Sninskí gymnazisti vytvorili pieseň a natočili videoklip. Zapojili sa tak do celoeurópskeho projektu, ktorého cieľom je informovať širokú verejnosť o aktivitách Európskej únie.
SNINA. Piesňou a klipom posielajú sninskí gymnazisti odkaz Európskeho roka rozvoja 2015.
Pieseň What if... vytvorili študenti Gymnázia v Snine. Text napísala Anna Kislíková, hudbu zložil Martin Rusnák. S natočením videoklipu im pomohol Ľuboš Vasiľko. V klipe si zahrali žiaci gymnázia.
„Myšlienka šíriť posolstvo prostredníctvom piesne je reakciou na súčasný trend, vďaka ktorému sa na sociálnych sieťach šíria správy nevídanou rýchlosťou. Práve tento fakt chceme využiť na to, aby sme myšlienku solidarity, vzájomnej spolupráce a pomoci krajinám zmietaným problémami, v trochu prenesenom význame, šírili cez internet aj my,“ povedal Martin Rusnák.
Dôležitosť maličkostí
Heslo Európskeho roku rozvoja je Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť.
„Snažili sme sa poukázať na príčiny chudoby a vojen, a to ani nie tak v globále, ako skôr v poznaní toho, že zodpovednosť spoločnosti znamená v podstate zodpovednosť jednotlivcov, ktorí dokážu robiť naozaj veľké veci iba vtedy, ak si uvedomia dôležitosť zdanlivých maličkostí. Základom zmeny zmýšľania spoločnosti je teda zmena zmýšľania každého z nás,“ priblížil posolstvo piesne hudobník Martin.
Klip je situovaný na lúke, kde sa interpretka prebúdza do nového rána, v ktorom naberá iný pohľad na svet. Zatiaľ čo ona bojuje s každodennými povinnosťami, ktoré už väčšina ľudí nepozná, počas tohto dňa „mimo zhonu“ vidí ľudí, ľahostajných voči zdanlivým maličkostiam.
Plyšový medvedík je symbol
Symbolom videa sa stal plyšový medvedík. Túto hračku si spájame s čistou detskou dušou, ktorá si k nemu buduje silný citový vzťah.
Táto vlastnosť, ktorá nám nedovoľuje ničiť vzťahy, učí nás rešpektovať odlišnosť a zachovávať svet pre ďalšie generácie, je zobrazená práve v malej plyšovej hračke.
„Preto pieseň vyzýva k tomu, aby človek rešpektoval odlišnosť, chránil správne hodnoty, aby vytvoril lepšiu budúcnosť, v ktorej bude môcť ísť nasledujúcej generácii príkladom aj bez toho, aby musel zažiť nebezpečenstvo na vlastnej koži. Ak to spolu dokážeme, budeme vedieť pomôcť komukoľvek na svete v oveľa väčšej miere ako doteraz,“ vyjadril presvedčenie Martin Rusnák.
„Pieseň je úvahou jednotlivca nad tým, čo by si vážil a čo by robil lepšie práve vtedy, ak by sa oslobodil od komfortu, ktorý mu poskytuje dnešná doba. To, že úvahu posúva interpretka do hraničnej situácie svojho bytia, v ktorej jej začína záležať viac na veciach nemateriálnych, podčiarkuje posolstvo piesne,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín