Alexander Zuti zbiera modely rušňov, lokomotív, áut a stavebných strojov už od roku 1978. Začínal s parnými a elektrickými rušňami. Tie doposiaľ považuje za najhodnotnejšie.
HUMENNÉ. Časť svojej zbierky vystavil na Dni železnice v Humennom.
V humenskom depe pracuje Alexander Zuti z Veľkých Kapušian ako rušňovodič už od roku 1987. Železnica mu učarovala nielen v profesijnom živote, ale ovplyvnila aj jeho zberateľské smerovanie.
„Najhodnotnejšie sú parné rušne. Taký kúsok má hodnotu aj 250 eur,“ hovorí zberateľ.
Rušeň je vernou kópiou originálu do najmenších detailov. Na koľajniciach sa pohybuje, svieti, trúbi.
„V Kapušanoch máme železnicu s rozmermi dva a pol krát meter šesťdesiat. Je zasadená v krajine, nechýba mesto, hrad, osvetlenie. Všetko je ako v skutočnosti,“ vysvetľuje Zuti.
Okrem domácich má v zbierke aj rušne nemeckých, rakúskych, talianskych a belgických železníc.
„Snažím sa získať jeden kus, aby som videl, aký je rozdiel medzi našimi a cudzími rušňami,“ hovorí. Dokopy ich má necelú štyridsiatku.
V zbierke má aj autá
Zberateľstvo je pre Alexandra Zutiho vášňou na celý život, ktorej sa nedá odolať. Má dvoch synov, obaja sa o vlaky i stroje zaujímajú. „Starší syn je modelár. Dokáže postaviť železnicu, krajinku,“ chváli ho.
Jediné, čo obmedzuje zberateľské ambície rušňovodiča, sú peniaze. „Jeden vozeň stojí 40 eur. Rušeň, čo jazdí po koľajniciach, aj tristo eur. Od dvesto nahor určite,“ dodáva.
Zbierku rušňov, lokomotív a vagónov dopĺňajú modely áut. „Mám zbierku retro socialistických nákladných áut, škodoviek, nových kamiónov rôznych značiek, stavebných strojov,“ vyratúva.
Koľko kolies má Alexander Zuti doma odhadnúť nevie. „Veľa. Modelov je vyše päťsto. Od najmenších v mierke 1 ku 72, ale aj 1 ku 18, či 1 ku 12. Ten je najväčší,“ uzatvára.
Modely rušňov a vozňov. Tie zaujímajú rušňovodiča Alexandra Zutiho najviac. Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín