Expozíciu ľudovej architektúry a bývania za ostatných päť rokov navštívilo takmer 40 000 domácich a zahraničných návštevníkov. Najväčším lákadlom je drevený chrám z Novej Sedlice. Ten má v tomto roku presne 250 rokov a patrí mu ešte jedno prvenstvo: do štvorhektárového areálu skanzenu ho v roku 1974 priviezli ako prvý exponát.
HUMENNÉ. Drevený chrám je zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Nad vstupom je na drevenom tráme vyrytý dátum jeho postavenia, rok 1754.
Chrám z Novej Sedlice je v skanzene najstarší a do areálu ho premiestnili v roku 1974 ako prvý.
„Pre našu oblasť je charakteristický trojpriestorový východokarpatský typ sakrálnej stavby so zrubovou konštrukciou. Trojpriestorovosť zvonku zdôrazňuje trojica veží nad centrálnymi priestormi s drevenými kupolami. Jeho jednoduchý vzhľad vzbudzoval dôveru, priťahoval veriacich vo chvíľach odpočinku po ťažkej týždennej práci. Chrám mal vyjadrovať skutočnosť, že je sídlom Boha, ku ktorému sa ľudia s pokorou obracali. Všetci tu hľadali porozumenie, lásku a šťastie,“ uvádza sa v propagačných materiáloch Vihorlatského múzea v Humennom, ktorému expozícia patrí.
Ručne štiepané šindle
V chráme sa nachádza zreštaurovaný ikonostas a oltár. V minulom roku na chráme vymenili strechu.
„Kompletne sme vymenili strešnú krytinu, teda drevené ručne štiepané šindle, strešné laty a poškodené časti krovu. Krytina bola v zlom stave, hlavne zo severnej strany. Usádzali sa na nej mach a lišajníky a narúšali štruktúru dreva. Začalo dovnútra zamákať,“ uviedol etnograf Vihorlatského múzea Jozef Fundák.
Špecializovaná firma z Karvinej presne podľa pôvodného plánu uložila na strechu viac ako 22 500 ručne štiepaných šindľov.
„Sú zo smrekového dreva, ktoré bolo vyťažené v zime, aby bolo zbavené vody. Drevo sa štiepa a opracováva ručne, potom sa morí. Drevo musí preschnúť, najlepšie aspoň rok,“ vysvetlil majster Martin Brožek. Drevo pochádza z Velkých Karlovíc a z Makova.
Opravujú postupne
Prvé desaťročie nového tisícročia sa v skanzene nesie v znamení obnovy. Na financovanie opráv striech na objektoch prispel humenským múzejníkom štát cez projekt ministerstva kultúry. Päťročná obnova striech vyvrcholí v tomto roku.
„Doposiaľ sa nám podarilo opraviť šesť objektov: dom z Kalnej Roztoky, sýpku z Ruskej Volovej, obytno-hospodársky dom z Výravy, dom s mlynom z Vyšnej Jablonky. Na domoch zo Zemplínskych Hámrov a Klenovej sme čiastočne vymenili strešnú krytinu a vykonali sme ochranný náter. V domoch boli reinštalované výstavy spracovania textilných vlákien, drevospracujúcich remesiel a hrnčiarstva,“ dodáva Fundák.
V tomto roku prídu na rad strechy na dome z Olšinkova a Nechválovej Polianky a sýpky z Výravy.
Za ostatných päť rokov prešlo bránami skanzenu takmer 40 000 domácich a zahraničných návštevníkov.
Na november na sviatok patróna chrámu je naplánovaná pravoslávna svätá bohoslužba pri príležitosti 250. výročia jeho postavenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín