Mnohé známe herecké osobnosti Hollywoodu majú svoje korene v regióne Zemplína. Z Humenného napríklad pochádzala mama Paula Newmana. Život hollywoodskych hviezd je spojený aj s kráľom popartu, známym výtvarníkom Andym Warholom, ktorého rodičia pochádzali z obce Miková v okrese Medzilaborce. Málokto vie, že z obce Vojčice v okrese Trebišov bola aj herecká hviezda éry nemého filmu Lia de Putti. Otec herca Steva McQueena zasa pochádzal z Jastrabia pri Michalovciach.
ZEMPLÍN. Podmanili si milióny filmových fanúšikov po celom svete, ale len málokto vie, že ich korene siahajú na malé Slovensko. Presnejšie do regiónu Zemplína, odkiaľ ich rodičia vycestovali do Ameriky za lepším životom.
Newmanova matka bola z Humenného
Matka modrookého krásavca Paula Newmana, ktorý zažiaril vo filme Podraz spolu s Robertom Redfordom a s Liz Taylor vo filme Mačka na rozpálenej plechovej streche, pochádzala z Humenného. Jej meno bolo Terézia Fecková.
Syn Paul Leonard Newman sa jej narodil 26. januára v roku 1925 v Ohiu. Paulov otec Arthur Newman bol synom emigrantov pochádzajúcich z Poľska a Maďarska. Paul mal aj brata Arthura. Ich rodičia vlastnili obchod so športovým tovarom. Medzi známe Newmanove filmy patrí aj Butch Cassidy a Sundance Kid.
Paul Newman svoj život zasvätil charite a pomoci chorým deťom. Newman bol dvakrát ženatý. Prvú ženu opustil kvôli svojej hereckej kolegyni - oscarovej herečke Joanne Woodwardovej. Manželia mali tri dcéry a spolu prežili 50 rokov. Paul zomrel 26. septembra 2008.
Hviezda nemého filmu od Trebišova
Z regiónu Zemplína pochádzala aj hviezda nemého filmu Lia de Putti, ktorá sa narodila v roku 1899 v Rakúsko–Uhorsku, v obci Vecsés (dnešné Vojčice) v okrese Trebišov.
Amália (Lia) de Putti bola tanečnica a herečka éry nemého filmu. Bola jednou zo štyroch detí dôstojníka jazdectva baróna Pála Putti a jeho manželky grófky Maria Katariny Hoyos. Rodina sa neskôr presťahovala do Kolozsváru, kde deti študovali a získali základné vzdelanie .
Ako 16-ročná sa vydala za sudcu Zoltána Szepessyho. Manželstvo, v ktorom mali dve dcéry, im vydržalo 5 rokov. Krátko po narodení detí sa presťahovala do Budapešti.
Filmovú kariéru odštartovala Lia v Budapešti, kde natočila svoj prvý film A Császár katonái. V roku 1924 sa presťahovala do Berlína, kde pôsobila ako baletka v berlínskom Winter Garden.
V tomto čase si ju všimol filmový režisér Jol Mai, ktorý ju obsadil do filmu Mistress of the World. Neskôr hrala v úspešnom filme Manon Lescaut a následne vo Varieté (1925). Vo februári 1926 prišla do Ameriky.
Predstavovala typ modernej herečky s krátkym účesom tzv. typ „vamp“. V roku 1926 natočila film Sorrows Satan (1926). Zomrela nečakane vo veku 34 rokov po neodbornom odstránení kosti z jedla z krku.
Po zákroku dostala infekciu a zápal pľúc. Zomrela v New Yorku 27. novembra 1931. Pochovali ju na cintoríne v New Yorku. O slovenských koreňoch tejto herečky natočil pred pár rokmi dokumentárny film Martin Tokár.
Steve McQueen mal otca od Michaloviec
Z východného Slovenska pochádzal aj otec ďalšej známej hollywoodskej hviezdy a predstaviteľa kultového westernu Sedem statočných, Steva McQueena. Otcom hviezdy strieborného plátna bol Andrej Ihnát, ktorý pochádzal z obce Jastrabie pri Michalovciach.
V dvadsiatych rokoch minulého storočia odišiel do Ameriky za prácou, kde sa mu narodil syn Steve McQueen.
Bolo to v roku 1930 v Beech Groov, štát Indiana. Jeho pôvodné meno malo byť Štefan Ihnát. Známy herec však na Slovensku nikdy nebol.
Okrem westernu Sedem statočných kde stvárnil postavu Vina, jedného z hrdinov brániacich dedinu pred nájazdmi banditov, zahviezdil spolu s Dustinom Hoffmanom aj vo filmoch Motýľ, ale aj Sklenené peklo, v kriminálnej dráme Prípad Thomasa Crowna a v mnohých ďalších. Herec zomrel 7. 11. 1980 vo veku 50 rokov v Mexiku.
Warholove korene siahajú k Medzilaborciam
S Hollywoodom a hereckými celebritami, umelcami, spevákmi a hudobníkmi bol spojený aj život známeho výtvarníka a kráľa popartu Andyho Warhola, ktorý sa narodil v Pittsburghu v Pensylvánii. Jeho rodičia boli prisťahovalci rusínskej národnosti z dediny Miková v okrese Medzilaborce.
Andy študoval priemyselné - komerčné umenie na Carnegie Institute of Technology. Po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku, kde začal úspešnú kariéru. Začínal ako ilustrátor časopisov a v reklame. V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov.
Známe sú jeho série malieb plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Jeho umelecké štúdio The Factory bolo obľúbeným miestom stretnutí a večierkov známych hercov, spevákov, hudobníkov a umelcov. V 70. a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe a Elvis Presley.
Warhol bol známy aj ako filmový tvorca. Vytvoril viac ako šesťdesiat filmov. Medzi jeho slávne filmové snímky patrí Sleep - Spánok (1963) a Blow Job (1963). Zomrel v New Yorku po operácii žlčníka vo veku 58 rokov. V Medzilaborciach sa nachádza Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré je iba 15 km od rodnej obce jeho rodičov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín