Letné prázdninové mesiace nie sú len časom pohody a oddychu. Najmä na deti a mládež striehne množstvo nástrah. Vo vode, vo vzduchu i na pevnej zemi.
HUMENNÉ. Rizikovým faktorom ani zďaleka nie sú len výčiny počasia.
Štrnásťročný chlapec z obce pri Humennom si bolestivo poranil ruku posledný deň školského roka.
„Pravidelne hrával futbal a nič sa mu nestalo. Až keď išiel s kamarátmi do starého schátraného domu v lese. Vyhrali sa v ňom už najmenej štyri generácie dedinčanov,“ hovorí chlapcova matka.
Tínedžerovi sa stal osudným skok cez balkón na terasu. Pri zoskoku sa rukou zachytil o betónový trám, z ktorého trčali roxorové tyče.
„Prišiel o článok prstenníka na ľavej ruke. Jeden prst si vykĺbil a strhol si dva nechty. Vytrpel si nepredstaviteľnú bolesť. Prvé tri dni po úraze nemohol od bolesti ani zaspať. Preväzy na chirurgii boli preňho traumou a o celoživotných následkoch ani nehovorím,“ dodáva. Úraz mu na tri týždne odoprel radovánky prázdnin.
Nárast o 30 percent
„V letných mesiacoch zaznamenávame približne 25 až 30-percentný nárast úrazov detí a mládeže oproti iným mesiacom v roku. Ide predovšetkým o rany, zlomeniny končatín a úrazy hlavy, a tiež uštipnutia hmyzom,“ hovorí Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj humenská nemocnica.
Úrazy majú najčastejšie na svedomí letné športy: bicykle, preliezačky, kolieskové korčule a skoky do vody.
„Túto sezónu sme zatiaľ, našťastie, nemali spomedzi mladistvých žiadneho utopeného,“ spresňuje Kráľ.
Nebezpečenstvo na ceste
Na vysokej úrazovosti detí sa nemalou mierou podieľa tiež cestná premávka.
„Dopravné úrazy predstavujú samostatnú kapitolu detskej úrazovosti, pričom často ide o úrazy fatálne alebo o ťažké polytraumy s doživotnými následkami. Počas prázdninových mesiacov sú deti menej sústredené a uvoľnené, z čoho vyplýva zvýšené riziko poškodenia zdravia, zapríčinené ich neopatrnosťou,“ hovorí profesor Ivan Rovný, hlavný hygienik Slovenskej republiky.
„Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia, napríklad nosenie chráničov na rukách a nohách pri korčuľovaní či bezpečnostnej prilby pri bicyklovaní a korčuľovaní. Pri rôznych druhoch vodných športov by dieťa nikdy nemalo preceňovať svoje fyzické sily,“ zdôrazňuje skúsený lekár.
Pozor na horúce slnko
Horúce slnko nie je dobrým spoločníkom najmä pre malé deti.
„Jedným z rizík je výskyt úpalu. Vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok dieťaťa. Pozorujeme ho u detí, ktoré v horúčavách nemajú prikrytú hlavu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou,“ vysvetľuje profesor Rovný.
Rodičom odporúča, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. Uprednostniť treba ľahkú stravu.
„Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie,“ dodáva odborník.
Mimoriadne dôležité je v tomto období dodržiavať pitný režim a piť dostatok tekutín. „Na uhasenie smädu je vhodná voda, minerálne vody a nesladené ovocné čaje,“ uzatvára.
Netreba zabúdať
Dodržiavať pitný režim, čím sa predchádza dehydratácii
Pravidelne používať ochranné opaľovacie prostriedky
Vyhýbať sa prehrievaniu na ostrom slnku
Nekúpať sa v zakázaných zónach bez dozoru
red.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín