Dopyt prevyšuje ponuku. Študenti sa o letné brigády zaujímajú menej, majú prehnané finančné nároky a „všelijakú“ pracovnú disciplínu. Také sú poznatky personálnej konzultantky z pracovnej agentúry v Humennom.
HUMENNÉ. Voľakedy si študenti začínali zháňať letnú brigádu už v apríli. Dnes je ich aktivita slabšia. V informačnej oblasti robia svoje sociálne siete. Na internete však neraz natrafia aj na podvodné ponuky.
„Pozorujeme pokles záujmu študentov o brigády. Voľakedy sa chodili pýtať už v apríli. Teraz je ich menej. Možno chodia do zahraničia, možno nepotrebujú peniaze a zabezpečia ich rodičia. Svoje urobia aj sociálne siete, odkiaľ mladí získavajú informácie a vymieňajú si skúsenosti,“ hovorí Katarína Hančárová, personálna konzultantka pracovnej agentúry Študentský servis v Humennom.
Dopyt prevyšuje ponuku
Stále však platí, že dopyt prevyšuje ponuku. Študenti sa najčastejšie zaujímajú o prácu čašníka, aj v turistických strediskách. Preferujú dokladanie tovaru v supermarketoch.
„Ponúkame možnosť brigády na dohodu. Ide o nárazovú formu, niekedy potrebuje firma zo dňa na deň, povedzme, päť pracovníkov a v evidencii máme 50 ľudí. V ponuke sú pomocné práce vo výrobe. V Humennom a okolí máme spolupracujúce firmy, väčšinou ide o textilnú výrobu. Práca je vhodná najmä pre ženy. Pre mužov a živiteľov rodín je ponuka vo všeobecnosti slabšia,“ dopĺňa Hančárová.
„Papier“ nie je všetko
Aj napriek tomu, že žijeme v regióne s vysokou nezamestnanosťou, niekedy je problém nájsť schopných ľudí.
„Stretávame sa aj s prípadmi vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí nevedia vyplniť registračný dotazník. V dnešnej dobe papier o dosiahnutom vzdelaní nezaručuje predpokladanú vzdelanostnú úroveň uchádzača o prácu,“ hovorí zo skúseností personálna konzultantka.
„V poslednom čase sa firmy čoraz častejšie stretávajú s problémom nájsť si vhodných kvalifikovaných pracovníkov. Doslova nedostatkovým 'tovarom' sú napríklad šičky. Ani vyučené pracovníčky nemajú o túto prácu záujem. Mnohým nevyhovujú platové podmienky,“ dodáva.
Za málo peňazí veľa muziky
V ostatných troch – štyroch rokoch je trend vysokých nárokov študentov na prácu čoraz výraznejší.
„Na jednej strane je tlak spoločnosti, ktorá vyzdvihuje sebavedomie a individualitu, čo mladých povzbudzuje, že majú 'na viac'. Na druhej strane však mladí väčšinou ešte nikde nepracovali a majú problém udržať si disciplínu v práci. Niektorým sa nechce robiť osem hodín denne, chodiť do práce každý deň. Nepáči sa im, že nemôžu svojvoľne opustiť pracovisko. Samozrejme, je to individuálne, netýka sa to paušálne každého brigádnika,“ hovorí konzultantka.
Ako ďalej dodáva, ide hlavne o mladých ľudí, ktorí ešte nikde nepracovali a často nepracovali ani ich rodičia.
„Sú na sociálnych dávkach, rôznych príspevkoch a fungujú na pôžičkách. Tento trend je čoraz vypuklejší. Za najmenšiu námahu čo najviac peňazí, to je ich ambícia,“ dodáva Hančárová.
Zvýšené nároky majú študenti aj na finančné ohodnotenie. Minimálna hodinová sadzba je podľa zákona 2,023 eur.
„Na východe sa sadzba pohybuje do troch eur. Niektorí brigádnici by chceli 3,50 a viac, najlepšie v čistom. Tu také ponuky nie sú,“ dopĺňa.
Pozor na podvodné ponuky
Na jednu takú natrafil aj mladý Humenčan, ktorý chcel ostať v anonymite.
„Hľadal som si na internete brigádu. Vyhľadávač mi vyhodil veľa odkazov na jednu stránku. Tak som si na ňu klikol,“ hovorí maturant, ktorý v septembri odchádza študovať do Česka.
„Mal som záujem o dokladanie tovaru v supermarketoch. Zárobok sa pohyboval okolo dvoch eur. Podmienkou bola registrácia. Pýtali si len na otázky súvisiace s prácou, žiadne osobné údaje som neuvádzal,“ vysvetľuje.
Mladík však musel poslať aktivačnú esemesku. Že za ňu treba platiť, o tom reč nebola. „Prišli mi asi tri esemesky s prihlasovacími údajmi. Dokopy mi za ne stiahli štyri eurá. Keď som sa chcel pomocou kódov prihlásiť, stránka sa už nedala otvoriť. Bol som veľmi sklamaný,“ dodáva.
„Neskôr som na internete zistil, že takto naletelo viacero ľudí a že vlastne ide o podvodnú stránku. Ľutujem, že som si to najprv neoveril,“ uzatvára.
Personálna konzultantka Hančárová odporúča overiť si, či agentúra podniká s povolením.
„Dá sa to zistiť na stránke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Mladí sa môžu prísť osobne opýtať od pobočky pracovnej agentúry v mieste bydliska, či a aké skúsenosti sú s danou firmou,“ hovorí.
A vždy treba zbystriť pozornosť, keď si niekto pýta peniaze vopred.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín