Za tragickou nehodou, počas ktorej uhorel v športovom aute 37-ročný Michalovčan a jeho dvaja malí synovia, sa môže ukrývať aj agresívna a adrenalínová jazda.
MICHALOVCE/UBĽA. Aj keď presné príčiny tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala v nedeľu za obcou Ladomirov smerom na Ubľu, sú stále predmetom policajného vyšetrovania, na verejnosti sa objavujú informácie, že za tragédiou mohla byť nezodpovedná, agresívna a adrenalínová jazda vodiča.
Hovorí sa dokonca o nelegálnych pretekoch viacerých áut.
Nebohý 37-ročný Michalovčan Ján S. sa mohol hazardne predbiehať s iným autom, pritom zišiel z cesty a narazil do stromu. Tachometer sa zasekol na rýchlosti 120 km/hod.
Za chlapcami smútia aj spolužiaci a pedagógovia
Tragická smrť 8-ročného Janíka a jeho 5-ročného brata Marka zasiahla nielen ich mamu a príbuzných, ale aj spolužiakov a učiteľov.
Na Základnej škole na ulici T. J. Moussona v Michalovciach, ktorú Janík navštevoval, viala čierna zástava. Na chodbe bola vystavená Jankova fotografia, vedľa ktorej horela sviečka.
„Túto hroznú správu sme sa dozvedeli už počas víkendu. Hneď sme vyvesili čiernu zástavu na škole, pretože Janík bol náš žiak v treťom ročníku. V utorok ráno, keď sme prišli do školy, urobili sme spomienkový kútik. Počas prvej vyučovacej hodiny sme to oznámili v školskom rozhlase spolužiakom s tým, že sme mu vzdali úctu minútou ticha. Vypli sme aj zvonenie,“ uviedla riaditeľka školy Valéria Kocúrová.
Podľa pedagógov bol Janík dobrým žiakom, ktorý sa zapájal aj do mimoškolských aktivít.
So slzami v očiach spomínali aj na päťročného Marka v Materskej škole na Vajanského ulici, ktorú navštevoval.
Deti symbolicky poskladali na jedno miesto jeho obľúbené hračky.
Viac napovedia posudky a svedkovia
Podľa prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Migaľovej polícia na prípade intenzívne pracuje. Kedy bude vyšetrovanie uzavreté, o tom nechcela špekulovať.
„Keďže ide o závažnú dopravnú nehodu, je potrebné vykonať veľa procesných úkonov, ktoré si vyžadujú istý čas. Treba vypočuť svedkov, vyhotoviť odborné posudky. Preto nie je možné určiť, kedy bude šetrenie ukončené,“ uviedla.
V súčinnosti s políciou pracujú na prípade aj hasiči, ktorých k požiaru auta zavolali.
Predpokladaný termín ukončenia vyšetrovania hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík povedať nevedel.
Foto: ma
V Košickom kraji nelegálne preteky neevidujú
Zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, že sa pod nehodu podpísali nelegálne preteky rýchlych luxusných áut.
Prešovská hovorkyňa Migaľová však v pôvodnom stanovisku pripustila: „Na podnet jedného Humenčana došlo k neohlásenému stretnutiu áut. Časť cesty absolvovali v poriadku, časť pojali ako preteky. Nerešpektovali pravidlá cestnej premávky a došlo k porušeniu niekoľkých dopravných predpisov.“
Koľko nelegálnych automobilových pretekov sa koná na cestách Košického kraja, to polícia povedať nevie.
„Polícia v Košickom kraji takéto preteky neeviduje,“ hovorí košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Za osem mesiacov tohto roka sa v Košickom kraji stalo 1 088 dopravných nehôd.
„Z tohto počtu z dôvodu neprispôsobenia rýchlosti jazdy došlo k 149 nehodám, čo predstavuje 13,7 % z celkového počtu nehôd,“ spresnila.
Podobne je to aj v Prešovskom kraji
Polícia v Prešovskom kraji tiež nemá informácie o tom, že by sa na cestách kraja mali robievať nelegálne preteky rýchlych áut.
„Ak však máme napríklad nahlásené na linku 158 od nejakého vodiča rýchlu, nebezpečnú jazdu, predbiehanie cez plnú čiaru a podobne, operatívne situáciu riešime. Vyrozumieme najbližšiu policajnú hliadku. Ak je to možné, vozidlo zastaví a v prípade zistenia porušenia pravidiel cestnej premávky aj vodiča rieši,“ hovorí prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.
„V minulosti sme však vykonávali dohľad nad dodržiavaním pravidiel cestnej premávky v prípade rôznych medzinárodných prejazdov majiteľov rýchlych áut cez územie Slovenska, ktoré by sme istým spôsobom mohli považovať za nejaké neoficiálne nelegálne preteky,“ dodal.
Za 8 mesiacov tohto roka 2014 eviduje polícia v Prešovskom kraji 1 283 dopravných nehôd. Nedovolená rýchlosť bola príčinou nehody v 182 prípadoch, čo predstavuje 14,2 %. V rebríčku príčin jej patrí druhé miesto.
Názor
Psychologička: Mohla to byť nezodpovednosť aj frajerina
Psychologička Mária Hargašová vysvetlila, že kým nie sú známe všetky okolnosti a pozadie celej nehody, je unáhlené robiť uzávery o miere zodpovednosti vodiča. l Nevylúčila však, že pod tragickú nehodu sa vo veľkej miere mohla podpísať práve agresívna a nezodpovedná jazda.
Vodič pri adrenalínovej jazde mohol podceniť situáciu a fakt, že s ním v aute sedia dve malé deti.
Uviedla, že jednou z príčin mohlo byť aj machrovanie otca pred synmi. „Mohol podceniť a nedoceniť vzniknutú situáciu,“ vysvetlila odborníčka.
Dodala, že sú adrenalínové typy ľudí a vodičov, ktorí majú radi rizikové situácie.
Podľa psychologičky nemusel byť vodič nezodpovedným otcom. „Ale danú situáciu mohol podceniť a vyhodnotiť nedostatočne.“
mpo, jo
Čo hovorí inštruktor
Odborník: Jazdí sa agresívnejšie
Majiteľ autoškoly Vlado Ivaňo je ako inštruktor na cestách Zemplína každý deň. Hovorí, že mnoho vodičov jazdí rýchlo, bezohľadne a agresívne.
Spresnil, že nie je to len o silných a drahých autách. „Vždy záleží hlavne od človeka, vodiča a osobnosti. Mnohí jazdia agresívne aj na starších autách,“ povedal.
Majitelia luxusných a silných áut by si podľa odborníkov mali svoje schopnosti otestovať nie na bežných a frekventovaných komunikáciách, ale na športovom okruhu. Na Slovensku sa nachádza v Orechovej Potôni. Na Slovakiaringu majú majitelia silných a rýchlych vozidiel šancu zdokonaliť svoje vodičské schopnosti, vyskúšať si rýchlu jazdu a precvičiť techniku.
mpo, jo
Autor: mpo, jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín