Do aleje významných rodákov a osobností spätých s Haburou pribudla nedávno pamätná tabuľa Pavlovi Leso Petríkovi. Na Dňoch Habury ju slávnostne odhalil starosta obce Mikuláš Juščík (KSS).
HABURA. Myšlienku uctiť si významné osobnosti pamätnou tabuľou začala obec napĺňať po sprístupnení dreveného chrámu.
Miestna Nadácia Drevený kostolík Habura sa pred tromi rokmi postarala o to, aby sa na pôvodné miesto vrátila kópia cerkvi sv. Mikuláša Čudotvorca, ktorá tu stála už v 16. storočí. V roku 1759 ju Haburčania darovali obci Malá Poľana a tá ju v roku 1935 predala do Hradca Králové, kde v Jiráskových sadoch stojí dodnes.
Najnovšia pamätná tabuľa patrí Pavlovi Leso Petríkovi in memoriam, ktorý sa zaslúžil o šírenie dobrého mena obce a o jej rozvoj. Dlhoročný stranícky funkcionár šestnásť rokov viedol poľnohospodárske družstvo v Habure ako predseda a v rokoch 1960 – 1964 bol poslancom Národného zhromaždenia Československej republiky.
„Prijali sme zásadu, že významným ľuďom v tejto aleji na večnú pamiatku odhalíme tabuľu. Kto ich poznal, si spomenie, kto nepoznal, dozvie sa o koho ide a bude sa o nich zaujímať. Nech sa nás táto tradícia drží,“ povedal starosta Juščík.
Tabule pribúdajú
V areáli drevenej cerkvi sa nachádza už niekoľko pamätných tabúľ. Sú zasvätené desiatim rodákom z Habury, priamym účastníkom SNP, osloboditeľom, účastníkom v protifašistickom odboji a čestným občanom Habury generálovi Ludvíkovi Svobodovi, majorovi Nikolajovi Alexejovičovi Surskému a majorovi Ľudovítovi Kukorellimu, ktorý zahynul v Habure 24. novembra 1944.
Haburčania nezabudli ani na učiteľov Júliusa a Annu Zápotockých, na bývalého predsedu Svetovej rady Rusínov Vasiľa Turoka – Heteša, či bývalého poslanca Národného zhromaždenia Československej republiky Štefana Šteňka.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín