly zánik vhodných úkrytov a hniezdisk pre dážďovníky a netopiere na celom Slovensku.
„Početnosť dážďovníkov u nás za posledných 10 rokov poklesla viac ako o polovicu. Príslušné orgány štátnej správy tomuto problému donedávna nevenovali dostatočnú pozornosť. Pokiaľ by sa nezačali realizovať potrebné ochranné opatrenia, v najbližších rokoch by došlo k takmer úplnému vyhubeniu dážďovníkov u nás,“ hovorí environmentalistka Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty.
„V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny sú všetky druhy vtákov a netopierov, ich hniezda, miesta rozmnožovania a tiež úkryty chránené. Je zakázané nielen usmrcovanie živočíchov, ale aj ničenie ich miest rozmnožovania,“ dodáva.
Budovu treba najprv skontrolovať
Problematike ochrany týchto živočíšnych druhov je venovaný LIFE projekt.
„Nie sme proti zatepľovaniu budov. Chceme len uchrániť tieto živočíchy a preto potrebujeme pomoc verejnosti,“ uviedol na besede vo Vihorlatskej knižnici Martin Ceľuch, riaditeľ Spoločnosti na ochranu netopierov na Slovensku.
„Legislatíva na Slovensku neukladá stavebníkovi, aby túto vec riešil. Najlepšie je však zavolať si odborníka, ktorý stavbu prekontroluje, či tam náhodou niečo nehniezdi a či je tam možné robiť rekonštrukčné práce bez obmedzení,“ hovorí.
Ideálne je myslieť na netopiere alebo dážďovníky predtým, než sa začne robiť.
„Nezriedka sa stáva, že sa práce rozbehnú a až potom sa nahlási na úrad, že sú tam hniezda. Kým stav prekontrolujeme, stavba stojí, čo ju zbytočne predražuje,“ dodáva.
„V Prešove sa už napríklad ľudia naučili, čo je pre nich výhodnejšie a bez takéhoto posudku stavebný úrad ani nepovolí rekonštrukčné práce. V iných mestách je prax odlišná. V Humennom sa zatiaľ takýto problém nevyskytol, keďže tu nie je veľká populácia netopierov,“ vysvetľuje.
Podľa jeho slov dnes existuje viacero technických riešení, vrátane inštalácie špeciálnych búdok, ktoré umožňujú, aby hniezdiská a úkryty zostali zachované aj po ukončení zatepľovacích prác.
Zlú povesť majú nezaslúžene
Netopiere sú tajuplné a ešte aj dnes málo poznané živočíchy.
„Ľudia odpradávna pripisovali netopierom rôzne vlastnosti, žiaľ, v našich končinách hlavne negatívne. Vďaka ich vzhľadu boli ešte v nedávnej minulosti považované za diablových spoločníkov. Ešte aj dnes sa ich niektorí ľudia celkom zbytočne boja a nerozumne im ubližujú,“ hovorí Ceľuch.
Verejnosť vyzýva k spolupráci.
„Ak viete o nejakom hniezde, dajte nám vedieť, my ho zmapujeme, zmonitorujeme a zapíšeme do databázy. Potrebujeme vedieť, kde raniaky a dážďovníky hniezdia a koľko ich je, aby sme ich vedeli lepšie chrániť. To je zmysel našej práce,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín