Vo farskom kostole Všetkých svätých v Humennom si minulú stredu na sviatok blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej uctili veriaci jej relikvie. Na slávnostnú svätú omšu ich priniesla miestna komunita rádu Milosrdných sestier Svätého kríža. Stalo sa tak len po druhýkrát.
HUMENNÉ. V tomto roku si Humenčania uctia prvú a jedinú blahoslavenú Slovenku, ktorá dva roky pracovala v humenskej nemocnici ako ošetrovateľka, Cenou mesta in memoriam.
Sestra Zdenka začiatkom roka 1952 pomohla k úteku väznenému kňazovi Štefanovi Koštialovi a trom bohoslovcom.
Štátna bezpečnosť ju zatkla a po niekoľkomesačnom vyšetrovaní, ktoré bolo sprevádzané mučením, ju postavila pred súd.
Zomrela na následky mučenia v roku 1955. V súčasnosti prebieha proces jej svätorečenia.
Oživený zvyk
„Je veľkým vyznamenaním pre nás i pre obyvateľov mesta, že sestra Zdenka bola našou spolusestrou a istý čas tu žila a pracovala,“ hovorí sestra Agáta, ktorá v Humennom pôsobí už druhý rok.
„Je to aj zadosťučinenie, že netrpela nadarmo a svet na ňu nezabudol,“ dodáva.
Na slávnostnú omšu priniesla do farského kostola relikviu sestry Zdenky vloženú do drevenej škatuľky v tvare srdca. Podobné opatrujú sestry rehole vo všetkých 23 komunitách na Slovensku.
„Už prví kresťania slúžili sväté omše na hroboch mučeníkov. Tento zvyk chceme nanovo oživiť. Sestra Zdenka, ktorá zomrela mučeníckou smrťou, chodila po našich uliciach, niektorí ľudia si ju ešte pamätajú z nemocnice. Je zaujímavé, že bola blízko nás osoba, ktorá je teraz v nebi pri Bohu,“ hovorí kaplán Miroslav Liška, ktorý slúžil stredajšiu svätú omšu.
Spolupráca so samosprávou
Ocenenie sestry Zdenky vníma ako prejav dobrej spolupráce medzi samosprávou a cirkvou.
„Rozdeľovať náboženstvo a svet nie je vždy správne. Veď ľudia žijú vo svete. Aj sestra Zdenka, hoci bola rehoľná sestra, pracovala v nemocnici. Ľudia na ňu spomínajú ako na ochotnú, stále usmiatu osobu. Sme vďační mestu, že cenu Zdenke udelí, lebo tým dáva najavo, že si veriacich ľudí v meste váži. Chceme spoločne rozvíjať ducha mesta,“ dodáva kaplán Liška.
Farnosť plánuje zaviesť mesačnú úctu k sestre Zdenke. „Vždy tridsiateho v mesiaci by sme sa chceli takto schádzať a modliť pri jej relikvii a vyprosovať pre nás a naše mesto požehnanie,“ dopĺňa.
Na konci omše si veriaci uctili relikviu bozkom alebo dotykom.
Pamätnú tabuľu premiestnia
Sestra Zdenka má v Humennom pamätnú tabuľu. Na budove blízko hlavného vchodu do nemocnice ju odhalili v októbri roku 2007.
Hlavný vchod do nemocnice sa ale medzičasom presťahoval, a budova, na ktorej je tabuľa umiestnená, osirela. V susedstve vyrástli nové objekty, okolie pomaly zarastá burinou.
Tabuľa potrebuje viditeľnejšie a dôstojnejšie miesto. S týmto názorom sa stotožňuje aj vedenie humenskej nemocnice.
„Pamätnú tabuľu Zdenky Schelingovej plánujeme premiestniť na dôstojné miesto. Spravíme tak až po dokončení prebiehajúcich rekonštrukčných prác v areáli nemocnice. Predpokladaný termín je jeseň tohto roka,“ spresnil hovorca siete regionálnych nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.
Sestra Agáta. V humenskej komunite sestier Svätého kríža pôsobí druhý rok.
Kaplán Miroslav Liška. Vo farnosti plánuje zaviesť mesačnú úctu k sestre Zdenke.
Bozkom či dotykom. Takto si veriaci uctili mučeníčku.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín