Medzinárodný Buríkov memoriál v zápasení bol vhodnou príležitosťou na rozhovor o jeho zápasníckych rokoch.
SNINA. So zápasením začínal ako deväťročný chlapec pod vedením trénera Františka Kováča, neskôr ho na žinenke i mimo nej formoval dnes už nebohý František Kukla a ešte neskôr už tiež nebohý Ján Žídzik.
Ako devätnásťročný v roku 1992 narukoval na základnú vojenskú službu do Dukly Trenčín. Tam sa ho ujal Peter Hirjak, súčasný tréner slovenskej reprezentácie.
Po vojenčine sa vrátil do materského klubu Vihorlat, kde mal v rukách trénerské žezlo Štefan Kovaľ.
Po päťročnom pôsobení pod Sninským kameňom si to nasmeroval do českých Teplíc. V tom čase zápasil v hmotnosti do 57 kilogramov.
S klubom často trénoval v národnom stredisku zápasenia vedno s reprezentantmi Česka. Zúčastňoval sa medzinárodných turnajov a majstrovstiev Česka v zápasení.
Chýba veľký šampionát, výkony nie
V roku 2003 sa vrátil späť do Vihorlatu Snina. Počas svojej zápasníckej kariéry štartoval na medzinárodných turnajoch v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku, Poľsku, Francúzsku, Česku a na Slovensku.
Je mu veľmi ľúto, že sa v záverečných súbojoch vo veľkej konkurencii ani len raz neprebojoval na majstrovstvá Európy alebo sveta.
Ale hrdý je na svoje výkony, keď sa stal niekoľkonásobným majstrom Slovenska v kategórii dorastencov a mužov.
Bodka za kariérou
Od roku 2005 až do tohto augusta pracoval v Anglicku. Keď sa vrátil a trochu sa okolo seba v meste poobzeral, zistil, že sa tu vzmáha a posilňuje aj ďalší zápasnícky klub Slávia. Prestúpil.
So Sláviou sa zúčastnil medzinárodného turnaja v Brne, kde štartovali pretekári z ôsmich krajín. V hmotnosti do 86 kilogramov obsadil 5. miesto. Vôbec nie zlý štart ho povzbudil.
V poslednom kole Slovenskej ligy v zápasení mužov (usporiadal ho ZK Vihorlat Snina) pomohol Slávii vybojovať historické druhé miesto v súťaži družstiev.
„Skvelá bodka kariéry, čo poviete?“, zakončil náš rozhovor s úsmevom na perách výborný športovec i priateľský chlap. Ako 40-ročný končí so súťažným zápasením.
Svoje zápasnícke skúsenosti bude odovzdávať mladým zápasníkom v klube Slávia Snina.
Veľa šťastia, Jirko!
O zápasení vo svete a v Snine
Zápasenie je jedno z najstarších športových odvetví. Po prvý raz sa zápasilo na antických hrách. Tento druh športu si vyžadoval nielen silu a vytrvalosť, ale aj um a šikovnosť.
Pravidlá prezrádzajú, že išlo o klasické zápasenie, v ktorom neboli povolené hrubé prvky. Hmotnostné kategórie neexistovali, súperiace dvojice sa vyberali tesne pred súťažou. Zápas nemal časové obmedzenie, na víťazstvo bolo treba súpera trikrát položiť na zem.
Postupne sa pravidlá menili a dostali až dnešnú podobu.
Na Slovensku tento šport bol zaregistrovaný až v roku 1904. Vznikali zápasnícke kluby a jedným z nich pred 56 rokmi bol aj klub zápasenia v Snine, ktorý v súčasnosti nesie názov Vihorlat.
O zápasenie v Snine medzi mládežou bol veľký záujem. Klub vychoval reprezentantov a štyroch majstrov športu. V súčasnosti tu pôsobia dva zápasnícke kluby - Vihorlat Snina a Slávia Snina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín