Hoci vchod do Brekovskej jaskyne stráži mreža s visiacou zámkou, obec si od sprístupnenia jej okolia sľubuje zvýšený počet turistov. Po miestnych jaskyniach turistov prevedie náučný chodník od Brekovského hradu.
BREKOV. Novú jaskyňu, ako jej Brekovčania hovoria, objavili v lete v roku 1989 počas dobývania vápenca v miestnom lome.
Ešte v tom istom roku ju po prvýkrát preskúmal Humenčan M. Kuzma. O rok neskôr prešovskí jaskyniari Košč, Kučma, Némethy a Havrilay jaskyňu prebádali a zhotovili mapu jej pôdorysu.
Dĺžka jaskynných chodieb je 200 metrov, hĺbka 30. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške približne 252 metrov.
Do jaskyne sa vojsť nedá
V roku 2006 Krajský úrad životného prostredia v Prešove vyhlásil ochranné pásmo jaskyne, aby ju ochránil pred banskou činnosťou v lome.
Jaskyňa je totiž domovom netopiera podkovára krpatého (Rhinolophus hipposideros) a vzácneho jaskynného chvostoskoka Protaphorura janosik. Aj preto sa dnes do nej nedá vojsť.
„Máme zlé skúsenosti s ľuďmi, ktorí do jaskyne vchádzali. Napríklad pálili vo vnútri sviečky a znečisťovali jej vnútro. Ich prítomnosť by vzácny druh netopiera vyrušovala,“ konštatuje starosta Brekova Peter Mihaľko (nez.).
Podľa jeho slov ide o miesto výskytu krasového útvaru minimálne lokálneho významu.
Jaskyňa sa zatiaľ nachádza v dobývacom priestore ťažobnej spoločnosti, ktorá v lome ťaží vápenec.
„Obec požiadala Obvodný banský úrad v Košiciach o vyňatie tejto časti z dobývacieho priestoru,“ vysvetľuje starosta. Stanovisko úradu očakáva do konca tohto roka.
Veľká Artajama je prírodná pamiatka
Už dnes je okolie jaskyne oplotené a ťažobná spoločnosť areál upravila.
„Dohodli sme sa, že v úprave okolia budeme pokračovať spoločne. Spoločne budeme postupovať aj pri sprístupnení okolia jaskyne turistickým chodníkom z Brekovského hradu,“ hovorí Mihaľko.
Turistický chodník od hradu prechádza okolo starej jaskyne, známej ako Veľká Artajama. Je hlboká vertikálne približne 15 metrov.
„Jaskyňa je známa už po stáročia. Je zaradená medzi prírodné pamiatky. Z bezpečnostných dôvodov je oplotená. Zamýšľame umiestniť pri nej informačnú tabuľu,“ dodáva starosta.
Neďaleko sa nachádza Malá Artajama a v katastri obce evidujú ešte niekoľko speleologických objektov.
V historických záznamoch sa hovorí, že ide o veľký jaskynný komplex, ktorý sa tiahne pravdepodobne aj pod korytom rieky Laborec na Jasenovský hrad.
Pravdivosť tohto tvrdenia nie je dokázaná ani vyvrátená. Starosta ho však podporuje. „Keď ste vo vnútri jaskyne, cítite prievan,“ hovorí.
Z hradu k jaskyniam je 15 minút
Od sprístupnenia okolia jaskyne, vyznačenia chodníka a umiestnenia informačných tabúľ si obec sľubuje zvýšený počet turistov.
„Odkedy rekonštruujeme hrad, počet turistov sa zdesaťnásobil. Od hradu je to k Veľkej Artajame a Brekovskej jaskyni pätnásť minút chôdze. Je to príjemná prechádzka nenáročným lesným terénom,“ dodáva.
Lákadlo pre turistov by podľa starostu mohla byť aj praveká mohyla v lokalite lesa Zverník.
Praveký ľud, nazývaný ľud šnúrovej keramiky, budoval mohyly v nadmorskej výške 300 metrov a vyššie ako pohrebiská. Sú vraj rovnako staré ako egyptské pyramídy.
Čo hovorí informačná tabuľa
Brekovská jaskyňa vznikla tečúcou vodou podzemného toku, niektoré jej časti sa však vytvárali rozpúšťaním alebo mechanickým rútením.
Jaskyňa sa nachádza v stene najvyššej etáže brekovského kameňolomu a bola objavená prešovskými jaskyniarmi po odstrele v roku 1989. Viacúrovňová vstupná chodba dlhá 15 m leží na tektonickej poruche a prechádza do Holubieho dómu (cca 7 x 5 m).
Pokračovanie jaskyne je v jeho dolnej časti 4 m hlbokým stupňom do Blativého dómu. Ďalšie pokračovanie bolo objavené vylezením asi 9 m vysokého komína a prekonaním plazivej chodby s ostrým zalomením s názvom Boží trest.
Plazivka ústi do dómu zvaného Telocvičňa. Ide viac-menej o chodbu s prierezom 3 x 3 m, dlhú vyše 18 m, na konci so sieňovitým priestorom.
jo
Zaujímavosti o Veľkej Artajame
Podľa odbornej literatúry jaskyňa Veľká Artajama bola osídlená už v staršej dobe kamennej.
Na dne jaskyne sa našli zvieracie kosti a ľudské lebky, ktoré sú pravdepodobne pozostatkami obetí nešťastia.
Je zaujímavé, že pečať brekovských richtárov za starých čias obsahovala obraz sovy a jaskyňa sa nazývala Sovia jaskyňa. Podľa spomienok najstarších obyvateľov Brekova do Artajamy vraj počas vojny s Turkami hádzali nepriateľov.
ZDROJ: www.brekov.sk
Starosta Brekova Peter Mihaľko. Pri informačnej tabuli. Podobnú umiestnia aj pri Veľkej Artajame.
Veľká Artajama. Jaskyňa je oplotená.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín