Okrem úradných dokumentov a zbierok zákonov majú starostovia obcí Horného Zemplína vo svojich kanceláriách na obecných úradoch aj osobné veci, blízke ich naturelu. A aj v tomto prípade platí: aký pán, taký krám.
HORNÝ ZEMPLÍN. „Nakukli“ sme do kancelárií starostov v Brekove, v Hostoviciach a v Habure.
Každý deň sa pozerá na otcove obrazy
Brekovský starosta Peter Mihaľko (nez.) si v kancelárii zriadil minigalériu. Na stenu zvesil obrazy svojho otca, známeho maliara Milana Mihaľka (1938 - 1998). Prevládajú krajinky. K výtvarnému umeniu má blízko, tvorbe sa aktívne a úspešne venuje jeho mladší brat Milan.
„V sále domu kultúry máme balkón. Plánujem tam zriadiť galériu. Niektoré diela v nej budú nastálo, iné len dočasne. Umelci sa budú môcť prezentovať dielami, ktoré budú v prípade záujmu na predaj. Boli by sme radi, keby to boli nielen miestni umelci, ale aj zo susedných krajín a iného zahraničia,“ vysvetľuje starosta.
V galérii si návštevníci budú môcť prezrieť diela oboch Mihaľkovcov, otca i syna.
Brekov je v umeleckom svete známy. Miestne Združenie ľudových remesiel rodiny Porvažníkovcov v neďalekom motoreste Dvor pod Viničnou skalou už niekoľko rokov organizuje výtvarné a rezbárske plenéry s medzinárodnou účasťou a interiér motorestu slúži ako netradičný výstavný priestor.
Bodák pochádza z konca 19. storočia
Starosta Hostovíc Peter Čopák (nez.) je bývalý profesionálny vojak. Aj preto má v kancelárii sadu služobných vojenských čiapok, prilbu, ba i tankovú kuklu.
V zbierke sú poľný telefón, baterka, poľná fľaša, šnúry pre dozorného, bodák, medaila za kvalitné plnenie služobných povinností, vojenská medaila za vernosť a pamätná medaila za budovanie ozbrojených síl.
„Tieto veci neodmysliteľne patria k vojenskému životu. Denne som sa s nimi stretával. Pripomínajú mi moju prácu v ozbrojených silách. Vykonával som ju presne 21 rokov a 4 mesiace,“ hovorí starosta Čopák.
Najcennejší „exponát“ v kancelárii je ruský bajonet na pušku MOSIN z konca 19. storočia.
„Je to tulejový bodák so štvorhrannou čepeľou a špička je plocho zbrúsená. Priniesol mi ho jeden miestny občan. Bodák pochádza z 1. svetovej vojny z Karpatských bojov,“ vysvetľuje.
V tomto roku mu do minimúzea pribudol samopal vzor 24, ktorý sa používal v Československej armáde po 2. svetovej vojne. „Samozrejme, že samopal bol riadne znehodnotený a v súčasnosti je to len replika, ktorá nie je schopná streľby,“ dodáva s úsmevom.
O kanceláriu sa delí s vodcami proletariátu
Mikuláš Juščík (KSS, Smer) sedí na starostovskej stoličke v Habure už dvanásty rok. O kanceláriu sa delí so štyrmi súdruhmi. Sedem búst vodcov proletariátu Lenina, Stalina, Marxa a Gottwalda získal do osobného vlastníctva rôznymi cestami.
„Najväčšiu bustu Lenina s knihou mi daroval môj priateľ Radomír Bžán. Niektoré busty som kúpil od jedného pána z Medzilaboriec, ostatné sú darom od priateľov z bývalého Sovietskeho zväzu,“ vyratúva starosta Juščík.
O sebe tvrdí, že je komunista, ktorý nikdy farbu nezmenil a ideológiu neopustil. V názoroch a princípoch má jasno.
„Prvý človek, ktorý hovoril o spoločnom európskom dome, bol Jiří z Poděbrad v 15. storočí. Druhý bol Lenin a až tretí bol pán Robert Schuman (architekt projektu európskej integrácie, jeden zo zakladateľov zjednotenej Európy – pozn. red.). Vážim si všetkých týchto ľudí. Najväčšiu radosť mám z toho, že ani Pán Boh nemá silu meniť históriu. Mnohí by ju totiž radi a často menili podľa vlastných predstáv,“ dodáva.
Do komunistickej zbierky starostovi Juščíkovi pribudli fľaškové pivá s etiketami s Leninom, Stalinom a Che Gevarom. Z dovolenky v Taliansku mu ich priniesli priatelia.
Peter Čopák. Starosta Hostovíc nezaprie svoju profesionálnu vojenskú minulosť.
Foto: jo
Originálne etikety. Pivá sú darček od priateľov.
Foto: jo
Vodcovia proletariátu. Sú v kancelárii starostu Habury Mikuláša Juščíka
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín