Učiteľka Eva Dosedlová – Jacevičová, zakladateľka literárno– dramatického odboru na Základnej umeleckej škole v Humennom, na jubilejnom 60. ročníku celoslovenskej súťaže Hviezdoslavov Kubín prevzala Poctu Národného osvetového centra (NOC).
HUMENNÉ. Vysoké ocenenie dostalo len päť pedagógov z celého Slovenska. Eva Jacevičová v tomto roku oslávila aj životné jubileum 60 rokov.
Svoj profesijný život na dlhé roky spojila s humenskou umeleckou školou. V roku 1977 na vtedajšej ľudovej škole umenia založila literárno-dramatický odbor.
Spočiatku sa venovala predovšetkým detskej literárnej tvorbe.
Na doskách, ktoré znamenajú...
Postupne prenikala do tajov dramatickej výchovy. Založila detský divadelný súbor Divadielko 3x H.
Neskôr pod jej vedením vznikol mládežnícky divadelný súbor Kontakt, ktorý sa venoval hlavne divadlu poézie a na celoslovenskej súťaži Hviezdoslavov Kubín v roku 1989 získal zvláštnu cenu poroty za inscenáciu veršov Miklósa Veressa Detské piesne o jednej vojne.
Po šesťročnej etape pôsobenia na základnej škole sa Eva Jacevičová v roku 2005 vrátila späť do umeleckej školy. Ešte v tom istom roku založila divadelný súbor ALFA.
Úspešní absolventi
K úspešným žiačkam vo vlastnej tvorbe patrili tiež Jana Mikitková, Lenka Dzobová a Monika Hojdanová.
Anna Ledžinská-Kornajová, Miroslava Haľková-Laufová, Lenka Hriadeľová a Tonka Džuganová-Bendíková sú absolventkami hudobno-dramatického konzervatória v Košiciach.
Na vysokej škole múzických umení študovali réžiu Jana Mikitková a Pavel Hudák, herectvo Judita Bilá, Erika Potocká-Kresťanková a Milena Minichová a bábkoherectvo Anna Čitbajová.
Helena Šromovská, teraz Himičová-Veselá a Soňa Pariláková, bývalé úspešné recitátorky, dodnes aktívne pracujú v oblasti umeleckého prednesu a ako členky celoštátnych porôt či poradného zboru pre umelecký prednes pri NOC.
Mnohí Humenčania si dodnes pamätajú na päť ročníkov projektu Poézia v meste, na prednesy poézie spojené s hudobnými, výtvarnými a literárnymi inštaláciami v exteriéroch mesta, ktorý Eva Jacevičová realizovala v spolupráci s Vihorlatskou knižnicou.
Objavovať a rozvíjať
„Uvedomujem si čoraz intenzívnejšie, že moja pedagogická práca v literárno-dramatickom odbore nie je v prvom rade prípravou budúcich profesionálnych hercov. Žiaci majú príležitosť objavovať v sebe svoju predstavivosť a tvorivosť a rozvíjať ich v množstve dramatických hier inšpirovaných vlastnými zážitkami, literatúrou, hudbou či výtvarnými dielami,“ hovorí Jacevičová.
Žiaci odboru podľa jej slov získavajú množstvo schopností dôležitých pre život a pre prácu v akomkoľvek povolaní.
„Dokážu si jednoduchšie získavať kamarátov, neskôr zoznamovať sa s novými ľuďmi, odpovedať pred tabuľou, neskôr prezentovať sa pred verejnosťou, získavajú schopnosť spolupracovať s inými ľuďmi pri spoločnom diele, rozprávať zrozumiteľne a správne. Rozvíjajú schopnosť empatie v rozohrávaní množstva situácií a konfliktov, dostávajú príležitosť odskúšať si ich nanečisto, hľadať ich riešenia a predovšetkým majú príležitosť rozprávať sa o nich i o svojich pocitoch a názoroch,“ dodáva ocenená učiteľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín