HUMENNÉ. Prehľad o takmer 200 vojnových cintorínoch z obdobia prvej svetovej vojny na severovýchodnom Slovensku ponúka databáza, ktorú spravuje na svojej webstránke Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy.
Orientovať sa v nej možno pomocou mapy, kde je zaznačená poloha miesta s pochovanými vojakmi. Súčasťou databázy je prístup k podrobnejším informáciám a fotogalérii o jednotlivých lokalitách.
Databáza na adrese kvhbeskydy.sk je priebežne aktualizovaná.
"V súčasnej dobe finišujeme s pridávaním vojnových cintorínov zo šiestich okresov, kde prebiehala bojová činnosť, to znamená Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Snina," uviedol pre TASR historik a predseda KVH Beskydy Martin Drobňák.
Na základe výskumu dokumentov z Prahy začnú do databázy podľa neho pribúdať aj cintoríny z územia Podkarpatskej Rusi na dnešnej Ukrajine.
Prehľadná mapa ponúka záujemcom o vojenskú históriu možnosť naplánovať si výlet s návštevou konkrétnych miest spätých s Veľkou vojnou.
Občianske združenie v spolupráci s nadšencami z organizácií Signum Belli 1914 z Českej republiky a Nagy Haboru z Maďarska zároveň pracuje na prepojení databázy cintorínov so zistenými konkrétnymi menami vojakov, ktorí sú v hroboch pochovaní.
"Kontaktuje nás nesmierne množstvo ľudí pátrajúcich po svojich predkoch, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Žiaľ, mnohým nevieme pomôcť, ale niekedy sú prípady, keď vieme, kde hľadaného vojaka pochovali. Plánujeme, že na jeseň databázu mien zverejníme na internete a prepojíme ju s mapou vojnových cintorínov, aby si mená pochovaných mohli ľudia sami vyhľadať," priblížil Drobňák.
Málo známym faktom je, že mnoho slovenských vojakov v radoch rakúsko-uhorskej armády zahynulo na území dnešného severovýchodného Slovenska, kde bojová činnosť prebiehala od novembra 1914 do mája 1915.
Celkovo v tejto oblasti zomrelo takmer 50-tisíc vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády.
V súčasnej dobe sa mnohé z vojnových cintorínov opravujú, niektoré však už zanikli alebo sa ich po dlhých rokoch chátrania nepodarilo lokalizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín