Hoci sa vykurovacia sezóna legislatívne začína každoročne 1. septembra, teplo v bytoch pocítili Humenčania po prvýkrát 23. septembra. Sninčanom zakúrili až dvadsiateho šiesteho. V minulom roku to bolo o týždeň skôr. Obyvatelia oboch miest sa plynovej krízy ani zvyšovania ceny tepla obávať nemusia.
HUMENNÉ/SNINA. Dodávatelia tepla sa na oficiálny začiatok vykurovacej sezóny pripravovali už počas leta.
Vykurovacia sezóna sa oficiálne podľa legislatívy každoročne začína 1. septembra. Rozhodujúce sú však vonkajšie teploty.
„Ak dva dni po sebe klesne priemerná teplota pod 13 stupňov Celzia a predpoveď počasia nepredpokladá zvýšenie teplôt, začne sa spúšťať kúrenie. Systém centrálneho vykurovanie v Humennom nabieha postupne od hlavných výmenníkových staníc až po domové odovzdávacie stanice tepla (DOST) v bytovkách,“ hovorí Milan Bavoľár, riaditeľ Humenskej energetickej spoločnosti (HES).
V tomto roku začali spúšťať vykurovací systém od utorka 23. septembra. „Nie všetci zákazníci však prejavili záujem spustiť kúrenie. Znamená to, že úplné spustenie systému očakávame až pri dlhodobejšom ochladení,“ spresňuje.
V minulom roku sa vykurovacia sezóna začala 18. septembra.
Najväčšie problémy robia teplotné výkyvy
Spusteniu kúrenia predchádzala príprava a údržba technologického zariadenie počas letných mesiacov.
„Je na škodu odberateľov tepla v meste, že už štvrtý rok mesto z rôznych dôvodov neinvestuje do svojich rozvodov tepla. Zdroje, určené na tento účel, nejdú na výmenu a modernizáciu prestarnutého zariadenia,“ zdôrazňuje Bavoľár.
Bezprostredne pred spustením kúrenia sa podľa jeho slov musel systém tepelných rozvodov nastaviť na vykurovací režim, čo znamená, že sa zvýšil tlak a teplota vykurovacej vody v potrubí a spustili sa potrebné zariadenia.
Nijaké mimoriadne problémy nábeh kúrenia nesprevádzali. Hlavným technologickým problémom je podľa slov riaditeľa Bavoľára momentálne pomerne teplé počasie v prechodnom období.
„Dochádza k veľkým výkyvom v odbere tepla počas dňa a noci. Niekoľko problémov sa vyskytlo aj u zákazníkov, ktorí mali odmontované radiátory. Ostatní susedia museli samozrejme najprv čakať na ich montáž, až potom si mohli zakúriť,“ hovorí.
Cena bez výrazných zmien
Humenčania sa prípadnej plynovej krízy ani zvyšovania ceny za teplo obávať nemusia.
Výrobca tepla, akciová spoločnosť Chemes, nie je vďaka viacpalivovému zdroju prioritne závislý od dodávok zemného plynu.
Na výrobu tepla môže využívať niekoľko druhov palív: uhlie, plyn, mazut a drevnú štiepku.
Fakturovaná cena tepla v Humennom ostala v tomto roku na úrovni minuloročnej.
„V roku 2015 zatiaľ nepredpokladáme výrazné zmeny oproti súčasnosti. Konečné slovo v stanovení ceny však bude mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Jeho rozhodnutie očakávame do konca roka,“ uzavrel riaditeľ Bavoľár.
Na alternatívny zdroj sú pripravení
O pripravenosti na vykurovaciu sezónu v Snine informoval mestských poslancov na rokovaní zastupiteľstva riaditeľ sninskej prevádzky Teplo GGE a člen predstavenstva Energy Snina Vladimír Minčič.
„Vďaka vybudovaniu novej modernej plynovej kotolne na báze kogenerácie vyrábajúcej nielen teplo, ale aj elektrinu sme pripravení na začatie novej vykurovacej sezóny u všetkých svojich klientov,“ povedal.
Tými sú nielen majitelia 4 200 bytov, čo tvorí 80 percent klientov, ale aj školy, rôzne organizácie a objekty občianskej vybavenosti.
Prioritným zdrojom je zemný plyn. Podľa slov riaditeľa Minčiča, sú kotly na biomasu a uhlie prevádzkyschopné. „V prípade potreby sa za 2 – 3 dni pripravíme na alternatívny zdroj,“ ubezpečil poslancov.
Ostalo Sídlisko Komenského
Za ostatných desať rokov prešlo tepelné hospodárstvo v Snine modernizáciou. Poslanca Jozefa Savku (nez.) zaujímalo, kedy príde na rad rekonštrukcia rozvodov na Sídlisku Komenského.
„Keď vyjde vhodná výzva na využitie finančných prostriedkov z eurofondov, sme pripravení. Akcia sa dá zrealizovať za pol roka,“ zdôraznil Minčič.
Cena tepla v ostatných dvoch rokoch ostáva v Snine zhruba na rovnakej úrovni.
„Na rok 2015 nepredpokladáme, že by išla hore, aj keď je veľmi ťažké udržať jednotkovú cenu tepla, lebo celkový odber tepla klesá,“ zdôraznil riaditeľ. Podľa jeho slov v tomto roku platia Sninčania 29 eur s DPH za jeden GJ.
Dobrá rada
Treba skontrolovať ventily
Ešte pred spustením kúrenia HES písomne upozorňovala odberateľov tepla, aby skontrolovali tesnosť a priechodnosť svojich vnútorných rozvodov kúrenia.
„Nikoho nepoteší vytopenie bytu cez radiátor. Prípadné opravy treba zveriť radšej do rúk odborníkov. Po spustení kúrenia jednoznačne odporúčame odberateľom reguláciu teploty v miestnostiach pomocou termostatických ventilov, a nie pomocou pootvoreného okna,“ zdôrazňuje riaditeľ HES Milan Bavoľár.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín