Najväčšia a najviac diskutovaná tohtoročná investičná akcia, revitalizácia parku pri hoteli Karpatia, je v plnom prúde. Samospráva za ňu zaplatí takmer 384-tisíc eur. Návrhy občanov, ktoré vzišli z verejnej diskusie k obnove parku, prijaté neboli a pôvodný projekt prešiel len minimálnymi zmenami. Stavbári z domáceho Chemkostavu by mali zahlásiť hotovo najneskôr do polovice októbra.
HUMENNÉ. Prvú vlnu nevôle časti poslancov a verejnosti vyvolal ešte na sklonku roku 2012 predpokladaný finančný náklad na revitalizáciu parku pri hoteli Karpatia na Sídlisku I. a opravu podchodu. Suma bola vyčíslená na 779 005 eur.
Investícia zahŕňala obnovu parkovej zelene, rekonštrukciu chodníkov v parku, vytvorenie parkovacích miest, výstavbu novej fontány na mieste jestvujúcej, vybudovanie malého detského ihriska, nové obklady, podhľady a osvetlenie podchodu.
„Členovia komisie na zasadnutí kritizovali vysokú cenu. Nevieme, kto a kedy zadával vypracovanie projektu. Videli sme ho už hotový až na komisii asi pred polrokom,“ uviedol poslanec Michal Babin (KDH), predseda komisie výstavby, územného plánovania a životného prostredia pri Mestskom zastupiteľstve na rokovaní poslancov v tom čase.
Aktivisti sa snažili pozastaviť projekt petíciou
Projekt revitalizácie sa v priebehu minulého roku pokúšalo pozastaviť petíciou Občianske združenie (OZ) Flek z Humenného.
V petícii, ktorú podporilo 1 187 Humenčanov i nehumenčanov, mesto jej elektronickú časť označilo za neplatnú. V elektronickej petícii bol celkový počet kliknutí 545.
„Elektronická petícia musí podľa zákona o petičnom práve obsahovať zaručené elektronické podpisy. Keďže ich petícia nemá, celá táto časť je neplatná. Celkový počet platných hlasov je 513,“ informovala vtedy hovorkyňa radnice Michaela Slivková Kirňaková.
Fiaskom sa skončili aj verejná diskusia vedenia mesta s občanmi i vyhodnotenie občianskych podnetov. Do dvadsiateho mája 2013 prišlo na radnicu deväť podnetov.
„Päť bolo pozitívnych, štyri boli návrhy, ktoré sú svojím spôsobom podnetné. Požiadali sme Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ústav krajinnej a záhradnej architektúry, aby nám vypracoval posudok. Je to najvyššia inštancia, čo sa týka odbornosti. Posudok bol vypracovaný na základe objednávky mestského úradu. Nič v ňom nie je negativistické. Celkové zhodnotenie projektu je vysoko pozitívne. Na úrade sme sa utvrdili, že projekt nie je zlý,“ uviedol viceprimátor Andrej Semanco (HZD).
„Aby sa projekt odložil do zásuvky a urobil nejaký nový, to neprichádza do úvahy. Či sa upravia počty lavičiek, tomu sa nebránime. V konečnom dôsledku komisia vyhodnotí pripomienkové konanie a projektant to zapracuje. Niet tam čo nabúrať,“ dodal.
Platia či neplatia minuloročné čísla?
Podľa projektu by v parku mali pribudnúť protihluková výsadba 11 stromov do výšky dvoch metrov, 624 kríkov, 421 kvetov a 140 metrov živého plotu.
„Odmietam rétoriku tých, ktorí tvrdia, že im ide o to, aby sa tam viac vysadilo. Im ide o politickú kampaň. Ideme robiť obrovskú výsadbu v parku,“ uviedla pre médiá v apríli minulého roku primátorka Jana Vaľová (Smer).
„Nechceme vybetónovať park. Ubudne 6 percent plochy. Vybetónovaná plocha teraz tvorí 25 percent, potom to bude 29,5 %, teda 2 020 metrov štvorcových. Bude to tak preto, aby sa vyrovnali chodníky. Stojím si za tým, že nepribudne ani jeden meter štvorcový súvislej betónovej plochy,“ povedala.
V parku by malo byť 33 stožiarov s osvetlením, 45 lavičiek, 26 smetných košov a kamerový systém.
Malo by vzniknúť 35 nových parkovacích miest pozdĺž ulice, pribudnúť detské ihrisko na ploche 190 m2 a nová fontána.
Či sú údaje, verejne prezentované v minulom roku, aktuálne aj dnes, sme sa pýtali tlačového odboru radnice. Do uzávierky sme odpoveď nedostali.
Za menej peňazí
Na revitalizáciu parku schválili humenskí mestskí poslanci v decembri minulého roku 532 000 eur.
Mesto sa so zhotoviteľom, miestnou firmou Chemkostav HSV, akciová spoločnosť, v ktorej je predsedom predstavenstva poslanec Milan Mňahončák (Náš kraj), zmluvne dohodlo na sume 383 909,93 eur.
Práce by podľa zmluvy mali byť ukončené najneskôr do ôsmich týždňov od prevzatia staveniska, teda približne do polovice októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín